Пред Давос: Клима директорима није ни међу десет главних проблема
Климатска питања требало би да буду једна од главних тема на Светском економском форуму који вечерас почиње у швајцарском скијалишту Давос, али анкета међу извршним директорима светских компанија, објављена у понедељак, показује да та тема није ни међу првих десет опасности које виде за раст пословања.
У годишњем извештају уочи скупа у Давосу, група за финансијске услуге ПвЦ рекла је да су климатске промене и питања заштите животне средине директори сврстали тек на 11. место највец́их претњи перспективи раста својих компанија.
Иако је то једно место више него у из истом истраживању пре годину дана, питања повезана с климом заостају за другим проблемима као што је прекомерна регулација, која је забринутоист "број 1".
Остале забринутости међу првих 10 обухватају трговинске сукобе држава, недостатак вештина међу радницима и популизам у политици.
По истраживању, 24 одсто генералних директора је "изузетно забринуто" због питања која се тичу климе, али их је 38 одсто забринуто због "превелике регулативе".
Док се окупљају пред Светски економски форум, генерални директори и политичари попут америчког председника Доналда Трампа требало би да се суоче са све вец́им притиском еколошких група и активиста попут шведске тинејџерке Грете Тунберг који захтевају одговор на "климатску ванредну ситуацију". Прошле недеље је откривено да је последња деценија била најтоплија икада забележена на Земљи.
Анкета је открила да се број извршних директора који песимистично гледају на економске изгледе, готово удвостручио током прошле године, а 53 одсто предвиђа пад стопе раста у овој години, док је таквих 2019. било 29 одсто.
То је највиши ниво песимизма који је забележио ПвЦ од када је почео да истражује то питање 2012. године и то илуструје како трговински сукоб САД и Кине отежава светску економију.
ПвЦ каже да је песимизам свуда распрострањен, али нарочито у Северној Америци, Западној Европи и на Блиском истоку.
"С обзиром на дуготрајну несигурност у вези с трговинским тензијама, геополитичким питањима и недостатком договора о томе како да се изборимо с климатским променама, пад поверења у економски раст није изненађујуц́ - иако размере промене расположења јесу", рекао је Боб Мориц, председавајуц́и ПвЦ.
"Ти изазови нису нови за глобалну економију. Међутим, обим и брзина којом неки од њих ескалирају јесу нови. Кључно питање за лидере који се окупљају у Давосу је: Како ц́емо се удружити да их решимо?", изјавио је Мориц.
ПвЦ је обавио 1.581 разговор, углавном онлајн, с генералним директорима у 83 земље, од септембра до октобра 2019. године. Он узорак структурира по националном БДП-у како би се постигло да су заступљени ставови генералних директора у свим главним регионима света.
(Бета, 20.01.2020)