Народни покрет Србије: Хитно сменити команданта ЈЗО због тортуре над студентима и грађанима

Бета 15.08.2025

Народни покрет Србије (НПС) је данас затражио хитно разрешење дужности команданта Јединице за обезбеђење одређених личности и објеката (ЈЗО) Марка Кричка због, "тортуре коју он и његови припадници спроводе над грађанима Србије".

У саопштењу пише да су на синоћњем протесту испред Владе Србије чланови омладине НПС и студенти Факултета политичких наука Николина Синђелић и Стеван Здравковић приведени од стране припадника ове полицијске јединице у гаражу Владе Србије.

"Оборили их на под лицем окренуте ка земљи, претресли им ствари и поломили њихове телефоне, након чега је дошао и Кричак који је почео да их вређа и прети им", наводи се.

НПС је навео да је "пришао Синђелићевој, ухватио је за косу и ударио је у главу неколико пута не дозвољавајући јој да било шта каже", да би, како је наведено, "потом почео да јој прети да ће је силовати пред свима и да ће тек видети шта је насиље".

"Све време јој је говорио да је (к...), као и њена мајка и да је заслужила да јој се такве ствари дешавају јер жели да руши државу", пише у саопштењу.

Додаје се да је са њим било и неколико припадника те полицијске јединице, међу којима је и једна жена и да "нико од њих није смео да се супротстави шефу, већ су и они вређали" поменуту девојку.

Најављено је и да ће правни тим НПС поднети кривичну пријаву против Кричка који је, како је наведено, "пример да се у Србији криминалци не кажњавају, већ су постали полиција, док су грађани препуштени страху".

Апеловали су на Тужилаштво, "које је чувар реда и поретка у држави, да хитно поступи по пријави и да овај случај не заврши у архиви, као многи пре њега".

"Припремили смо допис са сведочењима приведених студената и грађана који су доживели тортуру и бруталност од стране ЈЗО и других формација полиције и упутићемо га представницима међународне заједнице у Србији", наводи се,

НПС је навео и да "данас криминализоване јединице полиције, са осталим батинашима, сеју страх по Србији", те да, како се тврди, "узнемиравају грађане, долазе им на врата, прете им, хапсе их и туку их".

У саопштењу пише и да је "Србија постала држава у којој је једина функција полиције да штити батинаше и криминалце" и да, како је наведено, " ради по политичким налозима председника и његових људи".

(Бета, 15.08.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Хроника, најновије вести »