Грчка враћа летове за Македонију након 12 година
Први директни лет од Атине до Скопља након више од деценије.
Први директни комерцијални лет између Грчке и Македоније након 12 година у четвртак увече означио је нову фазу у односима две земље.
Лет Олимпик Ера узлетео је из престонице Грчке Атине у 18:40 по локалном времену за престоницу Македоније Скопље.
Увођење два лета недељно уследило је након договора између две државе о 27-огодишњем проблему око имена.
Заменик премијера Македоније - који је преговарао у Грчкој - био је на историјском лету.
Бујар Османи је отпутовао у Атину након споразума, у којем је Македонија рекла да ће званично променити име у Републику Северну Македонију.
- Договор Македоније и Грчке око имена изазвао сукобе
- Македонија на референдуму о имену, али и још нечем
- Грчка и Македонија постигле договор око имена
У серији твитова у четвртак Османи је рекао да је Грчка постала „наш највећи савезник&qуот; и да је „поновно увођење летова&qуот; симбол побољшања односа.
хттпс://твиттер.цом/Бујар_О/статус/1058032731337166850
Скопље и Атина били су повезани директним летом од 2003. до 2006. Али је одлука бивше македонске владе да преименује скопски аеродром у Александар Велики разљутила Грчку.
Обе земље су се у прошлости залагале за наслеђе античког хероја.
Нова левичарска влада Македоније га је ребрендирала као Скопски међународни аеродром у фебруару у знак добре воље, отварајући пут за историјски лет у четвртак.
Македонија је имала скоро три деценије хладних односа са јужним суседом, након проглашења независности и усвајања имена Македонија после распада бивше Југославије.
Атина је пристала да прекине са примедбама након споразума о именовању у јуну.
У октобру је македонски парламент гласао да започне потребни уставни процес о промени имена.
(ББЦ Невс, 11.02.2018)












