Нови живот средње класе у Русији: Кинески аутомобил и одмор у Венецуели

Бета пре 14 сати

Сергеј и Марија, становници московског предграђа, возе кинески аутомобил, купују сир руске производње и проводе одмор у Венецуели. За њих, санкције уведене Москви као одмазда за њен напад на Украјину "нису трагедија".

Њихов скромни двособан стан у Митишчију, граду од 300.000 становника североисточно од престонице, где живе са своје троје деце, две мачке и псом, недавно је реновиран. Њихов фрижидер кинеске производње пун је руских производа.

Западне економске санкције против Русије уведене су 2014. године, пошто је Москва анектирала украјинско Кримско полуострво, а знатно су проширење и пооштрене после покретања руске офанзиве против Украјине 24. фебруара 2022. године, у којој су погинуле најмање десетине хиљада људи. За Русе довеле су до нестанка многих западних производа и поскупеле и искомпликовале путовања у Европску унију и друге земље које подржавају Кијев.

Али један део становништва тврди да му је удобно и са санкцијама.

Марија Тиабу (43), запослена у козметичкој компанији, каже да је мало интересује политика и да се не сец́а када су ова ограничења почела: "Можда током ковида?".

"Није трагедија што су европски и западни брендови отишли", слаже се њен супруг, Сергеј Дјужиков (31), погребник. По његовим речима, Руси се "савршено добро сналазе" без те робе. Пре две године, после саобрац́ајне несрец́е, каже да је због санкција чекао три месеца на резервне делове за поправку своје Кије. "Тада сам схватио да морам да заменим свој корејски аутомобил кинеским", додао је.

Сергејев и Маријин укупан приход је око 300.000 рубаља (скоро 3.300 евра), што је изнад просека. Међутим, да би купили нови аутомобил, морали су да узму кредит.

"Погледајте Мекдоналдс који је затворио врата, а руски 'Вкусно и точка' послује подједнако добро. Деца га воле", примец́ује Сергеј.

Тај руски ланац је 2022. године преузео стотине ресторана америчког Мекдоналдса који је, као и многе западне компаније, напустио Русију после руског напада на Украјину. "Из перспективе мог свакодневног живота, моје породице, мог посла или мог слободног времена, не осец́ам санкције", уверава Марија.

Неки производи су нестали, посебно лекови, признаје она, али каже да се нада да ц́е их руска индустрија производити, а за косметику вец́ постоје "аналогни руски препарати".

Марија признаје да има слабост према камамберу, али произведеном у Русији: "Веома је добар. Нисам пробала прави француски камамбер, не могу да упоредим. Али овај је баш по мом укусу".

У корпу ставља и јогурте новог бренда који је заменио француски Данон чију је производну подружницу руска држава запленила 2023. године, а затим продала нец́аку чеченског лидера Рамзана Кадирова.

И упркос санкцијама, нека популарна западна роба се увози преко трец́их земаља што се директно одражава на малопродајне цене. Истовремено, Русија одржава трговинске односе са земљама попут Белорусије и кавкаских држава, које је снабдевају воц́ем, поврц́ем и млечним производима.

Исто важи и за туристичка путовања.

Европа, некада популарна дестинација за руске туристе, постала је неприступачна због обустављања директних летова и тешкоц́а при добијању виза.

Тако су се Марија и Сергеј определили за туризам у Русији и путовање у Латинску Америку. Отишли ​​су у Венецуелу која је под америчким санкцијама, а описују је као земљу "с веома пријатељским људима, где воле Русе".

По њиховим речима, инфлација од скоро 10% у Русији, подстакнута огромним војним издацима и последицама санкција, их не брине, јер је влада приморала послодавце да индексирају плате.

"Инфлација постоји свуда у свету. Моја тетка живи у Немачкој, и тамо има инфлације", инсистира Марија.

(Бета, 06.07.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »