Волфганг Петрич: Договор о Косову била би прва мирна промена граница на Балкану
Бивши специјални изасланик ЕУ за Косово Волфганг Петрич рекао је да се заложио у ЕУ да се размотри предлог о промени границе Косова и Србије зато што би то био први пут да се границе на Балкану не мењају оружјем.
Петрич је један од ретких међународних званичника и дипломата који није одмах одбацио идеје председника Србије и Косова, Александра Вучића и Хашима Тачија о промени граница.
"Имам утисак да се први пут у историји Балкана покушава да се границе не мењају крваво, оружјем и једнострано већ мирним путем, преговорима и тражењем компромиса. То ме је мотивисало да се заложим да ЕУ добро размотри такав предлог. Морам рећи да не знам појединости", рекао је он у интервјуу за Дојче веле.
Петрич је додао да наметнута решења не функционишу, што се, како је навео, показало у БиХ где је био&нбсп;високи представник.
Петрич је рекао да је на Балкану већ дошло до промене границе када је Косово прогласило независност, што је признала већина земаља са Запада иако је било у супротности с Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.
Он је негирао да подржава размену територија зато што га плаћа српска влада или да је под утицајем Русије.
Петрич је рекао да је адвокатска канцеларија Лански, Ганцгер и партнери за коју ради, задужена за правне аспекте приступних преговора и да су то техничка питања. "Моја канцеларија је у суштини ту да правницима приближи и политичку позадину", рекао је он.
"Ако дође до размене територија, то подразумева да Србија призна Косово. Јер само са међународно-правно признатим партнером можете закључити уговор. Дакле, ребус ми је какве везе Руси имају са тим", рекао је Петрич.
Петрич је додао да грађани морају бити укључени у процес промене граница преко референдума и парламента и додао да има велико поверење у ЕУ да ће водити рачуна о томе.
Он је навео да је у склопу арбитраже између Словеније и Хрватске одлучено да нека села у Словенији која насељавају Хрвати пређу у Хрватску, чиме би, ак би Хрватска прихвати арбитражу, села по етничком критеријуму променила земљу.
На констатацију да су на Косову у питању веће територије, Петрич је рекао да је "принцип да су границе подложне променама био итекако добродошао 2008. када је Косово једнострано прогласило независност и одмах је признато од већине држава ЕУ иако је то у супротности са Резолуцијом 1244".
(Бета, 05.09.2018)