Dveri: Hitno sazivanje sednice parlamenta o predlogu zapadne petorke za Kosovo; POKS: Građani da se izjasne na referendumu
Pokret Dveri zatražio je danas hitno sazivanje sednice Skupštine Srbije na kojoj bi predsednik Srbije Aleksandar Vučić upoznao poslanike sa detaljima takozvanog francusko-nemačkog plana za Kosovo "kao i sa opasnostima i izazovima koji bi bili stavljeni pred Srbiju ukoliko ne prihvati taj predlog".
Dveri su zatražile od Vučića da odgovori "kako je mogao da daje saglasnost oko 'prihvatanja koncepta i implementacije' predloga kog pre samo nekoliko meseci nije hteo da ni da primi, i to bez saglasnosti Skupštine Srbije".
"Tražimo od predsednika Republike da odgovori na pitanje koja je to 'jedna stvar o kojoj ne može da govori'. Da li je to omogućavanje prijema lažne države Kosovo u UN? Podsećamo ga da Ustav Srbije jasno kaže da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije ali i da po istom Ustavu, predsednik države nema ovlašćenja da pregovara na tu temu", navele su Dveri.
Ocenile su da je trenutno "najproblematičnije što niko ne zna da li je predlog zapadne petorke de fakto i ultimatum".
"Ako jeste, pitamo Aleksandra Vučića zašto je uopšte pristao da razgovara o tome i sprovodi ultimatum", navodi se u saopštenju Dveri.
Pokret je zatražio da se "ništa ne potpisuje povodom Kosova i Metohije pre završetka rusko-ukrajinske krize" i da do tada pregovori budu zamrznuti.
POKS: O takozvanom francusko-nemačkom planu za Kosovo da se izjasne građani na referendumu
Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) zatražio je danas da se o takozvanom francusko-nemačkom planu za Kosovo izjasne poslanici Skupštine Srbije kao i građani na referendumu.
Glavni odbor POKS je na sednici održanoj u Beogradu ocenio da je prihvatanje tog plana od strane bilo kog državnog zvaničnika ili institucije, "neprihvatljivo bez prethodne široke javne rasprave".
"Izražavamo čuđenje kako je to preko noći ovaj sporazum postao prihvatljiv za srpsku stranu kada je mesecima pre toga označavan kao vrlo štetan po državni interes", stoji u saopštenju POKS.
Apelovali su na državne zvaničnike da "na svaki sastanak koji se tiče takozvanog statusa južne srpske pokrajine" budu pozvani predstavnici Rusije i Kine kao garanti primene rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN u kojoj, po navodima POKS, jasno stoji da je Kosovo sastavni deo Srbije.
Glavni odbor POKS je ponovio stav da bi uvođenje sankcija Rusiji bilo "u dubokoj suprotnosti sa našim nacionalnim interesima" i pozdravio stav Srpske pravoslavne crkve da je očuvanje Kosova i Metohije u granicama Srbije "ustavna obaveza i imperativ, kako za crkvu tako i za državu".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče posle sastanka sa predstavnicima EU, SAD, Francuske, Nemačke i Italije u Beogradu, da je Srbija spremna da prihvati koncept i da radi na implementaciji predloženog sporazuma za kosovsko pitanje.
Vučić je novinarima rekao da je na sastanku "po jednom važnom pitanju" iz sporazuma pokazao svu brigu i rezervisanost, ali istakao da o tome ne može da govori jer sporazum još uvek nije javan.
(Beta, 21.01.2023)