Посланици више говорили о извршитељима, него о тумачењу закона

Бета 03.02.2020

Посланици Скупштине Србије у расправи о захтеву Владе Србије за аутентичним тумачењем одредбе члана Закона о извршењу и обезбеђењу, више су говорили о извршитељима уопште.

Посланик Социјалистичке партије Србије Неђо Јовановић рекао је да је свака расправа о аутентичном тумачењу потврда да закон није нормиран како треба и да преузима део одговорности што је Скупштина усвојила закон који није потпуно јасан, а апеловао је и на колеге да у будућности у предлозима закона који се дотичу адвокатуре буду прецизнији.

Јовановић је рекао да је само Породични закон нормирао обавезу да адвокат у бракоразводном спору мора имати оверено пуномоћје и питао "да ли је однос странке према адвокату у бракоразводној другачији него у грађанској парници", те предложио да се у том смислу размотри измена породичног закона.

Јовановић је додао да адвокатура јесте маргинализована од момента увођења јавних бележника, али да та професија иако је део правосудног система, мора бити независна од државе.

Посланик Српске радикалне странке (СРС) Александар Шешељ оценио је да данашња седница "показује безобразлук и бахатост према грађанима Србије" јер је СРС још 16. септембра предала предлог Закона о извршном поступку за који је прикупила више од 100 хиљада потписа, а владајућа већина не жели да га стави на дневни ред.

Шешељ је поновио да је "СНС била против јавних извршитеља у време док су били опозиција, а након што су дошли на власт то су решење свесрдно прихватили", док су све касније измене биле "популистичке".

Посланик је подсетио на афере када су извршитељи запленили станове које су касније на тајним лицитацијама куповали њихови најближи рођаци по три пута нижим ценама, а притом извршитеље "при отимању станова обезбеђује полиција".

Он је додао да је само у 2017. години више од 3.700 станова "отето грађанима", али не због дугова за струју, већ због дуговања банкама.

Шешељ се поново заложио за укидање извршитеља и враћање извршења у судове, наводећи да се дугови морају враћати, али и поштовати достојанство грађана.

Посланица Српске напредне странке Јелена Жарић Ковачевић рекла је да о ефикасности судских извршитеља говори податак да је 2915. године било више од 2.000 извршних предмета у судовима који су трајали више од десет година.

Посланици би до краја дана требало да заврше расправу о аутентичном тумачењу члана Закона о извршењу и обезбеђењу који се односи на наплату адвокатских накнада.

У закону стоји да ће се "када извршног повериоца у извршном поступку заступа адвокат, наплата досуђених судских трошкова и трошкова извршења извршити на рачун адвоката и без уговора о преносу потраживања, на основу по закону овереног пуномоћја којим га је извршни поверилац овластио да наплату поступка захтева и прими на свој рачун".

Одбор за уставна питања и законодавство предлажио је да "ову одредбу треба разумети тако да адвокату није потребно оверено пуномоћје да би примио судске трошкове и трошкове извршења на свој рачун, осим ако закон којим се уређује судски поступак у којем је настала извршна исправа, захтева оверу пуномоћја".

(Бета, 03.02.2020)

Прочитајте још

Кључне речи

Политика, најновије вести »