Алексић о расправи у ЕП: Међународна заједница први пут схватила ко у Србији и на који начин влада

Председник Народног покрета Србије и један од носилаца изборне листе "Србија против насиља" Мирослав Алексић оценио је уочи данашњег почетка расправе у Европском парламенту (ЕП) о изборима у Србији, да су после "крађе" на изборима 17. децембра, представници међународне заједнице "први пут" схватили ко у Србији и на који начин влада.
Алексић је за Радио-телевизију Војводине (РТВ) рекао да је таква расправа у ЕП важна за Србију јер како је рекао, уређено друштво мора да има слободне и фер изборе.
"Као земља кандидат за приступање ЕУ, важно је да добијемо став Европе о изборној крађи. Важно је да су већином гласова посланика ЕП, избори у Србији стављени на дневни ред и да ће почетком фебруара бити усвојена резолуција на ту тему јер свима је јасно да су избори покрадени и да су ухваћени у крађи", казао је Алексић.
Упитан шта таква резолуција може да промени у постизборној ситуацији у Србији ако се зна да нема обавезујући карактер, Алексић је оценио да ће она представљати "поруку Србији" која по његовим речима, има политичку тежину.
"Власт више неће моћи да се представља као неко ко је на фер и слободним изборима добио толику подршку грађана Србије. Наш народ каже 'не пада снег да покрије брег већ да све звери покажу свој траг', овај политички снег је показао са каквим манипулаторима, преварама и шибицарењима се суочавамо данас у Србији", казао је Алексић.
Он је најавио да ће коалиција "Србија против насиља" ускоро одлучити да ли ће борбу за промену изборних услова наставити кроз парламентарно деловање и.
"Морамо бити свесни да на различитим теренима морамо да се боримо. Постоје аномалије или делови законских решења која се тичу избора а које је неопходно променити као у случају у закону о пребивалишту. Не можемо да одбијемо мандате али ћемо наћи најбољи начин да се боримо против режима који је узурпирао државу, да ли кроз институције или опструкцију институција", казао је Алексић.
Додао је да постоје "незваничне" информације да би конститутивна седница новог сазива скупштине Србије могла бити одржана крајем јануара или почетком фебруара што по његовим речима, указује да власт жели да убрза процес конституисања институција пре него што ЕП усвоји резолуцију о изборима у Србији.
(Бета, 17.01.2024)