Trka s bikovima: Festival koji je očarao i Hemingveja, ali i ljuti zaštitnike životinja
Pamplona živi za tradicionalni godišnji festival San Fermino, a mnogi ne mogu da odole izazovu i glavnoj atrakciji.
Hiljade ljudi i ove godine su došli na čuveni festival San Fermino u španskoj Pamploni, a mnogi od njih učestvuju u centralnom događaju - kontroverznoj trci s bikovima.
Do deset bikova se puste da jurcaju uskim uličicama, a 'mozosi' ili trkači, pokušavaju da ih izbegnu - bolje reći, da im pobegnu.
Svake godine, aktivisti za žrtava životinja se bune zbog ovog festivala, ali vlasti nemaju nameru da odustanu od tradicije i fijeste kojom su bili očarani i čuveni pisac Ernest Hemingvej i njegova supruga Hedli, daleke 1923. godine.
Zapravo, Hemingvej i jeste bio jedan od zaslužnih za promociju festivala (i potom turizma), opisavši duh Pamplone u romanu Fijesta, docnije nazvanog Sunce se ponovo rađa.
- I Beograd je nekada imao koridu, kada je poklič „ole, ole“ zamenio tajac
- Dečak koji se usprotivio tradiciji borbe s bikovima
- Troje mrtvih u trkama sa bikovima u Španiji u 24 sata
- Borba s bikovima se vraća na Majorku
U ovogodišnjoj jurnjavi sa bikovima, do sada je povređeno šest ljudi, među kojima i Amerikanac, saopštile su lokalne vlasti.
Ali ovo nije konačan broj jer je ludnica tek počela.
Učesnici trče stazom od 875 metara ispred bikova koji jure.
Pravila nalažu da učesnici moraju da imaju više od 18 godina, da trče u istom pravcu kao i bikovi, ne smeju da ih udaraju i teraju, a trkači smeju da budu pod dejstvom alkohola, iako su kršenja česta jer se na svakom koraku ispijaju crno vino i sangrija.
Trkači obično nose potpuno belo sa crvenim maramama (panuelo) i pojasevima (faha), što je tradicionalna lokalna nošnja, ali ima i korisnu stranu - da budu vidljiviji.
Tradicija vodi poreklo od 1592. godine, ali se u novije vreme aktivisti za prava životinja žestoko bune i tvrde da bikove posle trke ubijaju, što organizatori negiraju.
Iz organizacije PETA kažu da izbezumljene životinje bezglavo jure i klizaju se i udaraju glavom u zidove, što dovodi do povreda ili čak smrti u nekim slučajevima.
„Posle trke s bikova, organizuju se i borbe s bikovima, a poznato je ove životinje prethodno drogiraju kako bi ih oslabili, otupljuju im rogove i trljaju im vazelin u oči kako bi slabije videli.
„Toreadori varaju na razne načine da bi 'pobedili' u borbama u kojima bikovi nemaju mnogo izbora", tvrdi organizacija za zaštitu životinja PETA na sajtu.
Pogledajte fotografije ovogodišnje trke s bikovima:
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 07.09.2024)