BBC vesti na srpskom

Gubite razum gledajući loš sadržaj na internetu? Sada postoji izraz za to

Termin označava zabrinutost zbog prekomerne upotrebe nekvalitetnog onlajn sadržaja i uticaja na mentalno zdravlje.

BBC News 02.12.2024  |  Jasmin Rufo - BBC njuz
Tinejdžerka leži na krevetu i u ruci drži telefon, a na glavi slušalice
Getty Images

Da li provodite sate besumučno listajući sadržaj na Instagramu i TikToku?

Ako je tako, možda patite od truljenja mozga (brain rot), što je reč, odnosno izraz godine po izboru Oksfordskog rečnika.

To je izraz koji predstavlja zabrinutost u vezi za uticajem prekomerne upotrebe nekvalitetnog onlajn sadržaja, naročito na društvenim mrežama.

Učestalost upotrebe reči porasla je za 230 odsto od 2023. do 2024. godine.

„Popularnost te reči je simptom vremena u kome živimo“, rekao je Endrju Pšibilski, psiholog i profesor Unverziteta Oksford.

Truljenje mozga je nadmašilo pet drugih reči koje su ušle u uži izbor, kao što su umerenost/skromnost, romantika i dinamičko određivanje cena.

Šta je truljenje mozga

Truljenje mozga definiše se kao propadanje mentalnog ili intelektualnog stanja ljudi, posebno zbog prekomerne upotrebe trivijalnog ili nezahtevnog sadržaja.

Prvo korišćenje izraza truljenje mozga potiče mnogo pre nastanka interneta - zapisano je 1854. godine u knjizi Volden (Walden) Henrija Dejvida Toroa.

On kritikuje tendenciju društva da potcenjuje složene ideje i da je to deo opšteg pada mentalnog i intelektualnog napora.

„Dok se Engleska trudi da se izbori sa truležom krompira, zar niko neće pokušati da izleči trulež mozga, koij je daleko rasprostranjeniji i pogubniji”, pitao se Toro.

Henri Dejvid Toro
Getty Images
Henri Dejvid Toro, američki autor, koji je prvi upotrebio izraz truljenje mozga 1854. godine

Reč je prvobitno stekla popularnost na društvenim mrežama među generacijom Z i Alfa, ali sada se koristi kako bi opisala nekvalitetan i bezvredan sadržaj na društvenim mrežama.

„Ne postoji dokaz da je truljenje mozga nešto što stvarno postoji.

„Umesto toga, opisuje naše nezadovljstvo onlajn svetom i predstavlja reč koju možemo da koristimo da bismo grupisali naše anksioznosti u vezi sa društvenim mrežama”, rekao je profesor Pšibilski.

Kasper Gratvol, predsednik izdavačke kuće „Oxford Languages”, osvrćući se na reči godine tokom poslednje dve decenije, kaže da se może videti sve veća opsesija društva time kako se naš virtuelni život razvija i kako internet kultura prožima toliko toga što jesmo i o čemu razgovaramo.

„Pobednička reč prošle godine 'riz' bila je zanimljiv primer kao se jezik sve više formira, oblikuje i deli unutar zajednica.

Brain rot ukazuje na jednu od percipiranih opasnosti virtuelnog života i na to kako koristimo slobodno vreme”, kaže.

Reč riz (rizz) u engleskom žargonu opisuje šarm i privlačnost i najviše je koriste mladi.

Koje su još reči ušle u uži izbor?

  • Demure (pridev): O osobi: rezervisan ili suzdržan u izgledu ili ponašanju. O odeći: nenametljiva, skromna, ili ne previše otkrivajuća.
  • Dynamic pricing (imenica): Praksa menjanja cene proizvoda ili usluge kako bi se odrazili promenljivi uslovi na tržištu; posebno naplaćivanje više cene u trenucima veće potražnje.
  • Lore (imenica): Skup (navodnih) činjenica, informacija i anegdota koje se odnose na nekoga ili nešto, a koje su potrebne za potpuno razumevanje i obaveštenost o određenoj temi.
  • Romantasy (imenica): Žanr fikcije koji kombinuje elemente romantične fikcije i fantastike, obično sa temama magije, natprirodnog ili avanture, uz centralnu romantičnu priču.
  • Slop (imenica): Umetnost, pisanje ili drugi sadržaj generisan pomoću veštačke inteligencije, koji se deli i distribuira na neselektivan ili nametljiv način, a karakteriše ga nizak kvalitet, neautentičnost ili netačnost.

Druge reči godine

Oksfordov univerzitetski rečnik nije jedini koji bira reč godine - prošlog meseca, Kembridž rečnik je objavio da je reč manifest njihov pobednik.

Tradicionalna definicija reči manifest uključivala je pridev „lako primetan ili očigledan“ i imenicu „jasno pokazati nešto kroz znakove ili akcije“.

Sada uključuje i glagol manifestovati u značenju „zamisliti postizanje nečega što želite, sa uverenjem da će to povećati verovatnoću da se to zaista dogodi“.

Ova definicija dolazi kao rezultat globalnog trenda usmerenog na dobrostanje, koji podržavaju poznate ličnosti, poput pevačice Due Lipe, koja je izjavila da je 'manifestovala nastup' kao glavna zvezda festivala Glestonberi.

Kolinsov rečnik je u novembru objavio da je njihova reč godine brat - reč koja je poslednjih meseci svuda prisutna zahvaljujući viralnom albumu Charli XCX.

Brat se koristi u različitim kontekstima, često označavajući neku vrstu buntovništva, slobodoumnosti ili individualnosti.

Počelo je kao naziv njenog prvog albuma, ali se može reći da je preraslo u kulturni pokret za neke ljude, koji usvajaju brat način života.

Još jedan internet fenomen inspirisao je reč godine na sajtu Dictionary.com, a to je demure.

Reč je postala popularna u avgustu nakon što je kreatorka sadržaja Džuls Lebron objavila na TikToku demure poslovni izgled uz pažljivo odabranu šminku.

Trend „vrlo demure, vrlo mindful“ je posle toga eksplodirao, a satirična ideja ismeva stereotipnu predstavu ženstvenosti.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.02.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Zabava, najnovije vesti »