BBC vesti na srpskom

Сони награде за 2023: Победничка фотографија настала помоћу вештачке интелигенције, признао аутор

Борис Елдагсен каже да је искористио ову фотографију да тестира такмичење и започне дискусију.

BBC News 19.04.2023  |  Пол Глин - Репортер из

Добитник престижне награде за фотографију је одбио да прими ово признање пошто је обелоданио да је његово дело настало помоћу вештачке интелигенције.

Борис Елдагсен, немачки уметник, освојио је награду у категорији за креативност за фотографију Псеудоамнезија: Електричар.

Додела Сони награда за најбоље светске фотографије организована је прошле недеље.

Елдагсен каже да је желео да тестира ово такмичење и започне разговор о будућности фотографије.

Организатори доделе награде рекли су за ББЦ Њуз да их је Елдагсен обмануо по питању тога у којој мери је коришћена вештачка интелигенција.

У саопштењу објављеном на његовој интернет страници, Елдагсен је признао да је био „неваљао&qуот; и захвалио се жирију што је „изабрао његову фотографију и претворио ово у историјски тренутак&qуот;.

Истовремено се запитао да ли је било ко од њих уопште „знао или посумњао да је фотографија настала помоћу вештачке интелигенције&qуот;.

„Слике настале помоћу вештачке интелигенције и фотографије не би смеле да се такмиче заједно за једну овакву награду&qуот;, навео је он.

Додао је да су то потпуно различита дела.

„Вештачка интелигенција не може да створи фотографију, стога нећу примити ову награду&qуот;, рекао је Елдагсен.

Дотична фотографија представља сабласни портрет две жене, различитих генерација.

Али као што је Елдагсен истакао у његовом саопштењу: „Нешто у вези са овим не штима, зар не?&qуот;.

То нешто је, наравно, чињеница да се уопште не ради о правој фотографији - већ синтетички створеној слици.

О употреби вештачке интелигенције у свему, од писања песама и есеја, до вожње аутоматских возила, четбокс терапеута и израде лекова, нашироко се расправља претходних месеци.

Сада је у први план избила и њена прикладност и употреба кад је у питању фотографија, поготово дипфејкови.

Портпарол Светске фотографске организације је рекао да је уметник потврдио да је користио вештачку интелигенцију пре него што је проглашен победником.

Додао је да је Елдагсен истакао интересовање за „креативне могућности генератора вештачке интелигенције&qуот;.

„Истовремено је навео да се фотографија умногоме ослања на његово богато знање о овој врсти уметности&qуот;, додао је портпарол.

„Креативна категорија на такмичењу охрабрује разне експерименталне приступе стварању слика од цијанотипа и рејографа до најсавременијих дигиталних пракси.

„Стога смо, после преписке са Борисом и гаранција које нам је пружио, сматрали да његов рад испуњава критеријуме за ову категорију и подржали смо његово учешће&qуот;, навео је портпарол.

Додаје да су желели да се упусте у темељнију расправу на ову тему и да су поздравили Борисову жељу за дијалогом тако што су припремили питања за посебан интервју с њим за њихов сајт.

„Будући да је он одлучио да не прими награду, прекинули смо рад са њим и, у складу са његовим жељама, елиминисали смо га из такмичења&qуот;, наводе из Светске фотографске организације.

Портпарол каже да је „свестан важности ове теме и њеног утицаја на стварање фотографија данас&qуот;, али је истакао да су награде „одувек биле и настављају да буду платформа за промовисање изврсности и вештине фотографа и уметника који раде у овом медијуму&qуот;.


Аи-Да, прва уметница робот на свету:


Анализа Криса Валанса, новинара ББЦ-ја за технологију

Кад је фотографија настала помоћу вештачке интелигенције победила на америчком државном такмичењу из уметности, у септембру прошле године, то је покренуло расправу која од тада не јењава.

За то време, моћ технологије само расте из недеље у недељу.

Фотографи и уметници који су раније могли да се теше истицањем несавршености и грешака у сликама насталим помоћу вештачке интелигенције, сада су установили да их је све теже уочити.

Прошлог месеца ми је Тим Флеч, председник Удружења фотографа, причао о његовој запањености кад је схватио колико је лако направити слику тигра помоћу вештачке интелигенције, а која изузетно личи на фотографију за коју је морао да уђе директно у кавез да би је усликао.

Студент фотографије који је разговарао са мном у оно време, бринуо се да ли ће његова каријера уопште постојати за неколико година.

Многи уметници и фотографи оптужују системе вештачке интелигенције за злоупотребу радова стотине хиљада других људских стваралаца зато што се на њима ови системи тренирају.

Неки су чак због тога поднели тужбе на суду.

Али други се односе према вештачкој интелигенцији као према још једној алатки, можда и новој грани уметности, али зато ништа мање вредној.

И сама фотографија је некада била нова, а неки су сматрали да ће их овај изум угрозити.

Али прегршт проблема и даље немају решење, а међу њима је и питање ко је власник ауторских права за фотографију насталу помоћу вештачке интелигенције.

Вештачка интелигенција је створила читаву гомилу етичких и правних питања која још увек немају одговоре.


'Не кривим Бориса'

Елдгасен је за ББЦ рекао да је јасно ставио до знања организаторима да и он жели да учествује у овој расправи у медијима.

Додаје да је то напоменуо у много ранијој фази процеса додељивања награде, али да то није уродило плодом.

Такође је предложио да се његова награда поклони фотографском фестивалу који се одржава у Одеси, у Украјини.

Фероз Кан, фотограф и блогер, посебно се заинтересовао за то како су се одвијали догађаји прошле недеље.

Каже да не може да криви уметника зато што је показао да „постоји проблем у њиховој фотографској професији&qуот;.

„За почетак, већина људи има проблема да разликује слике настале помоћу вештачке интелигенције од правих фотографија, макар на први поглед.

„За неколико месеци, постаће вероватно још теже утврдити кључне разлике уколико се фотографија не подвргне детаљној анализи&qуот;, написао је он.

Додао је да је Борис јасно ставио до знања да жели да организатори фотографског такмичења имају посебне категорије за слике настале помоћу вештачке интелигенције.

„Ценим што он жели да ова разлика буде јасно постављена на фотографским такмичењима.

„Јесте, послао је на такмичење слику насталу помоћу вештачке интелигенције, али не делује као да је желео било кога да превари.

„Хтео је да истакне проблем који свакако захтева много више свачије пажње&qуот;, навео је Кан.

Он је закључио да је Елдагсен „јасно показао да чак и искусни фотографи и стручњаци за уметност могу да буду преварени&qуот;.

Изложба победника и слика из најуже конкуренције са овогодишње Сони награде за најбољу светску фотографију одржава се у Сомерсет Хаусу, у Лондону, и биће отворена до 1. маја 2023. године.


Шта је вештачка интелигенција:


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 04.19.2023)

BBC News

ББЦ Невс »

Најновије вести »