Izbori u Americi 2024: „Vreme je da se ovaj rat završi", poručila Kamala Haris posle sastanka sa Netanjahuom
Američka potpredsednica razgovarala je sa izraelskim premijerom o ratu u Gazi, izrazivši zabrinutost zbog velikog broja žrtava.
Dan pošto se obratio u Kongresu, a potom sastao sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom, izraelski premijer Benjamin Netanjahu razgovarao je sa i Kamalom Haris, potpredsednicom SAD.
Haris, za koju se očekuje i da će biti demokratska kandidatkinja na predsedničkim izborima u novembru, izjavila je da je razgovor sa Netanjahuom bio „iskren i konstruktivan".
Dodala je da je jasno izrazila „ozbiljnu zabrinutost" zbog žrtava u Gazi, ali da je Netanjahuu rekla da je važno da se Izrael brani.
„Vreme je da se ovaj rat završi", izjavila posle njihovog razgovora u Beloj kući.
Naglasila je da je potrebno da se pronađe put ka rešenju sa dve države, a Amerikance pozvala da budu svesni „teškog" sukoba.
- Tvrđi ton prema Izraelu i ljudska prava: Kako bi mogla da izgleda spoljna politika Kamale Haris
- „Naši neprijatelji su i vaši neprijatelji", poručio Netanjahu u američkom Kongresu, dok su ispred trajali protesti
- Ima li Kamala Haris sve što je potrebno da pobedi Trampa
Benjamin Netanjahu se prethodno sastao sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom, koji se u nedelju 21. jula povukao iz predizborne kampanje.
Izraelski premijer je u sredu 24. jula govorio u Kongresu, obećavajući „potpunu pobedu" protiv Hamasa, dok su hiljade propalestinskih demonstranata protestovale ispred.
On se suočava sa pritiskom kako u zemlji, tako i u inostranstvu da okonča rat Izraela i Hamasa koji traje devet meseci.
Bajdenova čvrsta podrška Izraelu razbesnela je mnoge levičarske aktiviste, a njihova podrška će verovatno demokratama biti potrebna ako žele da pobede na izborima u novembru.
Mnoge zanima kakav stav će da zauzme Kamala Haris prema Izraelu ako zameni Bajdena u Beloj kući.
Ona je, pošto se sastala sa Netanjahuom, izjavila da je „nepokolebljivo posvećena" Izraelu i njegovom pravu da se brani.
Napomenula je da je sukob počeo 7. oktobra kada je palestinska ekstremistička grupa, Hamas, napala južni Izrael iz Gaze, ubivši 1.200 ljudi, a zarobivši 250, prema izraelskim podacima.
U izraelskoj ofanzivi u Gazi je poginulo više od 39.000 ljudi, podaci su Hamasovog ministarstva zdravlja.
„Izrael ima pravo da se brani, ali je važno i na koji način to radi", izjavila je Haris, izražavajući zabrinutost zbog „strašne humanitarne situacije" u Gazi.
„Ne možemo sebi da dozvolimo da otupimo na patnju i neću da ćutim.
„Hajde da postignemo dogovor, kako bi se prekinula vatra i okončao rat. Hajde da vratimo taoce kući i donesemo preko potrebnu pomoć palestinskom narodu", dodala je.
Benjamin Netanjahu bi u petak 26. jula trebalo da razgovara i sa republikanskim predsedničkim kandidatom Donaldom Trampom.
Netanjahu je posle sastanka sa američkim predsednikom rekao da poznaje Bajdena 40 godina i da je on poznavao svakog izraelskog premijera u poslednjih pola veka.
„Od ponosnog jevrejskog cioniste do ponosnog irsko-američkog cioniste, želim da vam se zahvalim za 50 godina javne službe i pola veka podrške državi Izrael", rekao je on.
Dodao je i da se raduje saradnji sa Bajdenom „na velikim pitanjima koja su pred nama u narednih nekoliko meseci".
Džon Kirbi, portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost je na konferenciji za medije rekao da su Bajden i Netanjahu razgovarali o hitnoj potrebi za sporazumom o oslobađanju talaca, potencijalnom prelivanju sukoba na Liban, pretnji Irana i potrebi da se postigne „kompromis" u mirovnim pregovorima.
Kirbi je ukazao da ima blagih spoticanja u američko-izraelskim odnosima, ali da su oni i dalje „zdravi".
„Tu mislim da se neće uvek usaglasiti oko svega, ali da je Bajden veoma zadovoljan odnosom koji ima sa izraelskim premijerom", dodao je Kirbi.
Američki i izraelski lideri su razgovarali iza zatvorenih vrata sa porodicama sedam američkih državljana koje Hamas još drži kao taoce u Gazi.
Posle sastanka, Džonatan Dekel-Čen, čiji je sin Sagui kidnapovan iz kibuca Nir Oz 7. oktobra, rekao je kratko novinarima da je sastanak bio „produktivan i iskren", ali nije izneo druge detalje.
„Verovatno se osećamo optimističnije nego što smo bili krajem novembra, početkom decembra", dodao je.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 07.26.2024)