„Ниси сама": Жене које су преживеле силовања уз Жизел Пелико
ББЦ 100 жена разговарао је с преживелима силовања и активисткињама широм света да би сазнали како је прича Жизел Пелико утицала на њихове животе.

Добитница Нобелове награде за мир Надиа Мурад живо се сећа тренутка кад је први пут сазнала шта се десило жртви масовног силовања у Француској Жизел Пелико.
„Улазила сам у авион на путу да говорим на догађају о сексуалном насиљу повезаном са ратним сукобима&qуот;, рекла је.
Осетила је „мучнину и бес&qуот; када је сазнала да је Жизел годинама дрогирао и силовао бивши муж Доминик Пелико и да је позвао десетине других мушкараца да је силују.
Активисткиња борбе за људска права Мурад рекла је да су јој током година многе жртве силовања говориле да су осећале „дубоки страх од срамоте и осуде&qуот;.
„Мислим да су мушкарци који су починили ово монструозно насиље рачунали на то да ће Жизел Пелико ћутати због исте те срамоте и осуде.&qуот;
„Али није ћутала, а за то је била потребна изузетна храброст&qуот;, рекла је она.
- Случај Жизел Пелико: Од „љубави на први поглед&qуот; до злочина који је шокирао свет
- Ко су 50 мушкараца оптужених за масовно силовање Жизел Пелико
- Францускиња описује ужас када је сазнала да је годинама била дрогирана и силована
'Правда је исцељујућа'

Исто као и Пелико, Мурад – која је преживела силовање и злостављање након што су је заробили екстремисти Исламске државе током геноцида над јазидима 2014. године – одлучила је да исприча властиту причу јавно у покушају да доведе починиоце пред лице правде.
„Такође разумем колико је тешко кад твоје лице постане јавно повезано са причом о силовању.
„Многи људи би могли да те сведу само на то&qуот;, рекла је Мурад.
Нагласила је да је Пелико – која је донела одлуку да се одрекне права на анонимност и отвори суђење за јавност и медије – редефинисала однос између силовања и срамоте.
„Поделила је властиту причу и инсистирајући на томе да није на њој да осећа срамоту, она ослобађа многе жене истог тог терета.&qуот;

Аргентинска глумица и жртва силовања Телма Фардин рекла је да су коментари Жизел Пелико који наглашавају да срамоту треба да осећају починиоци „повратили достојанство жртвама&qуот;.
Почетком године Фардин је добила судску битку против глумца Хуана Дартеса – који је проглашен кривим за силовање почињено 2009. године, кад су њих двоје радили заједно на телевизијској емисији.
У оно време Фардин је имала 16 година, а Дартес – који је одбацио све оптужбе – 45 година.
Фардин је рекла да је њен и случај Жизел Пелико показао да жртве могу да утру пут борби против некажњивости.
„Ми показујемо да наши животи могу да се залече, да правда може да буде исцељујућа. То је револуционарно&qуот;, додала је она.
Фардин је рекла да је први пут кад је чула за случај Жизел била престрављена, али и да је осетила дивљење према њеној снази.
„Дирнуло ме је сазнање да, упркос томе што долазимо из различитих култура и генерација, и иако су наши случајеви другачији, постоји нешто што повезује оба наша искуства на исти начин: воља да се промени стигма која прати жртве&qуот;, рекла је Фардин за ББЦ 100 жена.
'Домино ефекат'
Жртва силовања Ели Вилсон рекла је да не сумња да ће одрицањем права на анонимност и јавним оглашавањем Жизел Пелико инспирисати милионе жена широм света.
„Видим да ће та храброст имати домино ефекат&qуот;, каже она.
Вилсон, пореклом из Глазгова, одрекла се права на анонимност након што је њен бивши дечко проглашен кривим за њено силовање и осуђен на пет година затвора.
У тајности га је ухватила како признаје своје злочине наместивши телефон у ручној торби да га сними и случај на суд.
Од окончања суђења 2022. године, она успешно води кампање за промену политике и добила је тужбу против адвоката одбране у њеном случају због начина на који ју је испитивао током суђења.

Вилсон је рекла да није лако испричати њену причу јавно и да се суочавала са претњама и узнемиравањем.
Али је рекла и да је јавним оглашавањем успела да поврати саму себе.
Она Пелико доживљава као боркињу која је успела да „поново испише властиту причу&qуот;, баш као што је то урадила и Вилсон.
„Не сумњам да ће људи одлазити у полицијске станице, да ће позивати медије, да ће се појављивати да затраже помоћ у центрима за подршку женама и да ће говорити: 'Инспирисала ме је Жизел Пелико'.
„Нико се неће сећати тих мушкараца који су одлучили да је обешчасте без њеног знања, али оно чега ће се сећати биће Жизел и снага коју је исказала.&qуот;

Порука за Жизел од Надие Мурад
Задивљена сам твојом храброшћу. Твоја одважност кад си одлучила да се јавно огласиш не само да помаже да се твоји нападачи изведу пред лице правде већ инспирише небројено много других жена да се ослободе исте срамоте и стигме која их је ућуткивала. Ти пружаш наду жртвама свуда и показујеш свету како изгледа права снага. Хвала ти на твојој невероватној храбрости.


'Узор'
Фенг Јуан, оснивачица и директорка невладине организације Равноправност Пекинг, сматра да прича Жизел Пелико већ доноси „значајне промене&qуот; широм света.
Фенг је провела године водећи борбу против родно заснованог насиља у Кини, где према Уједињеним нацијама, 39 одсто жена за живота доживи физичко или сексуално насиље од интимног партнера.
Она каже да је француски судски случај одјекнуо широм света и додала: „Ми јој се дивимо. Она је узор за жене.&qуот;
Према Светској здравственој организацији (СЗО), скоро трећина жена у свету, старости између 15 и 49 година, које су биле у вези пријави да је била подвргнута неком облику физичког или сексуалног насиља од интимног партнера.
Докторка Сумаја Тарик Сајед, главна полицијска хируршкиња у Карачију и шефица првог кризног центра за силовање у Пакистану, рекла је да је насиље од интимног партнера „ендемско за сваку земљу&qуот;.
Она је рекла да је случај Жизел Пелико поставио преседан и могао би да помогне да се створи превентивни модел за борбу против кризе родно заснованог насиља широм света.
„Мораћемо да прођемо кроз овај случај страницу за страницом. Морамо да срушимо циглу за циглом сведочанстава свих починилаца који су учествовали у злочину зато што ће нам то пружити увид у умове оних који су наизглед безопасни&qуот;, рекла је она.
Докторка Сајед и Жизел Пелико почеле су да мењају наратив у вези са силовањем у Пакистану.
„То не може да се игнорише. Мораћемо да урадимо анализу тачку по тачку после овог случаја и да откријемо на колико других места се ово дешава&qуот;, рекла је она.
'Промена до које морамо да доведемо'

Џоан Челимо Мели, суоснивачица кенијске организације Тиропини анђели, али и сама жртва родно заснованог насиља, каже да је Пелико „симбол промене до које морамо да доведемо&qуот;.
Румунска олимпијка рођена у Кенији рекла је да ће организација – која води кампање против родно заснованог насиља – препричавати причу Жизел Пелико да би указала на проблем.
Докторка Кеми ДаСилва-Ибру, оснивачица међународне фондације Добродошлица угроженим женама (ВАРИФ) у Нигерији, рекла је да очекује да више жена изађе у јавност након што је била инспирисана са Жизел Пелико.
„Њена храброст је поново оживела свест и покреће расправу о одговорности, подршци жртвама и системској реформи&qуот;, рекла је она.
И док се судски случај силовања у Авињону приводи крају, постоји једна ствар око које се све ове жене слажу: властитом храброшћу, Пелико је већ изазвала промене и има „армију жена иза себе&qуот;.

- Суђење за масовно силовање у Француској: Јецаји, жестоке оптужбе и распад породице
- Жене дирнуте пркосном Жизел Пелико на суђењу за масовно силовање у Француској
- Случај који је узнемирио Француску: Снимци масовног силовања једне жене и реч оптужених
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 12.19.2024)
