BBC vesti na srpskom

Novi Sad: Ispituju se navodi o policijskoj brutalnosti nad penzionerom, opozicija blokirala sud

Nedelju dana pošto se dogodio navodni napad policijskih službenika na penzionera Iliju Kostića, još nije poznato šta je pokazala istraga o ovom slučaju. Protestuje opozicije ispred zgrade suda u Novom Sadu, traže privođenje policajaca osumnjičenih za, kako kažu, brutalnost.

BBC News 28.11.2024  |  Milica Radenković Jeremić -
protest u Novom Sadu
BBC/Svetlana Paramentić
Aktivisti i opozicioni političari pokušali su da blokiraju prolaz zaposlenima u tužilaštvu i sudu, ali ih je policija odgurala i omogućila prolaz radnicima pravosudnih organa

Dok nadležni ispituju optužbe da su policajci tukli penzionera, privedenog zbog napada na službeno lice tokom ranijeg protesta u Novom Sadu, nevladine organizacije tvrde da je u pitanju „nezapamćena brutalnost”, a opozicija se ponovo okupila ispred suda u tom gradu.

Opozicioni političari i aktivisti građanskih pokreta blokirali su ulaze u zgradu suda i tužilaštva u Novom Sadu, tražeći da odmah budu privedeni policajci, za koje tvrde da su pretukli 74-godišnjeg Iliju Kostića i naneli mu teške telesne povrede.

Ispred zgrade pravosudnih organa bile su raspoređene jake policijske snage i postavljene metalne ograde kako bi se sprečio eventualni pokušaj okupljenih da se probiju.

Kostić je učestvovao je na jednom od ranijih protesta opozicije u Novom Sadu na kojima je tražena hitna reakcija tužilaštva i istraga povodom pada nadstrešnice na železničkoj stanici u tom gradu 1. novembra kada je poginulo 15 ljudi, a još dvoje teško povređeno.

Priveden je nakon što je, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova, poprskao policajca biber sprejom, a potom je, kažu njegova supruga i nevladine organizacije, pretučen u policijskoj stanici.

Iz novosadskog tužilaštva su za portal 021. rs rekli da je predmet o slučaju prebijanja Ilije Kostića (74) u policijskom pritvoru formiran odmah posle saslušanja.

Policija čini sve kako bi se utvrdilo kada, gde i na koji način je Kostić zadobio povredu, saopštio je ranije MUP.

Eržebet Glušica, Kostićeva supruga, ispričala je da je on više puta udaren u novosadskoj policijskoj stanici zbog čega je u nedelju operisan, kada mu je, kaže, amputiran jedan testis.

Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP) podneo je krivičnu prijavu za zlostavljanje i mučenje protiv nepoznatih policijskih službenika.

„Javnost još nije čula za ovakvo brutalno postupanje prema čoveku koji je toliko star.

„Radi se o zastrašivanju i nezakonitom kažnjavanju“, kaže Sanja Radivojević, iz BCLJP-a, za BBC na srpskom.

„Propisi zabranjuju da se osoba bilo čime udara u predelu genitalija“, govori.

Tužilaštvo je naložilo Sektoru unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova da ispita Kostićeve navode, saopštio je MUP.

Novosadska opozicija imenovala je dvojicu policajaca za koje tvrde da su pretukli Kostića.

Zatražila je i ostavku ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića u roku od 24 časa ako ne objavi rezultate rada Sektora unutrašnje kontrole.

„Ako je bilo bilo kakvih zloupotreba, one će biti ispitane“, rekao je ranije Dačić.

Opozicija je i ranije protestovala ispred zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu, tražeći hitnu istragu zbog pada nadstrešnice na nedavno renoviranoj železničkoj stanici.

Tražili su i puštanje svih opozicionih političara i aktivista tokom ranijih protesta zbog tragedije za koju su okrivili nemar vlasti i firmi koje su renovirali stanicu.

Tokom protesta bilo je guranja i koškanja sa policajcima.

Na jednom od tih protesta priveden je i penzioner Ilija Kostić.

Tužilaštvo je potom saopštilo da je privedeno 13 osumnjičenih u vezi sa tragedijom na stanici, ali je u međuvremenu Goranu Vesiću, dosadašnjem ministru građevinarstva, ukinut pritvor.

Pogledajte fotografije ispred suda u Novom Sadu i protest opozicije

policija, žandarmerija, protest
BBC/Svetlana Paramentić
Pripadnici policije u opremi za razbijanje demonstracija ispred zgrade novosadskog suda uoči protesta opozicije 27. novembra
protest opozicije ispred suda u Novom Sadu
BBC/Svetlana Paramentić
Protest opozicije ispred suda u Novom Sadu na adresi Sutjeska 3, gde je više pravosudnih ustanova - Osnovni i Viši sud, Apelacioni, Privredni, osnovno, više i apelaciono tužilaštvo
protest ispred suda u Novom Sadu
BBC/Svetlana Paramentić
protest ispred suda u Novom Sadu
BBC/Svetlana Paramentić

Lanci i katanci, ali mirna atmosfera

protest opozicije u Novom Sadu
BBC/Svetlana Paramentić
Opozicioni političari su stavili lanac na službeni ulaz u zgradu suda i tužilaštva kako bi sprečili ulazak policijskih vozila

Svetlana Paramentić, BBC novinarka, iz Novog Sada

Tri ulaza, dva katanca i jedna velika staklena zgrada.

Jutro ispred sedišta brojnih sudova i tužilaštva u Novom Sadu počelo je ograđivanjem glavnog ulaza lancem i katancem.

Simbolično, blokirali su već blokirano pravosuđe, rekao mi je odbornik novosadske skupštine Miran Pogačar.

Potom je mnoštvo pripadnika žandarmerije došlo u punoj opremi sa šlemovima i štitovima, a od ranije su tu i metalne ograde.

Na sporednom ulazu, predviđenom za dovođenje uhapšenih i privođenih, stoji još jedan kordon žandarmerije.

Postavlja se novi katanac.

Policajac uzima klešta i seče ga.

Čuje se iz grupe poslanika: „Duguješ mi katanac, da znaš!”

Neki su se nasmejali.

Kratko se pojavio i opozicioni političar Goran Ješić, nedavno pušten iz pritvora, koji se srdačno javio i političkim saborcima i policajcima sa kojima se proteklih dana često viđa.

Za razliku od ranijih protesta ispred zgrade pravosudnih organa u Novom Sadu, današnji skup opozicije je protekao uglavnom mirno, uz tek povremena koškanja sa policijom.

policija
BBC/Svetlana Paramentić
Jake policijske snage raspoređene su i sa druge strane suda, gde je službeni zlaz za vozila

Šta kaže Kostićeva supruga?

Sedamdesetčetvorogodišnji Ilija Kostić priveden je 21. novembra, jer je tokom protesta ispred novosadskog suda poprskao suzavcem u oči policijskog službenika, navodi MUP.

Posle hapšenja, Kostić je odveden u stanicu u Novom Sadu.

„U sobu u kojoj se nalazio uletela su dvojica.

„Jedan mu je udario šamarčinu, drugi ga je pesnicom udario u glavu. Rekli su mu: ‘Ustani’. Kako je ustao, jedan od njih ga je udario kolenom u testis.

„Srušio se. Nije mogao da ustane. Morali su ga podignu. Ta dvojica su istog momenta izašli napolje”, kaže Glušica, na osnovu kasnijeg razgovora sa suprugom, za BBC na srpskom.

Posle privođenja u Novom Sadu, prebačen je u policijsku stanicu u Bečeju, gde je poslat na zadržavanje od 48 sati.

U Bečeju mu je bilo loše, imao je bolove, i hitna pomoć je dolazila više puta, priča supruga.

„Jedna doktorka mu je rekla da mu nije ništa“, kaže ona.

Doktor koji ga je pregledao sutradan rekao je da mu je testis „u jako lošem stanju i da mora nešto da preduzme“, govori.

Tokom tri pregleda Ilije Kostića nisu utvrđene povrede, saopštio je MUP.

„Prilikom četvrtog lekarskog pregleda konstatovano je da ima povredu testisa, te da, osim toga, nema drugih povreda niti se žalio na njih“, navedeno je u saopštenju MUP-a.

BBC na srpskom u ponedeljak i utorak u više navrata pokušao je dobije komentar direktora Doma zdravlja Bečej Slobodana Dimitrova, ali nam je rečeno da on neće raditi do kraja nedelje.

Da li su lekari Doma zdravlja Bečej pregledali Kostića, šta su tom prilikom utvrdili i da li je došlo i kako do oprečnih nalaza, neka su od pitanja na koja nismo dobili odgovor ni pošto smo ih uputili mejlom.

Kućni pritvor

Ilija Kostić saslušan je dan pošto je priveden.

„Onog trenutka kada mi je Ilija rekao za povrede koje su mu nanete na poverljivom razgovoru u Tužilaštvu, podržala sam ga da sve to ispriča za zapisnik (u iskazu) koji je dao pred tužiocem“, rekla je u ponedeljak Dragana Damjanović, koja je bila Kostićeva zastupnica po službenoj dužnosti, za BBC na srpskom.

Sud je odredio kućni pritvor Kostiću od tri meseca sa nanogicom.

„Kad je u petak došao kući, videla sam da jedva može da hoda i sedne“, kaže Glušica.

On je operisan u nedelju, 24. novembra a iz bolnice je izašao dva dana kasnije.

Njegova supruga kaže da on nije u stanju da razgovara sa medijima.

policija
Reuters
Policija je sprečavala predstavnike opozicije da blokiraju zgradu novosadskog suda tokom ranijeg protesta

Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP) poziva na „temeljnu, hitnu i nezavisnu istragu“ tužilaštva.

Sanja Radivojević ukazuje i da je tužilac morao da pokrene istragu kada je Kostić pred njim ispričao da su ga tukli.

„Imao obavezu da prikupi podatke koji su to službenici postupali dok je bio Kostić pritvoren, da zatraži audio i video zapise, uvid u svu zdravstvenu dokumentaciju, u zapisnik o zadržavanju lica, zapisnik o merama prinude“, nabraja.

„To je trebalo učiniti da ne bi došlo do kontaminacije dokaza, tako da odjednom nestanu video zapisi ili da osumnjičeni usaglase iskaze.

„Nama nije poznato da li je to urađeno“, kaže.

Iz novosadskog tužilaštva su rekli da su hitno postupili odmah i da je najpre dat usmeni nalog Službi unutrašnje kontrole.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 11.28.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »