Храна и Италија: Адио, маестро - преминуо „Отац тирамисуа", Алдо Кампеол
Кампеол је био власник ресторана Алле Беццхерие у северној Италији, у којем су његова супруга и шеф кухиње осмислили чувену посластицу.

Адо Кампеол, назван „Оцем тирамисуа&qуот;, преминуо је у 93. години, пренели су италијански медији.
Кампеол је био власник ресторана Алле Беццхерие у северној Италији, у којем су његова супруга и шеф кухиње осмислили чувену посластицу.
Овај слаткиш, направљен од кекса умоченог у кафу и сир маскарпоне, уврштен је у јеловник 1972, али га породица никад није правно заштитила као патент.
Од тада је тирамису постао понос и дика италијанске кухиње, а присвојили су га и кувари широм света.
Расправа о пореклу тирамисуа траје доста дуго, а постоје и мишљења да је он био служен и као афродизијак у једној јавној кући у Тревизу на северу Италије.
Ипак, опште је прихваћено да је овај рецепт дошао из кухиње Кампеоловог ресторана у том граду.
- „Постао сам кувар због Џејмија Оливера“
- Биртија „Код последњег залогаја“: Кад је новинарима храна бег од рата
- Шта би Ентони Бордејн клопао у Србији
- Гомбоце или кнедле: Гастро-језичке недоумице
Лука Заја, гувернер провинције Венето, одао је почаст преминулом угоститељу.
„Овај град је остао без звезде која је оставила траг у историји хране и пиће&qуот;
Ресторан у Тревизу породица Кампеол је отворила 1939. године, а Адо је преузео посао после Другог светског рата.
Кувар Роберто Лингваното, један од твораца тирамисуа, рекао је да је колач настао као последица инцидента у кухињи.
Лингватното је случајно просуо сир маскарпоне у посуду са јајима и брашном, па је пробао смешу која је била укусна.
Одмах је обавестио Кампеолову супругу Албу.
Њих двоје су потом усавршили овај слаткиш додајујући пишкоте умочене у кафу и мрвице какаоа.
Назвали су колач Тиреме Су (Тиреме Сù), што у преводу значи „покупи ме&qуот;.
Рецепт за колач се 1981. појавио у часопису Венето, локалној публикацији посвећеној храни и вину.
Остало је историја - а тирамису је постао један од најпознатијих италијанских колача.
Постоје различите врсте тирамисуа.
У неке се стављају рум или марсала, али оригинални рецепт - који је 2010. одобрила и усвојила Италијанска кулинарска академија - наводи да се прави без алкохола јер је тирамису намењен и деци.
Погледајте видео о томе како да направите славски колач
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 10.31.2021)
