Poverenica za zaštitu ravnopravnosti: Različliti izazovi za osobe sa invaliditetom
Ona je, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, navela da su to pristup javnim objektima, informacijama i komunikacijama, uslugama zdravstvene i socijalne zaštite.
Dodala je u tu spadaju u problemi pri zapošljavanju i napredovanju na poslu.
"Iako su vidni pomaci, praksa Poverenika pokazuje da je po broju pritužbi građana, invaliditet među prvih pet osnova i ove, kao i svih prethodnih godina", ukazala je ona.
Ocenila je da se mora mnogo više uraditi na uklanjanju svih prepreka kako bi građani i građanke sa invaliditetom bili istinski ravnopravni u svim segmentima života.
Istakla je da je potrebno uložiti dodatan napor za puno uključivanje osoba sa invaliditetom u društveni život, što, kako je ocenila, podrazumeva i ostvarivanje političkih prava.
"U pogledu pristupačnosti biračkih mesta, napravljen je najveći pomak, a potrebno je i dalje raditi na mogućnosti glasanja uz pomoć šablona ili listića na Brajevom pismu za slepe i slabodive osobe", kazala je ona.
Rekla je i da značajan broj dece sa invaliditetom i dalje nema adekvatnu podršku u obrazovanju, jer se, kako je dodala, mere podrške ne sprovode na istom nivou u opštinama i gradovima.
Ukazala je da podrška ličnog pratioca "nije usluga na koju dete može da čeka", kao i da se to mora obezbediti na vreme i u kontinuitetu.
(Beta, 03.12.2023)