Путин о новом пројектилу средњег домета, уз упозорење Западу
Путин тврди да су у најновијем нападу користили нови балистички пројектил средњег домета. Зеленски тражи одговор света и оптужује руског председника да није заинтересован за мир.

Владимир Путин, председник Русије, рекао је да су руске снаге у четвртак напале град Дњепар на истоку Украјине „новом конвенционалном ракетом средњег домета&qуот;.
У ванредном обраћању нацији, Путин је рекао да је напад пројектилом, кодног назива Орешник (лешник), одговор на украјинску „употребу америчког и британског оружја дугог домета“ за гађање руске територије.
САД и Велика Британија су ове недеље одобриле употребу пројектила АТАЦМС и Сторм шедоу, што се сматра великим заокретом у њиховој политици.
До сада, западни савезници нису дозвољали Украјини да користи ове пројектиле за гађање руске територије.
Путин је поручио да би Русија могла да нападне војне објекте оних земаља које су дозволиле да се њихово оружје користи за нападе на руску територију.
Украјински председник Владимир Зеленски рекао је да коришчење нове руске ракете „јасна и озбиљна ескалација&qуот; и „још један доказ да Русија није заинтересована за мир“.
Зеленски каже да се Путин „оглушио о позиве Кине, Бразила, европских земаља, Сједињених Држава и других“ и „чини све да продужи“ сукоб који је почео пре више од хиљаду дана.
„Свет мора да одговори“, поручио је он.
Савет за националну безбедност САД саопштио је да је против Украјине употребљена „експериментална балистичка ракета средњег домета&qуот;, додајуц́и да Русија вероватно поседује само мали арсенал овог оружја и да нец́е променити ток рата.
Док Кина поновља позиве на „смиреност&qуот; и „суздржаност&qуот; свих страна у украјинском рату, из НАТО-а поручују да нове руске ракете „неће променити ток рата, нити одвратити чланице алијансе савезнике од подршке Украјини&qуот;.
- Хиљаду дана рата: Америчке ракете дугог домета и нова руска нуклеарна доктрина
- Русија напредује на ратишту док Бајден Украјини шаље ново оружје
- Зашто су САД дозволиле Украјини да користи ракете дугог домета унутар руске територије
Напад ракетом која путује десет пута брже од звука
Путин каже да је „успешно тестирана&qуот; ненуклеарна хиперсонична верзија балистичке ракете и да је „циљ постигнут&qуот;.
„Као одговор на употребу америчког и британског наоружања дугог домета, 21. новембра ове године, руске оружане снаге су извеле комбиновани удар на једну од локација војно-индустријског комплекса Украјине“, рекао је он.
Не постоји начин да се супротстави овом оружју, које мете напада брзином од 10 маха или 2,5-3 километара у секунди, рекао је он.
То је десет пута вец́а брзина од звука.
Путин је упозорио Запад да је Русија „спремна за било какав развој догађаја&qуот;.
„Ако неко још сумња у то, не треба. Увек ћемо да одговоримо&qуот;, поручио је.
Постоје четири типа балистичких ракета - кратког, средњег домета, средње-дугог домета и дугог домета, познате и као интерконтиненталне.
Ракете кратког домета могу да досегну до 1.000 километара.
Досег пројектила средњег домета је између 1.000 и 3.000 километара.
Ракета средње-дугог домета може да добаци до између 3.000 и 5.500 километара, а дугог домета - интерконтинентална балистичка ракета - још даље.
То значи да би неке интерконтиненталне балистичке ракете могле да погоде мете практично било где на Земљи.
Све балистичке ракете могу да носе или нуклеарне или конвенционалне бојеве главе.
Русија је дан раније саопштила да је њена „ваздушна одбрана оборила две крстареће ракете Сторм шедоу, произведене у Великој Британији”, али није речено када и где су ракете оборене.
Серија експлозија у граду Дњепру почела је у четвртак рано ујутру и трајала око три сата, јавио је ББЦ новинар Пол Адамс.
Шта је тачно оштећено у најновијем руском нападу још није познато, али су се четири експлозије чуле у зони великог индустријског комплекса недалеко од центра града.
Најмање 15 људи је рањено, међу којима и двоје тинејџера у нападу у четвртак ујутру 21. новембра, саопштио је Сергеј Лисак, регионални гувернер Дњепропетровске области.
Војни извори су за ББЦ рекли да је пројектил, домета око 9.500 километара, који може да носи више бојевих глава, испаљен из Астрахана, близу Каспијског мора.
Балистичке ракете су у великој мери део војног арсенала Сједињених Држава, Русије и неколицине других земаља.
Реч је о стратешком оружју, дијазнираном да испоручују нуклеарне бојеве главе, али ракете могу бити опремљене и конвенционалним експлозивима.
Путују великом брзином, због чега их је тешко пресретати.
Дњепар, град у централној Украјини је у протеклих хиљаду дана, колико траје рат, неколико пута гранатиран ракетама, а више о томе можете да прочитате овде.


Кијев је већ користио АТАЦМС за нападе на руске циљеве на окупираној украјинској територији, али Вашингтон није дозвољавао такве нападе унутар саме Русије - све до 18. новембра.
Промена политике долази два месеца пре него што председник Џозеф Бајден преда дужност Доналду Трампу, чија је победа на изборима пробудила бојазан о будућности америчке помоћи Кијеву.
Из Москве су одмах саопштили да ће употреба америчких ракета изазвати озбиљне последице и да ће реакција бити „одговарајућа и опипљива”.
Нешто раније, председник Русије Владимир Путин одобрио је нову државну нуклеарну доктрину.
Према њој, сваки напад ненуклеарне државе на Русију, који подржи нуклеарна сила, сматраће се заједничким нападом.
Измене су предложене још у септембру, о чему опширније можете прочитати овде, а Путин их је одобрио 19. новембра, када је рат у Украјини ушао у хиљадити дан.
Москва је започела инвазију на Кијев 24. фебруара 2022. године.
- Какви су изгледи за мировни споразум Украјине и Русије
- Америка у тајности испоручује Украјини ракете дугог домета
- Рат ће се „завршити брже” са Трампом као председником, каже Зеленски
- Бес у Русији због америчких ракета: 'Корак ка Трећем светском рату'
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 11.22.2024)
