Физичар Питер Хигс, отац 'божје честице', преминуо у 94. години
Чувени научник добио је Нобелову награду 2013. године.

Питер Хигс, див британске науке и физичар који је још 1964. предвидео постојање такозване „божје честице&qуот;, Хигсовог бозона, преминуо је у 94. години.
Нобелова награда за физику му је додељена 2013. за револуционарни рад који је показао како је Хигсов бозон утицао на стварање универзума после Великог праска.
Хигс је преминуо у понедељак „у миру код куће после краће болести&qуот;, саопштио је Универзитет у Единбургу где је чувени физичар био почасни професор.
Био је „невероватно даровит научник чија је визија и машта обогатила наше знање о свету који нас окружује&qуот;.
- Србија постаје пуноправна чланица ЦЕРН-а
- Проналазак Хигсовог бозона: Шта нам је открила „божанска честица&qуот;
- Жене које су промениле физику
„Имао сам изузетно задовољство и довољно среће да га сретнем неколико пута и, поред тога што је био чувени физичар, понекад и нерадо прихватајући ту чињеницу, увек је био шармантан и скроман&qуот;, написао је професор Брајан Фокс на друштвеној мрежи Икс.
„Његово име биће запамћено докле год се бавимо физиком у обличју Хигс бозона&qуот;.
Током 1960-их, Хигс је са колегама физичарима радио на теорији која би објаснила зашто материја која чини универзум има масу.

Ова идеја покренула је потрагу за Светим гралом физике - честицом која би могла да објасни три основне силе, електромагнетну и слабу и јаку нуклеарну, у једној теорији.
Коришћењем Великог хадронског сударача у ЦЕРН-у, Европској организацији за нуклеарна истраживања у Швајцарској, научници су 2012. коначно успели да је открију и назвали су је Хигс бозон.
Годину касније, Хигсов рад је признат Нобеловом наградом коју је поделио са Франсоом Енглертом из Белгије.
Стидљив и повучен човек се никако није осећао пријатно због пажње коју му је донела његова теорија.
Када је објављено да је у праву, обрисао је сузу и новинарима рекао: „Лепо је некад бити у праву.&qуот;
„Питер је био изузетно посебан човек, личност која невероватно инспирише физичаре широм света, ретко скроман, изванредан учитељ и неко ко је објашњавао физику на врло једноставан али изузетно темељан начин&qуот;, рекла је Фабиола Ђаноти, директорка ЦЕРН-а, за ББЦ.
„Веома сам тужна и изузетно ће ми недостајати.&qуот;
- Научници близу откривања пете силе у природи
- Пунолетство најпознатије интернет лисице - Мозиле фајерефокс
- Милева Марић и Алберт Ајнштајн - ко је био бисер, а ко шкољка
Алан Бар, професор физике на Унверзитету Оксфорд, одао је почаст огромном утицају који је Хигс имао на наше разумевање Универзума.
„Сугерисао је свеприсутно постојање пољау читав универзуму, од масе до честице, од електрона до вршних кваркова.
„Био је и прави џентлмен, скроман и љубазан, увек је наглашавао заслуге других и љубазно храбрио будуће генерације научника и академаца&qуот;, додао је он.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 04.09.2024)
