BBC se suočio sa neonacistom koji je dirigovao neredima u Velikoj Britaniji
Čarls Emanuel Miko Rasanen je bio administrator grupe 'Sautporte, probudi se' u aplikaciji za deljenje poruka Telegram, gde je bio poznat kao „Mr. AG".
BBC se suočio sa neonacistom iz Finske koji je proteklog leta na internetu delio uputstva za podmetanje požara britanskim izgrednicima.
Ovaj dvadesetogodišnjak bio je administrator grupe Sautporte, probudi se u aplikaciji za deljenje poruka Telegram, gde je bio poznat kao „Mr. AG".
On je objavio priručnik za podmetanje požara, koji je bio pinovan (postavljen) na vrhu prepiske članova grupe.
Krajem jula i početkom avgusta, ova grupa bila je ključna u pomaganju organizovanja i izazivanja protesta koji su prerasli u nasilje u Engleskoj i Severnoj Irskoj.
- Kako je zločin doveo do nereda: Šta se dešava u Velikoj Britaniji
- Ekstremna desničarska grupa koristi sport za „stvaranje paravojske"
- Neonacista koji se preobratio i postao borac protiv ekstremizma
Pronašli smo Mr. AG-a, čije je pravo Čarls Emanuel Miko Rasanen, u stanu na obodu finske prestonice Helsinkija.
Odatle je, više od 1.600 kilometara od Sautporta, ovaj neonacista preuzeo na sebe istaknutu onlajn ulogu tokom nemira u Britaniji.
Dvadeset devetog jula, svega nekoliko sati posle ubistva tri devojčice na časovima plesa u Sautportu, osnovana je grupa Sautporte, probudi se.
U roku od nekoliko dana, ona je narasla na više od 14.000 članova.
Rasanen - ili Mr. AG, kako je bio poznat onlajn - pomagao je u vođenju četa u ovoj grupi.
Grupa je organizovala prve proteste u Velikoj Britaniji, na Sent Luks Roudu u Sautportu, dan posle ubistava.
Taj protest je kasnije prerastao u nerede.
Pre nego što je Telegram ugasio ovu grupu, reklamiran je niz drugih protestnih lokacija, kao i spisak desetak izbegličkih centara, predloženih za potencijalne mete.
Uz taj spisak, Mr. AG je objavio priručnik za podmetanje požara, napisavši: „Nešto što će vam možda biti zabavno štivo."
Veruje se da je ovaj priručnik napisala ruska fašistička grupa proglašena teroristima u njihovoj zemlji.
On obuhvata detalje kako izbeći policiju i ohrabruje napade na muslimane i Jevreje.
Ispod objave, drugi članovi su ispisivali agresivne i uvredljive komentare, među kojima su: „Spreman sam za te migrante", dok drugi opisuje „uljeze" kao „gomilu glupana koji potcenjuju belce".
Mr. AG je pinovao objavu za vrh grupe, što znači da je ona bila naočigled svih 14.000 članova čim se uloguju.
U to vreme je izbilo nekoliko nemira širom Velike Britanije.
BBC je otputovao u Finsku da se suoči sa Rasanenom - prethodno mu poslavši mejl.
On je odbio da odgovori na naša pitanja, ali nije negirao da je slao te objave ili da je bio administrator u grupi Sautporte, probudi se.
Pre nego što smo se rastali, on je optužio BBC za uznemiravanje i pozvao policiju.
Na njegovim nalozima na Telegramu, Rasenen izražava divljenje Hitleru i promoviše neonacističku grupu Nordijski pokret otpora, koja je zabranjena kao teroristička organizacija u SAD.
On takođe postavlja glasovne objave - u jednoj opisuje sebe kao „nacionalsocijalistu", dok u drugoj poziva na genocid nad jevrejskim narodom.
Veli-Peka Hamalainen, istraživački novinar u Jleu, finskom nacionalnom emiteru, kaže da je Rasenen aktivan onlajn već „mnogo godina".
