Obeleženo 100 godina Beogradske nadbiskupije, Parolin preneo pozdrave i blagoslov pape Franje

Beta 17.09.2024

Državni sekretar Svete stolice Pjetro Parolin poručio je večeras na misi u katedrali Uznesenja blažene device Marije u Beogradu, da donosi pozdrav pape Franje i blagoslov.

Centralnoj svečanosti kojom je obeleženo 100 godina o osnivanja Beogradske nadbiskupije, prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević, nekoliko ministara, predstavnici verskih zajednica i diplomatskog kora.

"Hrišćanska nada nam otvara oči da vidimo dobro čak i kad nam se čini da zlo prevladava", naveo je Parolin, drugi čovek Vatikana, koji će sutra posetiti Sremske Karlovce povodom obeležavanja 325. godišnjice Karlovačkog mira. {image2}

Hrišćanska nada hrabri nas "da učestvujemo u izgradnji sveta u bratstvu i miru, čak i kada se čini da se ne isplati raditi na tome", rekao je on.

Kardinal Parolin je istakao da je Beogradska nadbiskupija preko svoje humanitarne organizacije Karitas svedočila da ima srce i milosrđe u teškim trenucima - rata, poplava, migrantske krize.

"Činjenica da je broj vernika značajno opao, ne treba da bude opravdanje za zanemarivanje naše posvećenosti, već poziv za još veću saradnju koristeći svoje talente i moliti se Gospodu koji je dobar i nikada ne napušta svoje stado", poručio je Parolin.

Za sutra su predviđeni odvojeni razgovori Parolina sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Milošem Vučevićem.

Nakon Beograda, Parolin će sutra, u 16 sati u Crkvi Snežne gospe na Petrovaradinu učestvovati na svečanosti povodom 325 godina Karlovačkog mira, a potom u 18 sati predvoditi molitveni susret u Kapeli Gospe od mira u Sremskim Karlovcima.

Vučić i Vučević povodom 100 godina nadbiskupije: Sloboda veroispovesti u Srbiji zagarantovana svima

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević uputili su večeras čestitke povodom obeležavanja 100 godina od osnivanja Beogradske nadbiskupije.

"Srbija je zemlja svih svojih građana, država koja sa pažnjom neguje sve svoje raznolikosti i u kojoj je sloboda veroispovesti svima zagarantovana", napisao je premijer Vučević na društvenoj mreži Iks (X), nakon što je prisustvovao centralnoj ceremoniji u katedrali Uznesanja blažene device Marije u Beogradu.

Vučić je na Instagramu, takođe nakon prisustva ceremoniji, naveo da taj značajan jubilej simbolizuje vek postojanja i duhovne brige nadbiskupije za vernike, kao i njen doprinos međukonfesionalnom i kulturnom bogatstvu Srbije.

Ocenio je da je nadbiskupija tokom svog postojanja igrala ključnu ulogu u očuvanju kulturnog i duhovnog identiteta katolika u Srbiji.

"Uz poštovanje i zahvalnost na doprinosu izgradnji dijaloga i saradnje među verskim zajednicama, značaj ovakvih jubileja prilika je za jačanje zajedništva i solidarnosti među svim građanima Srbije. Želim vam još mnogo uspešnih godina i nastavak rada u službi zajednice i vere", dodao je Vučić.

Počelo obeležavanje stogodišnjice Beogradske nadbiskupije,prisutni patrijarh Porfirije i državni vrh

Centralna proslava 100 godina od osnivanja Beogradske nadbiskupije počela je večeras u katedrali Uznesanja blažene device Marije, a misu će služiti kardinal Pjetro Parolin, državni sekretar Svete Stolice, njen drugi čovek po uticaju. 

Među prisutnima su patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević, ministri Maja Popović i Nemanja Starović, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor i više ambasadora u Srbiji. 

