Petrović (SLS): Bezbednost Srba na Kosovu prvenstveno ugrožena pretnjama drugih Srba

Beta 05.04.2019

Predsednik Samostalne liberalne stranke (SLS) i poslanik Skupštine Kosova Slobodan Petrović ocenio je danas da je bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji "prvenstveno" ugrožena zbog pretnji koje im kako je naveo, upućuju drugi Srbi.

Kako je preneo RTK 2, Petrović je na sastanku Komisije Skupštine Kosova za prava i interese zajednica i povratak kazao da je prilikom nedavne posete srpskim sredinama u opštinama Klokot i Kamenica primetio da je meštanima bilo zabranjeno da se informišu o mogućnostima koje pruža kosovsko Ministarstvo unutrašnjih poslova.

"Rukovodioci opštinskih struktura su ljudima pretili i zastrašivali ih kako ne bi smeli da dođu i čuju ono što je njihovo pravo, što je veoma opasno. Imamo imena i prezimena osoba koje to rade, oni su nosioci institucija i što je apsurd, ta praksa se nastavlja od izbornog ciklusa kada smo i dobili te predstavnike", kazao je Petrović.

Sastanku parlamentarne Komisije za prava i interese zajednica i povratak, posvećenom radu i multietičnosti Policije Kosova, prisustvovali su i poslanici Srpske liste koji su nakon postavljenog pitanja o bezbednosti Srba, napustili salu.

Navodeći da poslanici Srpske liste ne učestvuju u radu kosovskih institucija zbog uvođenja takse od 100 odsto na srpsku robu, predsedavajući Komisije Igor Simić opravdao je dolazak činjenicom da su ministar unutrašnjih poslova i direktor policije podneli izveštaj tom skupštinskom telu.

Simić ih je tada upitao da li postoji plan policije da se spreče napadi na Srbe, podsećajući da je Stejt department u zvaničnom izveštaju naveo da je u prethodnih godinu dana bilo 100 napada na Srbe, Srpsku pravoslavnu crkvu i njihovu imovinu na Kosovu i Metohiji.

"I u prethodna dva navrata kada su ministri dolazili, pitao sam da li postoji plan policije da se to spreči. Znam da niko ne može nikome da garantuje apsolutnu bezbednost, ali samo hoću da znam da li institucije rade svoj posao, u smislu da se to spreči, da se ne ponavlja", rekao je Simić.

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Ekrem Mustafa rekao je da je za sprečavanje multietničkih incidenata zadužena Operativna grupa koju čini 240 policajaca, kao i komandir jedinice iz srpske zajednice.

"Kako bi povećali bezbednost nadležni organi sarađuju sa predstavnicima verskih zajednica. Uz njihovu pomoć i pomoć građana mi identifikujemo probleme i stalo nam je do dobre statistike", rekao je Mustafa.

Direktor policije Rašit Ćaljaj naveo je da je u prethodnom periodu zabeležen mali broj multietničkih incidenata na Kosovu.

"Zabeleženo je 87 napada na verske objekte, od čega 56 na islamske, 21 na pravoslavne verske objekte, šest na katoličke a četiri na objekte ostalih verskih zajednica. U 2018. godini smo imali samo 10 etnički motivisanih incidenata, u odnosu na 17 u 2017. godini dok od početka godine do marta nemamo nijedan slučaj", kazao je direktor kosovske policije.

Na njegovo izlaganje reagovao je Simić koji je direktoru policije poručio da ne govori o brojkama.

"Ja vas pitam da li postoji plan da se takvi napadi spreče, da li Ministarstvo unutrašnjih poslova u okviru svoje strategije u borbi protiv kriminaliteta radi na tome", upitao je Simić.

Odgovorio je direktor policije Kosova koji je rekao da će više policajaca biti raspoređeno u Goraždevcu, Klini i Istoku, kao i multietničkim sredinama, poput Bošnjačke mahale. Simić je nakon odgovora napustio sastanak, a za njim su otišli i ostali članovi Srpske liste.

Reagovala je poslanica Emilija Redžepi koja je Simiću rekla da ne može da postavi pitanje samo za srpsku zajednicu i napusti sastanak jer je kako je rekla, komisija nadležna za prava i interese svih zajednica.

"Tu je moj zamenik koji nastavlja da radi, za ono što me je zanimalo odgovor sam dobio. Hvala Vam, koleginice Redžepi", odgovorio je Simić.

Na sastanku Komisije za prava, interese zajednica i povratak istaknuto je da Albanci čine nešto više od 83 odsto zaposlenih u policiji, Srba ima oko 12 odsto, slede Romi koji čine 2,48 odsto radnika policije, Turaka i Bošnjaka ima po 0,87 odsto, 0,22 odsto Egipćana, 0,19 odsto Aškalija i 0,09 odsto Goranaca, dok u policiji nema Hrvata i Crnogoraca.

(Beta, 05.04.2019)

Pročitajte još

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »