Вучић у УН: Србија никад неће пристати на понижења у решавању косовског питања
Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас пред Генералном скупштином Уједињених нација (ГС УН) да Београд верује да ће дијалогом моћи да се дође до решења косовског питања, али да никад неће пристати на понижења.
На 75. годишњем заседању ГС УН, први пут виртуелном, са снимљеним говорима шефова држава или влада, Вучић је рекао да је полазна тачка у дијалогу Београда и Приштине не сме да буде "понижавајућа и неприхватљива" за Србију, што представља независност Косова.
"Верујемо да ће после дугог и тешког дијалога моћи да се дође до решења, али будите уверени да Србија никада неће пристати на понижења. За нас није прихватљиво ништа што није компромис којим обе стране морају бити пођеднако задовољне или незадовољне", казао је Вучић.
Оценио је да је први корак обнова дијалога Београда и Приштине под окриљем ЕУ, после 20 месеци застоја, али је као велики искорак описао и недавно потписивање вашингтонског споразума Србије и Косова о нормализацији економских односа.
"Користим ову прилику да истакнем и похвалим веома конструктивну и важну улогу коју је у постизању споразума имала администрација председника САД Доналда Трампа која је посвећена проналажењу трајног и одрживог решења за ово важно питање", навео је председник Србије.
Вучић је рекао да чланство у Европској унији остаје спољнополитички приоритет Србије, али да он не искључује продубљивање сарадње са другим државама.
"Негујемо партнерске односе са државама Запада, укључујући све интензивнију сарадњу са САД, али истовремено се поносимо изванредним односима са Русијом и Кином. Као што можете да видите, ми то не кријемо, поносни смо на наша пријатељства. Сарадња са пријатељским афричким, азијским и јужноамеричким земљама такође је у фокусу наше спољне политике", казао је.
Додао је да темељно полазиште спољне политике Србије представља унапређење регионалне сарадње.
"Србија настоји да стави посебан акценат на развој економске сарадње, јер сматра да такав приступ може да допринесе јачању међусобног поверења и лакшем решавању отворених питања", рекао је Вучић.
Он је казао да је с лидерима из региона покренуо иницијативу "мини-Шенген", отворену и за друге економије Западног Балкана.
Навео је да је одлука о успостављању "зелених коридора" у региону била корисна и да је омогућила несметан транспорт помоћи у време пандемије корона вируса.
Вучић је рекао да Србија придаје велики значај напорима УН на очувању мира и безбедности у свету и указао да је Србија водећа земља у региону и девета у Европи по доприносу војним и полицијским снагама у мисијама УН.
Казао је да би Повеља УН требало да буде устав међународне заједнице и додао да Србија снажно подржава мултилатерализам и принципе садржане у Повељи УН.
"Бранећи суверенитет и територијални интегритет и поштовање Резолуције СБ УН 1244, Србија брани и међународно право, Повељу УН и ауторитет Савета безбедности", навео је Вучић.
Додао је да "насиље великих и моћних често зна да се окрене против њих" и као пример да се "не треба иживљавати над малима" навео да је "српски народ ставио тачку на царевину која је трајала скоро хиљаду година".
Вучић је рекао да је пандемија корона вируса потврдила потребу јачања улоге УН, оценивши да незамењиву улогу имају специјализоване агенције као што је Светска здравствена организација (СЗО).
"УН морају бити прилагођене новим околностима и спремне за заједнички одговор на изазове савременог доба. Нова реалност у свету представља још један доказ да савремени изазови не познају границе држава", казао је Вучић.
Он је рекао да је Србија у борби против корона вируса примила помоћ пријатељских држава када јој је било најпотребније и захвалио на помоћи и Уједињеним нацијама и СЗО.
"Желим да се захвалим нашим европским партнерима, нашим кинеским пријатељима и нашим руским пријатељима", казао је Вучић.
Навео је да је Србија успела да одржи стабилан фискални и монетарни систем, за који је рекао да "у потпуности може да издржи" мере помоћи привреди.
"Ми нисмо богата земља, али нисмо ни сиромашна, надамо се да ћемо до краја ове године имати највећу стопу раста у Европи", додао је председник Србије у обраћању УН.
(Бета, 23.09.2020)