Kako je ranije najavljeno, "na svečanosti će osim visokih dužnosnika i predstavnika Katoličke crkve, biti i visoki predstavnici Srpske pravoslavne Crkve, Evangeličke crkve, Islamske zajednice, kao i vrh državne i gradske vlasti te diplomatski i vojno-diplomatski predstavnici". {image3}

Beogradska nadbiskupija podsetila je da je Konkordat između Svete Stolice i Kraljevine Srbije potpisan u Rimu 24. juna 1914. i jednoglasno ratifikovan u Narodnoj skupštini Srbije u Nišu 8. avgusta te godine, kao i da je već u svojim prvim članovima predviđao osnivanje Beogradske nadbiskupije. 

Podsećajući na prilike kada je zaključen, Beogradska nadbiskupija je ukazala da Austro-Ugarska nije gledala blagonaklono na konkordatsko rešenje, jer nije želela da izgubi svoj status zaštitnika rimokatoličke vere. {image4}

Međutim, kako je navedeno, "potreba da se odredi položaj Katoličke Crkve u Srbiji bila je u interesu i Svete stolice i Kraljevine Srbije", uz konstataciju da su ti interesi s obe strane bili "koliko crkvenog toliko i političkog karaktera.{image5}

Prvi svetski rat zaustavio je primenu potpisanog konkordata, pa je beogradska nadbiskupija osnovana posle jedne decenije. Za prvog beogradskog nadbiskupa imenovan je Ivan Rafael Rodić, tada apostolski administrator za Banat. {image6}

Nakon njega Beogradsku nadbiskupiju vodili su Josip Ujčić, Gabrijel Bukatko, Alojzije Turk, a u vreme raspada Jugoslavije Franc Perko, od 1986 do 2001, zatim Stanislav Hočevar - do pre dve godine kada ga je nasledio sadašnji nadbiskup Ladislav Nemet. {image7}

Uvod u obeležavanje veka od njenog osnivanja predstavljalo je okupljanje visokih rimokatoličkih predstavnika, letos u Beogradu, na planiranoj sednici Saveta biskupskih konferencija Evrope pod nazivom "Hodočasnici nade. Za sinodalnu i misionarsku Crkvu".

Sremska biskupija najavila je da će kardinal Parolin sutradan, nakon boravka u Beogradu, biti u Sremskim Karlovcima na obeležavanju 325. godišnjice od Karlovačkog mira, važnog, kako je saopštila, za istoriju cele Evrope "jer su njegovim zaključivanjem zaustavljena turska osvajanja". {image8}

Kako se navodi u istorijsko-diplomatskim zapisima učesnici pregovora, Sveta liga i Otomansko carstvo, ulazili su u isto vreme u prostoriju i sedali za okrugli sto da bi se uvažili kao ravnopravni. {image9}

Predviđen je program u dva dela. Parolin će se sresti sa vernicima, u crkvi Gospe Snježne, na Petrovaradinu, zatim je svečanost u kapeli Gospe od mira, u Sremskim Karlovicima, uz učešće visokih državnih i verskih zvaničnika.{image10}

Iz Sremske biskupije su poručili da je ovaj skup zajednička poruka mira predstavnika različitih država i verskih zajednica, tokom kojeg će svi zajedno zasaditi mlado stablo masline, kao drevnog simbola mira ispred kapele Gospe od mira. {image11}

U najavama iz Beogradske nadbiskupije obeležavanja stote godišnjice od osnivanja, postojala je njena želja da svečanosti prisustvuje i papa Franja, ili da će, ako se to ne realizuje, u njegovo ime doći kardinal Parolin. {image12}

Nadbiskup Nemet je konstatovao tada, u intervjuu za Politiku, da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "apsolutno otvoren" za eventualni dolazak pape Franje, kao i da patrijarh Porfirije lično nema ništa protiv toga, ali da će o tome, kako mu je rekao poglavar Srpske pravoslavne crkve, raspravljati Sabor SPC.

(Beta, 17.09.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »