Hebrejska Biblija koja je stara više od 1.100 godina izložena u Tel Avivu pre aukcijske prodaje
Euronews 22.03.2023 | Autor: Fonet
![Hebrejska Biblija koja je stara više od 1.100 godina izložena u Tel Avivu pre aukcijske prodaje](https://nstatic.net/img/logo/s/euronews.png)
Najstarija najkompletnija hebrejska Biblija izložena je u izraelskom gradu Tel Avivu pre prodaje na aukciji, javlja BBC.
Smatra se da je "Codex Sassoon" nastala pre oko 1.100 godina i da je delo pisara u Egiptu ili Levantu. To je najraniji sačuvani primerak rukopisa koji sadrži sve 24 knjige hebrejske Biblije sa interpunkcijom, samoglasnicima i akcentima. Tanjug/AP/Ariel Schalit Primerak će u maju ići na aukciju u Njujorku, gde bi mogao da dostigne cenu između 30 i 50 miliona dolara i tako postane najskuplji istorijski dokument ikada prodat, ako pobednička ponuda premaši 43,2 miliona