Guri o odluci Predstavničkog doma Kongresa SAD: Nisam zabrinut
Bivši komandant Žandarmerije Goran Radosavljević Guri izjavio je danas da nije zabrinut povodom odluke Predstavničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država da po prvi put usvoji rezoluciju kojom se od Srbije zahteva da reši slučaj ubistva trojice braće Bitići – Ilija, Agrona i Mehmeta iz 1999. godine.
"I ranije su usvajali te rezolucije. Umoran sam od komentarisanja", rekao je Radosavljević za Radio slobodna Evropa (RSE).
U odluci Predstavničkog doma, između ostalog, navodi se da Radosavljević koji je bio komandant policijske jedinice Žandarmerije u vreme kada su, kako se pretpostavlja, njeni pripadnici počinili zločin nad braćom Bitići, radio kasnije kao konsultant jedne firme u Beogradu, a takođe je i visoko pozicionirani član vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), čiji je predsednik ujedno i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Radosavljević za RSE, međutim, odbacuje medijske natpise i kaže da je samo član SNS, te da ne namerava da napusti tu partiju.
"Čist sam i nemam razloga da se plašim. Nikada se nisam plašio", rekao je Radosavljević i dodao da je spreman da se odazove na svaki poziv srpskog pravosuđa.
"Uvek sam spreman da se odazovem na poziv pravosudnih organa u Srbiji. Pravosudni organi rade svoj posao, FBI (Federalni istražni biro SAD) je radio svoj posao", rekao je Radosavljević.
Predstavnički dom Kongresa SAD u punom sastavu po prvi put je jednoglasno usvojio rezoluciju, kojom se od Srbije zahteva da reši slučaj ubistva trojice braće Bitići - Ilija, Agrona i Mehmeta.
Rezoluciju broj 32, koju sada treba da usvoji Senat, je u aprilu ove godine ponovo podneo kongresmen Li Zeldin iz Njujorka, a usvojio ju je Odbor za spoljnu politiku Predstavničkog doma 17. jula, javio je ranije danas "Glas Amerike".
U dokumentu se navodi da od napretka u rešavanju tog slučaja treba da zavisi razvitak odnosa Sjedinjenih Država i Srbije.
"Neprihvatljivo je da nijedna osoba nikada nije proglašena krivom za ubistvo braće Bitići ili bilo kojih drugih zločina povezanih sa njihovom smrću i da se niko ne suočava sa optužbama za te zločine", navodi se, između ostalog, u rezoluciji.
Srbija bi, prema rezoluciji, rešenje tog ubistva trebalo da postavi kao prioritet za istragu i krivično gonjenje onih za koje veruju da su odgovorni za taj zločin.
"Vlada Srbije i njena relevantna ministarstva i kancelarije, uključujući i Tužilaštvo za ratne zločine Srbije, trebalo bi da postave kao prioritet istragu i krivično gonjenje zvaničnika za koje se veruje da su odgovorni za te smrti", ukazuje se u tekstu dokumenta.
(Beta, 23.10.2019)