Независна културна сцена Србије: Министарство финансира пројекте подобних организација

Србија за културу издваја мање новца по глави становника од околних земаља, а средства која се додељују на конкурсима Министарства културе добијају подобни актери, оцењено је данас на трибини асоцијације "Независна културна сцена Србије".
На представљању истраживања "Вежбе из анатомије културе - десет година мониторинга трошења буџетских средстава за културу у Србији" у београдском Медија центру, Предраг Цветичанин из те асоцијације казао је да је последњих година повећано улагање у културу, али да то није довољно.
"Током 2023. године спроведена је анализа која је показала да Словенија издваја 115 евра по глави становника за културу, Хрватска 109, Црна Гора 40, Србија 18, а Босна и Херцеговина 1,3 евра", навео је Цветичанин.
Он је критиковао начин на који Министарство културе распоређује новчана средства.
Казао је да често организације цивилног сектора добијају највише новца на конкурсима тог министарства и додао да се последњих година мимо конкурса финансирају неки пројекти.
"Додељивање средстава мимо конкурса на основу дискреционих права министра културе је постало често. Ту се наводно ради о јако важним пројектива који се нису раније могли предвидети, а кад смо добили увид у податке, схватили смо да то није тако. Скоро три милиона евра додељено је мимо увида јавности", навео је Цветичанин.
По његовим речима, секретаријат за културу Београда се понаша као да је расписивање конкурса за доделу средстава ствар њихове добре воље, а не обавеза.
Казао је да анализа Културне сцене Србије показује да често на конкурсима новац добијају фантомске организације "за које нико не зна и које не постоје у Агенцији за привредне регистре".
"Током 2021. године, Секретаријат за културу града Београда доделио је једну петину средстава односно око 20 милиона динара сумњивим пројектима, а 2022. године две петине средстава је отишло таквим пројектима, 2023. године је 39 милиона динара додељено практично непостојећим организацијама", навео је Цветичанин.
(Бета, 05.12.2024)