Србија центар: Држава има начин да сачува НИС од санкција, отплатом кредита те компаније

Бета 25.02.2025

Странка Србија центар саопштила је данас да држава има начин да сачува Нафтну индустрију Србије (НИС), којој су САД увеле санкције и предложила да отплати превремено доспеле кредите те компаније од 500 милиона евра и да то потраживање конвертује у власништво.

Та странка је навела и да предлаже други "аранжман" - привремени откуп преосталих акција Гаспромњефта, уз њену обавезу да их поново по истој цени прода руском партнеру у тој компанији када се за то буду стекли услови.

"На овај начин би се испуниле претпоставке да се НИС тренутно скине са листе санкционисаних компанија, све док се не нађе неко друго трајније решење овог проблема", наведено је у саопштењу.

Додаје се да би значајан застој у раду НИС-а имао вишеструко негативне последице за привредни и финансијски систем јер је једна од најуспешнијих компанија и највећи је порески обвезник.

Само из пореза кога плаћа НИС финансира се, како је наведено, више од 11 одсто буџета Србије.

Та компанија, како је истакнуто, запошљава 13.500 људи и једини је домаћи произвођач природног гаса, нафте и нафтних деривата.

НИС, како је оценила та странка, држи 80 одсто српског тржишта моторних горива и са својих 330 бензинских станица широм земље покрива 48 одсто малопродајног тржишта.

Указано је и да је НИС једини снабдевач, не само домаћих и страних авио-компанија, него и државних институција и организација које су упослене на аеродромима у Србији.

Коначно, како је наведено, НИС је и произвођач електричне енергије, само у 2024. произвео је 124,2 хиљаде мегаватчасова (МВх) електричне енергије.

"Због свега тога, просечно учешће НИС-а у формирању српског бруто домаћег производа (БДП) претходних година износило је чак 5,1 одсто", навела је та странка.

Из те странке подсећају и да је стављањем НИС-а на тзв. СДН листу Министарства финансија САД, овој компанији је дат рок до 25. фебруара да промени своју власничку структуру.

НИС је у међувремену затражио одлагање санкција на 90 дана како би се одржало пословање док се не нађе прихватљиво решење за власничку структуру и управљање.

(Бета, 25.02.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »