Ђорђевић (Ослобођење): Костић злоупотребио САНУ за промоцију Пројекта Јадар
Председник покрета "Ослобођење" Млађан Ђорђевић оптужио је данас председника Српске академије наука и уметности (САНУ) Владимира Костића да је злоупотреби САНУ за промоцију "Пројекта Јадар" који ће, како Ђорђевић сматра, имати катастрофалне последице по животну средину у Србији.
САНУ је организатор дводневног научног скупа "Пројекат Јадар - шта је познато" о пројекту компаније "Рио тинто", а незадовољни еколошки активисти и политичари протестовали су испред зграде академије јуче, првог дана тог скупа.
"Са једне стране имате народ читаве Западне Србије који је против ископавања литијума, имате историју 'Рио Тинта' као компаније која је изазвала помор где год је дошла и имате историју кршења прописа од стране те компаније у Србији, као и процене о погубном утицају по животну средину, а са друге стране имамо само реч министарке (рударства и енергетике Зоране) Михајловић и директорке Рио Тинта да ће пројекат бити еколошки одржив", казао је Ђорђевић, а саопштио је његов покрет.
Ђорђевић је оценио да се Костић у таквој ситуацији крије иза "тобожње академске неутралности", која се претворила у "гротеску на самом скупу, на којој је представници компаније Рио Тинто допуштено да више од пола сата прича бајке".
"Само што није изјавила да је отровна јаловина у рекама уствари лековита", навео је Ђорђевић.
Додао је да су еколошки активисти на самом скупу добили тек неколико минута времена да говоре.
Оценио је да се на скупу чула "гомила бајки" из уста Михајловић и представнице Рио Тинта, а избегнути су одговори на конкретна питања о отровном арсену, јаловини и отицању отпадних вода.
Ђорђевић је подржао иступање председника Одбора за животну средину САНУ Владимира Стевановића који је истакао читав низ сумњивих питања у вези пројекта, укључујући еколошку безбедност, исплативост и транспарентност пројекта.
"На ту листу треба додати уништење природних и културних добара као и расељавање становништва, што је био случај у сваком пројекту 'Рио Тинта' од Аустралије до Португала", истакао је он.
(Бета, 07.05.2021)