Весељи: Недостатак правде за жртве геноцида државе Србије над Албанцима је највећа рана

Бета 16.05.2019

Председник Скупштине Косова Кадри Весељи изјавио је данас да је највећа рана рата на Косову 1998-99. године недостатак правде за жртве геноцида који је држава Србија извршила на Косову.Представљајући предлог одлуке о формирању Државне комисије за стварање Трибунала за српски геноцид на Косову председник косовског парламента је рекао да је током рата више од милион Албанаца насилно постало избеглицама, 13.053 је убијено, међу њима и 1.230 деце, укључујући и новорођенчад.

"На хиљаде жена је силовано. Разлог зашто је демократски свет одлучио да интервенише је управо овај геноцид. На крају рата било је 6.057 несталих особа", казао је Весељи.

Он је рекао да се знају имена и презимена оних који су извршили злочине, места и време када су их извршили, ко су били наредбодавци и да за то има много доказа.

Према његовим речима, Косово је имало поверења у међународну правду, која је била једина која је имала овлашћења и одговорности за суђење за ратне злочине.

"Косово је дубоко веровало међународној правди све ове године, веровали смо да ће злочини геноцида који су извршени од стране Србије на Косову добити неопходан одговор од стране механизма те правде. Међутим, данас се осећамо дубоко разочарани, када констатујемо да се то није догодило", казао је Весељи.

У току је расправа о предлогу за формирање Државне комисије за стварање Трибунала за српски геноцид на Косову, док ће се данас такође расправљати и о одлуци о отварању Музеја геноцида, код Црепоциглане и музеја протеривања код Железничке станице у Приштини.

Донеће се и одлука о Дану геноцида.

(Бета, 16.05.2019)

Косово »

Кључне речи

Политика, најновије вести »