Kineski disident na aerodromu u Tajvanu moli za pomoć u traženju azila na Zapadu
N1 Info 22.09.2023 | Autor: Beta/AP
![Kineski disident na aerodromu u Tajvanu moli za pomoć u traženju azila na Zapadu](https://nstatic.net/img/logo/s/n1-info.png)
Kineski disident Čeng Siming, poznat po objavljivanju slika na društvenim mrežama u znak sećanja na razbijanje protesta na trgu Tjenanmen 1989. godine, saopštio je da je pobegao na Tajvan i zatražio pomoć u traženju azila u SAD ili Kanadi.
U videu koji je postavio na društvenoj mreži Iks, Čeng je rekao da se nalazi u tranzitnom delu Međunarodnog aerodroma Taojuan u Tajpeju. „Da bih se sakrio od političkog progona kineskih vlasti, došao sam na Tajvan“, rekao je Čeng na video snimku i dodao da se nada da će dobiti azil u SAD ili Kanadi. U intervjuu za tajvansku radionicu TBVS, on je rekao da je iskoristio priliku da prođe kroz Tajvan jer je to „demokratska i slobodna zemlja“ i da je bezbednije nego da