Konferencija SKGO o lokalnom ekonomskom razvoju (VIDEO)
Stalna konferencija gradova i opština nastaviće da podržava lokalne samouprave u ekonomskom razvoju i unapređenju poslovnog okruženja, izjavio je danas zamenik generalnog sekretara SKGO za zastupanje, Nikola Tarbuk.
Na konferenciji o povoljnom poslovnom okruženju na lokalnom nivou Tarbuk je rekao da je SKGO u poslednjih nekoliko godina zajedno s Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave pripremila 188 modela administrativnih postupaka i procedura, od čega se veliki broj donosi na privredu.
"Želeli smo da damo doprinos standardizaciji rada lokalne administracije prema privredi i drugim klijentima i smanjenju administrativnih prepreka za razvoj lokalne privrede", rekao je Tarbuk.
SKGO radi na pripremi priručnika za izradu i realizaciju programa lokalnog ekonomskog razvoja, da bi se opštinama preporučilo kako da programiraju mere u toj oblasti.
Tarbuk je rekao da će se nastaviti podrška lokalnom ekonomskom razvoju i unapređenju poslovnog okruženja, jer, kako je ukazao, "bez lokalnog ekonomskog razvoja, investicija i novih radnih mesta veoma je teško razvijati lokalnu samoupravu".
Teme današnje konferencije su efikasnije lokalne administrativne usluge privredi i nove ideje za lokalni ekonomski razvoj.
Prioriteti SKGO su rad na smanjenju administrativnih prepreka, razvoju jednošalterskih službi i usluga, dostupnost informacija za lokalne privrednike i drugi oblici reformi da bi lokalna administracija bila efikasnija.
"Potrebno je raditi na jačanju kapaciteta opština za privlačenje investicija i nastaviti podršku posebno malim, mikro i sređnjiim preduzećima", rekao je Tarbuk.
Rukovoditeljka Službe za upravljanje projektima i lokalni ekonomski razvoj Kraljeva Mirjana Prodanović je izjavila da su za deset godina rada te službe napravljeni mehanizmi za uspešan lokalni ekonomski razvoj.
Ona je rekla da rade na ažuriranju i prikupljanju podataka o tome, kako bi brzo odgovarali na upite investitora.
Državni sekretar u Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave, Zoran Kasalović, rekao je da je stepen razvijenosti lokalne administracije jedan od tri kriterijuma za ulazak u EU.
"Cilj Ministarstva i Vlade Srbije je da svaka opština u Srbiji ima efikasnu upravu. Zato menjamo sistem iz korena. Menjamo ga da bi državu manje koštao i bio upravljiv, ali ga najviše menjamo zbog građana i privrede, jer javna uprava postoji zbog njih, da bi njima pružila usluge"", rekao je on.
Kasalović je podsetio da je njegovo ministarstvo uputilo javni poziv opštinama i gradovima za prijavu projekata koje će finansirati u okviru pilot-projekta "Podrška u uspostavljanju jedinstvenog upravnog mesta", i ponovo pozvao opštine da se prijave.
On je istakao da se radi na digitalizaciji uprave kako bi službenici brzo razmenjivali informacije i završavali poslove, kao i na unapređuju znanja i veštine zaposlenih, kako bi što bolje prihvatili promene.
Rekao je da se uređuje i inspekcijski nadzor, te je prošle nedelje završena javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o inspekcijskom nadzoru.
Pomoćnica ministra privrede Katarina Obradović Jovanović je rekla da "Projekat e-papir" podrazumeva popis i optimizaciju, a zatim i digitalizaciju svih administrativnih postupaka i procedura.
Cilj je uspostavljanje jednostavne i transparentne komunikacije privrede s državnom upravom, a do sada je popisano 2.500 postupaka s ciljem da se uspostavi registar svih administrativnih postupaka.
Zamenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za informacione tehnologije i elektronsku upravu, Zoran Mišić, rekao je da se "menja pogled Vlade na građane i na privredu", jer se sada "stavlja u centar onaj kome se pruža usluga" koja treba da bude što kvalitetnije.CELOKUPNI VIDEO MATERIJAL MOŽETE PREUZETI OVDE
(Beta, 24.10.2018)