BBC vesti na srpskom

Америка, упад у Конгрес, Устав: Може ли Трампу раније да се заврши мандат на основу 25. амандмана

Чују се позиви да се амерички председник Доналд Трамп смени са функције, свега 13 дана пре него што му истиче мандат.

BBC News 08.01.2021
US Sen. Josh Hawley (R-MO) holds a small U.S. Constitution book while Supreme Court nominee Judge Amy Coney Barrett testifies before the Senate Judiciary Committee on Capitol Hill on 13 October 2020 in Washington, DC
Гетти Имагес

Америчком председнику Доналду Трампу преостало је још мање од две недеље мандата, али демократе и Одбор за правосуђе Представничког дома траже да му се оконча раније, након што су његове присталице у среду насилно упале у амерички Конгрес.

Они оптужују Трампа да је подстакао присталице да нападну зграду која се сматра симболом америчке демократије.

У нередима је погинуло четворо људи, а пета жртва је полицајац Брајан Сикник, који је у четвртак увече преминуо од последица повреда задобијених током дежурства за време сукоба, саопштила је полиција.

Трамп треба да напусти функцију 20. јануара, када ће победник новембарских избора Џо Бајден положити заклетву.

Али многи, међу којима је и председавајућа Представничког дома Конгреса Ненси Пелоси, траже да Трамп напусти Белу кућу пре тога.

Иако је вероватноћа за то мала, постоје начини на које би Трамп могао да добије наређења да напусти председничку функцију пре истека мандата.

25. амандман америчког Устава

У писму потпредседнику Мајку Пенсу, поједини политичари га позивају да предузме кораке за смењивање Доналда Трампа, рекавши да је починио чин побуне и „покушао да подрије демократију&qуот;.

Расправа се усредсредила на 25. амандман америчког Устава, према коме је смена председника са власти дозвољена, привремено или трајно.

Како би то функционисало?

Двадесет пети амандман Устава омогућава потпредседнику да постане вршилац дужности председника кад председник није способан да обавља дужности, на пример, због неке физичке или менталне болести.

Део амандмана о ком се говори је одељак четири, који омогућава потпредседнику и већини кабинета да прогласе председника Трампа неспособним да обавља дужности.

US President Donald Trump talks to Vice President Mike Pence, as he holds a campaign rally at Gerald R. Ford International Airport in Grand Rapids, Michigan, US on 2 November 2020
Реутерс
Потпредседник Мајк Пенс (лево) преузео би функцију вршиоца дужности ако буду укинута овлашћења Доналду Трампу

Они би морали да потпишу писмо председницима Представничког дома и Сената у ком се председник проглашава неподобним за управљање земљом или неспособним за „спровођење моћи и обављање дужности у склопу свог положаја&qуот;.

У том случају, потпредседник Мајк Пенс би аутоматски преузео ту дужност.

Председник добија прилику за писани одговор и, уколико оспори тај закључак, онда је на Конгресу да донесе коначну одлуку. Свако гласање у Сенату и Представничком дому које наређује смену председника захтева двотрећинску већину.

Све док се ово питање не реши, потпредседник ће служити као председник.

US Speaker of the House, Nancy Pelosi, Democrat of California, arrives to speak to the press on Capitol Hill in Washington, DC, on 9 October 9 2020. -
АФП
Председавајућа Представничког дома КонгресаНенси Пелоси увела је закон заснован на 25. амандману када је дијагностиковано да је Трамп заражен корона вирусом

Расправа о позивању на 25. мандат такође је покренута након што је председнику Трампу постављена дијагноза Ковида-19 у октобру прошле године, из забринутости да је сувише болестан да би управљао земљом.

Негде у то време, председавајућа Представничког дома Конгреса Ненси Пелоси озваничила је закон заснован на 25. амандману на основу ког је формиран одбор за процену председникове способности да обавља дужност.


Погледајте видео: Напад на Конгрес, убиства, хаос


Да ли је већ употребљен раније?

Двадесет пети амандман је ратификован 1967. године, четири године после убиства Џона Ф. Кенедија, а његова намена била је да реши питање председникове сукцесије уколико преддседник буде онемогућен да обавља дужност.

President Ronald Reagan holds a meeting with advisers while in the hospital for colon cancer surgery in 1985
Гетти Имагес
Републикански председник Роналд Реаган пренео је овлашћења на потпредседника на осам сати 1985. године, док је имао операцију

И из тог разлога, велики број председника употребио је тај амандман - конкретно његов одељак број три - који им омогућава да привремено предају власт потпредседницима.

Председник Џорџ В. Буш је 2002. и 2007. године предао дужност потпредседнику кад је био успаван током рутинске колоноскопија.

Председник Роналд Реган је урадио исто 1985. године кад је завршио у болници да би оперисао рак.

Али до данас, ниједан актуелни председник никад није био трајно уклоњен са положаја уз помоћ 25. амандмана.

Опозив (импичмент)

Чули су се и позиви за покретање другог председничког опозива Трампа.

Демократска конгресменка из Минесоте Илхан Омар најавила је да припрема аргументе за опозив, а све већи број њених колега из редова Демократске странке изражава јој подршку.


Процедура за опозив Доналда Трампа већ је једном покренута - то је учинио Представнички дом под контролом демократа у децембру 2019. године, због оптужби да је на непримерен начин затражио помоћ од Украјине како би повећао своје шансе за реизбор.

Против њега су изнесене две оптужбе - злоупотреба моћи и ометање рада Конгреса - али га је касније ослободио Сенат, који су контролисали републиканаци.

Он је тек трећи амерички председник против кога је покренут опозив.

Покренути процес опозива значи изнети оптужбе у Конгресу које ће чинити основу за суђење.

Амерички Устав наводи да председник „мора да буде смењен по опозиву, и под пресудом, за издају, подмићивање и друге тешке злочине или преступе.&qуот;

То је политички процес, пре него кривични.

Тече у два стадијума - разлози се износе пред Представничким домом, одакле се, уколико буду прихваћени, прослеђују Сенату на суђење.


Али ту је неопходна двотрећинска већина да би председник био смењен - а до те тачке се још никад није стигло у америчкој историји.

Ако би председник Трамп био смењен преко процеса опозива, потпредседник Мајк Пенс би се преселио у Овалну собу.

Ниједан председник за свог мандата није доживео да процес опозива буде покренут двапут.

Остаје питање да ли ће бити довољно времена да се опозове Доналд Трамп пре него што му мандат истекне 20. јануара, када ће бити инаугурисан новоизабрани председник Џо Бајден.

Да ли Трамп може да помилује самог себе?

Два дана после упада у зграду Конгреса, Трамп је осудио насиље и насилнике, поручујући им да ће „платити&qуот;.

Такође се обавезао на мирну примопредају власти.

Позивајући се на неименоване изворе, поједини медији наводе да Трамп размишљао о помоћницима који би у последњим данима мандата преузели његове дужности.

Трамп се већ суочава са бројним истрагама, међу којима и правосудних органа истраге државе Њујорк о наводној утаји пореза.

Да ли је овако нешто уопште могуће?

Кратак одговор је да не знамо, с обзиром на кратку формулацију, али широку примену устава, и чињеницу да би било без преседана да амерички председник тако нешто уради.


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 01.08.2021)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »