BBC vesti na srpskom

Crna Gora i politika: Milo Đukanović otišao sa čela Demokratske partije socijalista - „Boriću se za EU i naše vrednosti, ne za srpski svet"

Posle 25 godina, Milo Đukanović više neće biti na čelu Demokratske partije socijalista, do skora vladajuće stranke u Crnoj Gori.

BBC News 06.04.2023
crna gora, milo đukanović
Reuters/STEVO VASILJEVIC

Tekst je ažuriran 6. aprila

Nekoliko dana posle poraza na predsedničkim izborima, Milo Đukanović je odlučio da se povuče sa čelnog mesta Demokratske partije socijalista, koju je predvodio 25 godina.

Prvi put posle tri decenije, Đukanović neće obavljati nijednu važnu funkciju u Crnoj Gori - predsedničku ili premijersku, a sada je otišao i sa mesta lidera partije koju je vodio od 1998. godine.

Na sednici Glavnog odbora DPS-a u četvrtak, 6. aprila prihvatio je ostavku Đukanovića, koji je potom izjavio da „učinak na predsedničkim izborima nije zadovoljavajući".

„Naši planovi bili su više postavljeni. Počeli smo projektovanje u susret parlamentarnim izborima. Ne posustajemo u optimizmu, vrlo je realan", rekao je Đukanović na konferenciji za medije.

Vanredni parlamentarni izbori u Crnoj Gori zakazani su za 11. jun.

Dodao je i da je ponosan na 25 godina upravljanja partijom.

U izbornoj noći, kada je priznao poraz i čestitao Jakovu Milatoviću, budućem predsedniku, Đukanović je rekao da je „izbore mogao da posmatra sa tribina, iz ugodnije pozicije, ali nisam to želeo, nije to bilo na nivou moje odgovornosti prema Crnoj Gori".

„Mene je u ove izbore uvela odgovornost prema Crnoj Gori i potreba da zajedno sa svim ljudima koji slede politiku koju ja personifikujem u dužem vremenskom periodu, zaštitimo državnu čast Crne Gore i Crnogoraca i mislim da smo to uradili", rekao je Đukanović u nedelju, 2. aprila kada je poražen.

Demokratska partija socijalista dugo godina je bila neprikosnovena i najjača stranka u crnogorskoj politici.

Pod Đukanovićevim vođstvom, DPS je vodio državu ka odvajanju od Srbije, odnosno osamostaljivanju 2006. godine, uveo je zemlju u NATO, a odnosi sa Srbijom naglo su zahladneli posle odluke da Crna Gora prizna nezavisnost Kosova.

Do parlamentarnih izbora avgusta 2020. godine, DPS je bilo samostalno ili u koaliciji, imao parlamentarnu većinu i pravio vlade.

Međutim, iako je DPS i na tim izborima bio pojedinačno najjača stranka, nije mogao da formira parlamentarnu većinu, a samim tim ni vladu, pa su to učinile udružene opozicione snage.

Odlazeći predsednik Crne Gore, koji će tu funkciju obavljati do 21. maja kada će vlast predati Jakovu Milatoviću, pobedniku predsedničkih izbora, ranije je najavio povlačenje sa čela DPS-a.

Odluka o povlačenju sa mesta predsednika DPS, usledila je dan pošto je objavljena vest da je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma naložila Đukanoviću da sruši, kako je navedeno, nelegalne objekte u Nikšiću jer su u suprotnosti s opštinskim prostorno-urbanističkim planom.

Informaciju je objavio pokret URA na čijem je čelu premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović.

Neda Ivović, pravna zastupnica Đukanovića, okarakterisala je ovu odluku kao „pravno nasilje".

Šta je još rekao Đukanović?

milo đukanović
Reuters/MARKO DJURICA

Kaže da u DPS-u veruju da je „naš sistem vrednosti superioran i da crnogorsko društvo ima pravo na sezonsko lutanje, kao što se dešava nakon 30. avgusta".

Pre tri godine, na vanrednim parlamentarnim izborima 30. avgusta, udružena opozicija je uspela da napravi parlamentarnu većinu i nadvlada do tada neprikosnoveni DPS.

„Verujemo da je Crna Gora srlja putevima velikosrpskog nacionalizma. Ali, razumemo da su u životu društva i čoveka mogući ciklusi, neki bolji, neki lošiji. Moramo biti istrajni u dostizanju državno-političke relevantnosti".

Godinama unazad, Đukanović koristi termin poput „velikosrpski nacionalizam" ili „srpski svet" u nameri da pokaže da iza svih političkih i društvenih dešavanja i promena u Crnoj Gori stoji vlast u Srbiji.

Dosadašnji predsednik Crne Gore rekao je i da je DPS iznedrio nove ljude i odbacio je neka mišljenja da se stranka nije reformisala svih ovih godina.

„O tome pričaju oni koji su 20 godina gubili izbore, to je za rubriku Verovali ili ne", dodao je.

Rukovođenje strankom preuzeće mladi političar Danijel Živković, šef poslaničkog kluba DPS-a u Skupštini Crne Gore.

Na pitanje da li odlazi iz DPS-a, Đukanović je odgovorio kontrapitanjem: „Gde bih drugde bio nego u DPS-u?".

„Ostaću u frontu borbe za vrednosti koje treba da budu deo baštine savremene Crne Gore. Nema nikakve sumnje čemu pripada budućnost.

„Ne možemo se pogađati hoće li biti Evropska unija ili srpski svet. Sav svoj autoritet, znanje i iskustvo staviću u ostvarivanje naših ciljeva, s bilo koje pozicije", rekao je on.

Ne misli da je njegovo povlačenje zakasnelo i dodaje da bi ono usledilo ranije da su „mislili da treba".

„Ne vidimo u ovome nikakvu tragediju i trudimo se da se ponašamo kao zrela politička partija.

„Loš izborni rezultat mene kao kandidata rezultira ovim potezom da bi partija bila oslobođena prigovora da ne respektuje poruke javnosti".

crna gora, milo đukanović
Reuters/STEVO VASILJEVIC

Đukanović je ranije rekao da je ponudio da se povuče na stranačkom kongresu 2021. godine, ali je tada zaključeno da nije vreme za to.

Potom je polovinom marta, najavio je da će se povući sa funkcije predsednika DPS-a.

Tada je rekao da unutarpartijski izbori u DPS-u dolaze posle predsedničkih i prevremenih parlamentarnih izbora u roku od 60 do 90 dana nakon završetka izbora.

Onda će biti birano novo rukovodstvo partije.

Od 1991. godine, Đukanović je bio potpredsednik DPS Crne Gore.

Kada je 1997. godine eskalirao sukob sa dotadašnjim liderom Momirom Bulatovićem, na mesto predsednice partije izabrana je Milica Pejanović Đurišić.

Treći kongres je održan 31. oktobra 1998. godine, i tada je Đukanović izabran na mesto predsednika, što je funkcija koju je obavljao do danas.

Poslednji kongres DPS-a održan je u januaru 2021. godine, posle poraza na parlamentarnim izborima 2020. godine.


Pogledajte video iz izborne noći:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 04.06.2023)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »