RSE: SAD produžile vanredno stanje za Zapadni Balkan zbog „stalnih pretnji miru i demokratiji“
Nedeljnik pre 8 sati

Sjedinjene Američke Države su objavile produženje za godinu dana nacionalne vanredne situacija u vezi sa Zapadnim Balkanom, nakon 26. juna 2026. godine, zbog stalnih prijetnji miru, međunarodnim naporima za stabilizaciju i napretku ka demokratskom upravljanju, piše Radio Slobodna Evropa.
Nacionalna vanredna situacija u vezi sa Zapadnim Balkanom je pravni mehanizam Sjedinjenih Američkih Država koji omogućava uvođenje sankcija i zamrzavanje imovine pojedincima i grupama koji ugrožavaju mir, stabilnost i demokratski napredak u regionu. Odluka je objavljena u Federalnom registru i predstavlja nastavak režima uvedenog još 2001. godine. Riječ nije o uvođenju novih sankcija, već o produženju postojećeg pravnog okvira koji američkim vlastima omogućava












