Tehnološki giganti protestuju jer su ih SAD povezale s vojskom Kine, negoduje i Peking

Beta pre 15 dana

Ministarstvo odbrane SAD je desetine kineskih kompanija, uključujući kompaniju za igre i tehnologiju Tencent, firmu za veštačku inteligenciju SenseTime i najvećeg svetskog proizvođača baterija CATL, dodalo na listu kompanija za koje kaže da imaju veze sa kineskom vojskom, zbog čega neki protestuju i kažu da će tražiti da se poništi ta odluka, a negoduje i Peking.

SAD su poslednjih godina nastojale da ograniče širenje pristupa naprednoj tehnologiji, uključujući poluprovodnike i veštačku inteligenciju, smatrajući da predstavlja pretnju državnoh bezbednosti.

Ministarstvo odbrane svake godine ažurira listu "kineskih vojnih kompanija" (CMC). Poslednjom revizijom su obuhvaćene 134 kompanije.

Akcije Tencenta su u Hong Kongu danas pale za 7,3 odsto, a ta kompanija je saopštila da će "pokrenuti proces ponovnog razmatranja da bi se ispravila ova greška". Tražiće razgovore s Ministarstvom odbrane i, ako bude potrebno, preduzeti zakonske mere da bi bila uklonjena s liste. Tencent je najveća svetska kompanija za video igre i upravlja kineskom platformom za razmenu poruka WeChat.

"Pošto kompanija nije ni kineska vojna, ni vojno-civilna koja doprinosi kineskoj odbrambenoj industrijskoj bazi, ona smatra da je njeno uvrštavanje na CMC greška", rekao je Tencent u saopštenju na Hongkonškoj berzi.

Proizvođač baterija CATL je u saopštenju na svojoj veb-stranici rekao da "nikada nije bio angažovan u bilo kakvom vojnom poslu ili aktivnostima" i da lista neće imati negativan uticaj na njen rad.

Kao i Tencent, CATL tvrdi da je njegovo uvrštavanje na listu "greška" i da bi se angažovao sa Ministarstvom odbrane SAD da bi se pozabavio time i preduzeo pravne mere ako je potrebno da zaštiti svoje i interese zainteresovanih strana. CATL-ove akcije su pale 2,84 odsto na Berzi u Šenženu.

Kompanija za veštačku inteligenciju SenseTime je u saopštenju rekla da odluka da se ona uvrsti na listu "nema činjenične osnove".

"Duboko se ne slažemo s tim", piše u saopštenju SenseTime-a i da ta odluka "nema materijalnog uticaja na naše globalne operacije".

Tokom dnevnog brifinga za novinare portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Guo Jiakun je pozvao SAD da "odmah ukinu nezakonite jednostrane sankcije prema kineskim kompanijama".

"Kina se dosledno i odlučno protivi što SAD preteruju sa konceptom državne bezbednosti, stvaraju diskriminatorske liste pod raznim izgovorima i neopravdano potiskuju kineske kompanije, ometajući visokokvalitetni razvoj Kine", rekao je Guo.

(Beta, 07.01.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »