Дачић: Апсолутни приоритет компромис у решавању питања Косова, знамо да је Бајден искрени партнер

Бета 13.04.2021

Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је проналажење компромиса за питање Косова "апсолутно најважнији државни и национални приоритет Србије" и нагласио да представници наше државе "знају да у америчком председнику Џозефу Бајдену имају искреног партнера".

"Србија и Сједињене Државе нису дозволиле да година, коју је појела корона, поједе и наше међусобне односе. Имали смо непрекидну и веома живу дипломатију, која је кулминирала почетком септембра прошле године сусретом председника Вучића и тадашњег председника Трампа у Белој кући, када је склопљен важан споразум у вези са Косовом и Метохијом, али и другим битним питањима", рекао је Дачић, на конфенцији "Годину дана касније српско-амерички односи пред изазовима ковида-19".

Он је рекао да "промена администрације и долазак председника Бајдена, за Србију само значи наставак сталног и партнерског рада на проналажењу компромиса за питање Косова, као апсолутно најважнијег државног и националног приоритета Републике Србије".

"Знамо да и у председнику Бајдену, државном секретару Блинкену и свим њиховим сарадницима имамо искрене партнере, и њихову добру енергију да и питање Косова и Метохије, али и друга важна питања од обостраног интереса решавамо кроз сталну комуникацију и добру веру", нагласио је Дачић.

Према његовим речима, "Србија с нестрпљењем очекује потпуну нормализацију глобалних прилика у вези са пандемијом, на томе радимо максималним напором и имамо одличне резултате иза себе".

"Радује нас", навео је Дачић, "и то што је и Америка у самом светском врху по броју вакцинисаних и што смо заједно у кругу земаља које ће међу првима моћи да се похвале да су епидемију оставили иза себе".

"Колико год да се свет променио у протеклих годину дана, а променио се у великој мери, сигуран сам да ће и Србија и Америка знати да очувају једну константу, а то је заједнички напор да наставимо да радимо на напретку наших односа у свим областима. Очекује нас много заједничког посла, неће све бити лако, али имамо обавезу да радимо и напредујемо заједно, најпре према нашим будућим генерацијама, али и према нашим мудрим прецима. Онима који су пре тачно 140 година успоставили дипломатске односе наше две државе и свих после њих који су те односе чинили бољими јачим", нагласио је Дачић.

(Бета, 13.04.2021)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »