BBC vesti na srpskom

Америка и друштвене мреже: Конгрес прети ТикТоку - или продаја или забрана

Оба дома америчлког Конгреса изласасли су одлуку о забрану апликације ако власник ТикТока не прекине везе са Кином.

BBC News 24.04.2024  |  Томас Мекинтош - ББЦ Њуз
Tiktok
Реутерс
Западни званичници су изразили забринутост због популарности ТикТока код младих људи, тврдећи да је подређена Пекингу и канал за ширење пропаганде - ове је власник компаније Бајтденс више пута одбацио

ТикТок, једна од најпопуларнијих друштвених мрежа данашњице, можда ће заиста званично бити забрањена у Америци.

Оба дома Конгреса усвојили су одлуку према којом власник ове апликације за дописивање и објављивање кратких видеа мора да прекине везе са Кином или ће у супротном бити забрањен.

Још од времена док је Доналд Трампо био председник Америке, траје и расправа о ТикТоку.

Американци су забринути да Кина користи ову мрежу за шпијунирање, што компанија Бајтденс, власник ТикТока, одлучно негира.

Седиште Бајтденса је у Пекингу, али има огранке широм света.

Потенцијална забрана апликације у Сједињеним Америчким Државама „погазила би слободу говора&qуот; 170 милиона Американаца, одговорили су из ТикТока.

Амерички председник Џозеф Бајден претходно је рекао да ће потписати закон ако и када га усвоје оба дома Конгреса - што се сада и догодило.

Према закону, Бајтденс има девет месеци да прода његов удео - са могућим продужењем рока за три месеца док је продаја у току.

У супротном, суочиће се са забраном.

Портпарол ТикТока осудио је амерички закон, рекавши да би он „погазио права на слободу говора 170 милиона Американаца, уништио седам милиона предузећа и затворио платформу која годишње доприноси америчкој економији са 24 милијарде долара&qуот;.

Из ТикТока су навели да Бајтденс „није агент Кине или било које друге земље&qуот;.

А Бајтденс инсистира да није кинеска фирма, указујући на многе глобалне инвестиционе фирме које учествују у власништву са 60 одсто.

TikTok content creators protest against a potential ban outside the US Capitol
Гетти Имагес
Неки верују да ће забрана изазвати негодовање јавности, посебно у изборној години

Бајтденс, који су 2012. основали кинески предузетници, први већи успех је доживео са кратком видео апликацијом Дујин у Кини.

Годину дана касније лансиран је међународна верзија - ТикТок.

Апликација за друштвене мреже забрањена је у Кини, али је за пет година добила милијарду корисника.

Сада га води друштво са ограниченом одговорношћу са седиштем у Лос Анђелесу и Сингапуру, али је у суштини у власништву Бајтденса.

Док његови оснивачи поседују само 20 одсто Бајтденса, његов је контролни удео у компанији.

Око 60 одсто фирме је у власништву институционалних инвеститора, међу којима су и велике америчке инвестиционе фирме попут Џенерал Атлантика, Сусквехана и Секвоја Капитал.

Преосталих 20 одсто је у власништву запослених широм света.

Три од пет чланова одбора су Американци.

Али власт Пекинга над приватним компанијама последњих година брине САД какву и колику контролу Комунистичка партија Кине има над Бајтденсом и подацима које поседује.

Кина је ове забринутости одбацила као америчку параноју и упозорила да ће се забрана ТикТока „неизбежно обити о главу Сједињеним Државама&qуот;.

Од 2022. године, ТикТок усмерава све податке америчких корисника преко технолошког гиганта Оракла са седиштем у Тексасу како би решио безбедносне проблеме.

ТикТок је нагласио да ће амерички подаци бити заштићени и ускладиштени на Оракл серверима у САД.


Погледајте видео: Астрофизичарка из Србије користи ТикТок да едукује ђаке


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 04.24.2024)

BBC News

Прочитајте још

Кључне речи

Друштво, најновије вести »