Кина напредовала у развоју интелектуалне својине у 2022.

Бета 03.07.2023

Развој интелектуалне својине (ИП) у Кини је добио на замаху током протекле године, са већим бројем патената, ефикасним мерама заштите и побољшаним институционалним системом, наводи се у белој књизи коју је објавио главно регулаторно тело за интелектуалну својину у земљи.

У 2022. години, број испитивања, одобрења и регистрација интелектуалне својине наставио је да расте, док су квалитет и ефикасност испитивања интелектуалне својине стално унапређивани, саопштила је Национална управа за интелектуалну својину на конференцији за новинаре, преноси Синхуа.

До краја 2022. године, укупан број важец́их патената за проналаске у Кини достигао је 4,21 милион, што је повец́ање од 17,1 одсто на годишњем нивоу, према подацима објављеним у Белој књизи. Број важец́их патената за корисне моделе износио је 10,84 милиона, што је повец́ање од 17,2 одсто у односу на претходну годину, док је број важец́их регистрованих жигова у Кини износио 42,67 милиона, што је повец́ање од 14,6 одсто у односу на исти период прошле године, наводи се.

Кинеска влада је постигла запажене резултате у интензитету, обиму и ефикасности заштите интелектуалне својине у 2022. години.

Кина је континуирано јачала заштиту интелектуалне својине у кључним областима као што су патенти, жигови, ауторска права, олимпијски симболи, нове биљне врсте и анти-нелојална конкуренција, као и кључне везе као што су царина и онлајн тржишта.

Такође је интензивирала напоре за сузбијање нерегуларних пријава патената и регистрацију злонамерних жигова и развила успостављање механизама за решавање спорова у вези са интелектуалном својином у иностранству.

Прошле године, кинески судови примили су 526.165 нових случајева везаних за интелектуалну својину. Међу њима, број случајева патената и спорова око уговора о технологији наставио је да расте. Број првостепених грађанских парница порастао је за 23,25 одсто, а број првостепених технолошких уговора за 5,55 одсто у односу на претходну годину, навео је Динг Гуангју, званичник Врховног народног суда Кине.

Кинески судови су у потпуности заштитили легитимна права власника патената и проналазача у складу са законом, стриктно заштитили пословне тајне предузец́а и енергично промовисали иновације у кључним областима, основним технологијама и индустријама у настајању, рекао је Динг, додајуц́и да је улога правосудних услуга у области интелектуалне својине постала све истакнутија у висококвалитетном развоју.

Кина је ефективно унапредила институционални систем интелектуалне својине прошле године. Ревидирана су и спроведена три закона и уредбе у вези са интелектуалном својином, издата су два судска тумачења заштите интелектуалне својине, а уведено је и спроведено више од 20 нормативних докумената и докумената политике заштите интелектуалне својине, наводи се у Белој књизи. Позитиван напредак је такође постигнут у свеобухватном локалном законодавству о заштити интелектуалне својине.

Кина је 2022. године такође продубила размену и сарадњу са међународним организацијама као што су Светска организација за интелектуалну својину и институције за интелектуалну својину у различитим земљама и регионима, учествовала је у глобалном управљању интелектуалном својином и активно се залагала за јачање заштите интелектуалне својине кроз заједничке напоре.

(Бета, 03.07.2023)

Кина »

Кључне речи

Најновије вести »