Adresni registar: Svi građani bi do sredine 2019. trebalo da dobiju adresu
Iako se očekivalo da svi građani do kraja 2018. dobiju naziv ulice i kućni broj, i dalje oko 2,6 miliona stanovnika Srbije živi na adresi „Nema ulice, bb“.
Hodajući Beogradom nije nimalo čudno da naiđete na tablu sa imenom ulice na kojoj je ispisano i više od pet naziva.
Nekima verovatno nije čudno ni to što ne znaju u kojoj tačno ulici žive - pošto je toliko puta menjala ime, da ni sami ne znaju kako se trenutno zove. Oni su promenili više adresa, živeći na istom mestu.
Sa druge strane, ima i onih koji i dalje žive na adresi - „Nema ulice, bb" - i to u većini gradskih opština na teritoriji Beograda.
Istovremeno, u čitavoj zemlji, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, više od tri miliona građana ima prijavljeno prebivalište u ulicama bez određenog kućnog broja, od čega više od 2,6 miliona ljudi živi na adresi - „Nema ulice, bb".
Kako za BBC na srpskom kažu u Vladi Srbije, smatrase da tih 2,6 miliona stanovnika Srbije da i dalje nema utvrđenu adresu.
Tamo gde ja živim nema brojeva, nema ulica
Kako bi svaki građanin dobio tačnu adresu - sa nazivom ulice i brojem - Vlada Srbije je pre godinu dana pokrenula projekat za dopunu Adresnog registra Srbije.
Pre početak ovog projekta u februaru 2018. godine - u Srbiji je bilo više ulica bez imena od onih koje imaju naziv.
Tako je, prema podacima Vlade Srbije, broj ulica sa imenom u bazi tada iznosio 53.941, dok su u međuvremenu lokalne samouprave dostavile predloge za imenovanje preostalih ulica i zaselaka - i to za čak 66.488 u 4.721 naseljenom mestu.
Od tada do danas nazive je dobilo nešto više od devet i po hiljada ulica širom Srbije - navodi se u odgovoru koji je BBC na srpskom dobio od Vlade Srbije.
Sva imena samo na Vračaru i Starom gradu
Pre početka projekta, na teritoriji Beograda bez naziva je bilo 5.247 ulica.
Ako bismo sveli na jednostavnu matematiku, među 12 ulica bez naziva u Srbiji, jedna se nalazila u beogradskim opštinama.
Na sednici Skupštini grada, održanoj krajem decembra prošle godine, doneta je odluka o imenovanju novih 1.369 ulica..
Preostalih gotovo 3.900 bezimenih ulica trebalo bi da dobije nazive na narednoj sednici Skupštine grada Beograda, koja ima i posebnu Komisiju za spomenike, nazive trgova i ulica.
Kako za BBC na srpskom kaže predsednica te komisije Andrea Radulović, na osnovu elaborata koje je izradio Republički geodetski zavod, potreba za imenovanjem ulica javila se u 15 od ukupno 17 beogradskih opština. U svim opštinama osim na Vračaru i Starom gradu.
„Usvajanjem predloga odluka o imenovanju ulica na opštinama Savski venac, Voždovac, Rakovica, Zvezdara i Grocka, na sednici Skupštine grada Beograda, preostalo je deset opština sa neimenovanim ulicama", kaže Radulović.
Koliko ulica na teritoriji Beograda je i dalje bez imena:
- Obrenovac - 763
- Barajevo - 702
- Lazarevac - 578
- Mladenovac - 457
- Palilula - 402
- Sopot - 278
- Čukarica - 272
- Zemun - 230
- Surčin - 121
- Novi Beograd - 75
Izvor: Grad Beograd
Šta je Adresni registar?
Adresni registar je osnovni i javni registar o kućnim brojevima i nazivima ulica i trgova u naseljenom mestu.
U njemu se, između ostalog, nalaze podaci o nazivima opština, naseljenih mesta, katastarskih opština, ulica, trgova, brojevi kuća, ali i sve izmene u nazivima i brojevima.
Adresni registar obuhvata i utvrđivanje kućnih brojeva za stambene i poslovne zgrade, kao i za katastarske parcele koje su urbanističkim planom predviđene za izgradnju.
Kako navode iz Vlade Srbije za BBC na srpskom, lokalne samuprave treba da usvoje predložene nazive.
„Najveći broj opština i gradova je do sada ovaj postupak sprovodio neredovno, kako zbog različitog tumačenja propisa, tako i zbog neažurnosti u radu.
Zato adresni registar koji vodi Republički geodetski zavod nije mogao biti kompletan i nije mogao da odrazi realno stanje na terenu, tj. adrese svih objekata u kojima se živi ili radi", navodi se u odgovoru Vlade Srbije.
Kako dodaju, punu funkcionalnost adresni registar će dobiti kada bude odražavao realno stanje na terenu - što se očekuje najkasnije do sredine 2019.
Prvobitni plan Vlade je bio da se to dogodi do kraja 2018.
Kada sve bude gotovo, niko u Srbiji u dokumentima više neće imati podatak - „Nema ulice, bb".
Građanima ova promena neće doneti dodatne rashode, jer će, kažu u Vladi Srbije, sve troškove zamene važećih ličnih dokumenata, koje su neophodne zbog ažuriranja adresnog registra - snositi država.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 02.11.2019)