MUP zabranio utakmicu Srbije i Kosova u Kovilovu
Odluku o zabrani rukometne utakmice juniorki Srbije i Kosova koja je trebalo da bude odigrana danas u 16 časova u Kovilovu, donelo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) iz bezbednosnih razloga, rečeno je Beti u kabinetu premijerke Srbije.
Kako je objašnjeno, odluku o zabrani doneo je MUP, a ne Vlada i Ministarstvo sporta i omladine.
Ženska juniorska reprezentacija Srbije trebalo je da odigra meč kvalifikacija za Svetsko prvenstvo protiv Kosova u Kragujevcu, ali je meč potom premešten u Kovilovo.
Evropska rukometna federacija donela je odluku da navijači, ali i predstavnici medija ne mogu prisustvovati meču.
Veliki broj pripadnika policije nalazi se oko Sportskog centra Kovilovo, gde je trebalo da se igra rukometna utakmica.
Policija je raspoređena duž Zrenjaninskog i puta koji vodi od Pupinovog mosta ka Pančevu u blizini Kovilova, a i prilaz samom sportskom centru je onemogućen.
Nekoliko desetina ljudi protestovalo je u četvrtak uveče, a novi skup bi trebalo da se održi danas oko 16.00, za kada je bila zakazana utakmica.
Sama utakmica je izazvala mnogo polemika i medijske prepirke regionalnih rukometnih saveza Srbije.
Prvo je trebalo da se utakmica igra u Kragujevcu, ali je Rukometni savez Srbije potom odlučio da je premesti u Beograd, bez prisustva publike i medija.
NVO: Policija treba da zabrani nasilje navijača a ne utakmicu
Inicijativa mladih za ljudskih prava iz Srbije osudila je danas zabranu odigravanja utakmice ženskih juniorskih rukometnih reprezentacija Srbije i Kosova zbog pretnji navijačkih grupa i ocenila da policija treba da zabrani nasilje a ne utakmicu."Oni koji su ugrožavali opštu bezbednost ili bezbednost sportistkinja moraju biti procesuirani. Institucije moraju poslati jasnu poruku da se nasilje neće tolerisati, i da pretnje nasiljem neće uticati na proces normalizacije odnosa Srbije i Kosova", navedeno je u saopštenju.
Inicijativa je dodala da se Vlada Srbije još jednom povukla pred nasilnim i destruktivnim delom društva, na štetu onih koji baštine vrednosti mira, dijaloga i saradnje.
"Normalizacija odnosa između Srbije i Kosova se ne može postići samo u Briselu između dva predsednika. Do istinske normalizacije će doći tek kada se dva društva približe, kroz komunikaciju i saradnju, koju ekstremne grupe onemogućavaju", dodaje se.
(Beta, 23.03.2018)