Predlozi Trampovih savetnika: Prepustiti delove Ukrajine Rusiji, bez članstva u NATO za Kijev
Savetnici novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa i javno i privatno iznose predloge za okončanje rata u Ukrajini, a svode se na to da ta zemlja treba da na dogledno vreme prepusti velike delove svoje teritorije Rusiji, pokazuje danas objavljena analiza agencije Rojters.
Analiza se zasniva na izjavama tih savetnika i razgovorima sa nekoliko njih.
Predlozi tri ključna savetnika, uključujući penzionisanog general-pukovnika Kita Keloga, kojeg je Tramp izabrao za svog izaslanika za Rusiju i Ukrajinu, dele neke zajedničke elemente, uključujući odbacivanje ideje o članstvu Ukrajine u NATO.
Međutim, on još nije objasnio kako to namerava da postigne.
Analitičari i bivši zvaničnici za nacionalnu bezbednost SAD izražavaju ozbiljne sumnje da Tramp može to svoje obećanje da ispuni - zbog kompleksnosti rusko-ukrajinskog konflikta koji se približava trećoj godini trajanja i predstavlja najveći oružani sukob na teritoriji Evrope nakon završetka Drugog svetskog rata.
Kada se analiziraju zajedno, izjave Trampovih savetnika ipak prikazuju mogući američki mirovni plan, u nekim osnovnim crtama.
Prema rečima jednog zvaničnika za nacionalnu bezbednost iz doba prethodne Trampove administracije (2016-2020), postoje tri glavna predloga. Jedan dolazi od Keloga, drugi od Trampovog potpredsednika Džej-Dija Vensa a treći dolazi preko Ričarda Grenela, koji je u vreme Trampa bio vršilac dužnosti direktora obaveštajnih službi SAD.
Kelogov plan, koji je sačinio sa bivšim zvaničnikom Saveta za nacionalnu bezbednost SAD Fredom Flejcom, i koji je predstavljen Trampu ove godine, poziva na zamrzavanja trenutne linije fronta.
Prema tom planu, o kojem je svojevremeno prvi pisao Rojters, SAD će nastaviti da isporučuje oružje Ukrajini samo ako pristane na mirovne pregovore, a Moskva će biti upozorena da će Kijev dobiti pojačana sledovanja oružja ako bude odbila da pregovara.
U svakom slučaju, članstvo Ukrajine u NATO neće se razmatrati. Ako bi se sporazum postigao, Ukrajina bi dobila bezbednosne garancije SAD, što bi moglo uključiti isporuku oružja.
Grenel, bivši Trampov ambasador u Nemačkoj, zalagao se u julu za stvaranje "autonomnih zona" na istoku Ukrajine. Na jednom okruglom stolu on je kazao da nije u američkom interesu da Ukrajina bude primljena u NATO.
Mada Grenel još nema poziciju u novoj Trampovoj administraciji, Tramp i dalje sluša njegove ideje u vezi sa evropskim pitanjima, rekao je Rojtersu jedan bivši Trampov savetnik za spoljnu politiku.
Taj izvor je rekao i da je Grenel u septembru bio jedan od samo nekoliko ljudi prisutnihna Trampovom sastanku sa Zelenskim u Njujorku.
Dok sa jedne strane Zelenski signalizira spremnost da učestvuje u pregovorima, analitičari i bivši zvaničnici SAD izražavaju sumnju u to da će Putin žuriti da pristane na pregovore, jer ima inicijativu na frontu i smatra da će pukim osvajanjem teritorija dobiti više.
Oni ukazuju da Putin ne pokazuje ni nameru da odustane od zahteva da mu se predaju neosvojeni delovi četiri ukrajinske provincije, koje je uglavnom stavio pod kontrolu i - anektirao u sastav Rusije.
Neki delovi plana će verovatno naići na odbojnost Zelenskog koji je poziv na članstvo u NATO načinio delom svog "Plana pobede", a očekuje se odbojnost evropskih saveznika i nekih američkih kongresmena.
Pošto odlazeća administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena nastavlja da Ukrajini šalje oružje, a deo evropskih članica NATO izražava spremnost da nastavi sa isporukama vojne pomoći toj zemlji, Tramp bi time ostao bez delotvorne poluge za pritisak na vlasti u Kijevu da sednu za pregovarački sto.
(Beta, 04.12.2024)