Hamalainenov tim je takođe razgovarao sa njim o njegovoj ulozi u britanskim nemirima.
On veruje da je Rasanenovo učešće u grupi Sautporte, probudi se pretvorilo njega iz usamljenog ekstremiste u nekoga sa publikom koja se meri hiljadama ljudi.
„Ovo je primer kako samotni internet ratnici za tastaturom mogu da postanu opasni", kaže Hamalainen.
On kaže da je video dosijee finske policije, u kojima se stoji da je vođena istraga protiv Rasanena dok je bio tinejdžer zbog ilegalnih pretnji, ali da nikad nije bio optužen za zločin.
BBC je takođe saznao za Rasanenove prethodne onlajn veze sa ultradesničarskom nacionalističkom grupom u Velikoj Britaniji Patriotska alternativa (PA).
On je bio aktivni član privatnog četa gejmerske grupe, a njegove objave su delile ključne ličnosti u PA, prema britanskoj antifašističkoj istraživačkoj grupi Crveni bljesak.
U njih spadaju regionalni jorkširski organizator grupe Sem Melija, koji je ranije ove godine završio u zavoru zbog širenja rasne mržnje.
U vreme britanskih nereda, jedna objava Mr. AG-a je glasila: „Kada će isto nasilje stići u severnu Evropu?".
Portparol Crvenog bljeska, koji je prvi razotkrio pravi identitet Mr. AG-a i njegovu vezu sa Sauporte, probudi se, kaže da Rasenen mora da odgovara za ono što je uradio.
„Ono što imamo ovde je slučaj mladog čoveka koji sedi za tastaturom u drugoj zemlji i pokreće rasističko nasilje u Britaniji", kaže on.
„To razotkriva transnacionalnu prirodu ultradesnice u svetu danas."
BBC je kontaktirao Patriotsku Alternativu i, iako je ova grupa odbila da odgovara na naša konkretna pitanja, jeste rekla da je ono što je Mr. AG objavljivao na javnom kanalu PA-a bilo „u redu" i da PA nije učestvovala u onome što je Mr. AG objavljivao u drugim grupama na Telegramu.
Govoreći za BBC, vladin nezavisni procenjivač zakonodavstva o terorizmu Džonatan Hol KC kaže: „Da je Rasanen fizički prisutan u Velikoj Britaniji on bi bio uhapšen i krivično gonjen prema Zakonu o terorizmu iz 2006. godine."
Hol procenjuje da je najmanje polovina krivičnih gonjenja u vezi sa terorističkom propagandom prošle godine uključivalo aplikaciju Telegram.
Finska nema dogovor o izručenju sa Velikom Britanijom, budući da je ova potpisala izuzeće iz pan-EU sporazuma 2021. godine posle Bregzita.
Iz britanske vlade su odbili da komentariše da li je podnet zahtev za izručenje ili urađeno bilo šta drugo u vezi sa ovim slučajem.
BBC ne zna da je izdat bilo kakav nalog za hapšenje.
Nacionalni policijski odbor Finske kaže da „zna za slučaj", ali da ne može da ga komentariše detaljnije.
Portparol Telegrama rekao je za BBC da su njegovi moderatori ugasili britanske kanale koji su pozivali na nasilje čim su ih otkrili u avgustu, a među njima i Sautporte, probudi se.
„Naravno, spremni smo da sarađujemo i sa britanskom i sa finskom vladom po ovom pitanju preko odgovarajućih kanala", saopšteno je iz Telegrama.
Portparol britanske vlade kaže da radi ubrzano na primeni Zakona o onlajn bezbednosti, koji od društvenih mreža zahteva da uklone ilegalni sadržaj i spreče širenje dezinformacija.
„Nećemo dozvoliti da internet posluži kao utočište za one koji žele da unose razdor u naše zajednice", kaže portparol.
Dodatno izveštavanje: Rebeka Vern, Erika Benke, Filip Edvards i Šajan Sardarizadeh
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 11.12.2024)