BBC vesti na srpskom

Lider HTS-a nije jedini igrač u budućnosti Sirije koja se ubrzano menja

Režim Bašara el Asada je nestao, ali ostaje nejasno kako će na kraju izgledati novi poredak Sirije, piše BBC urednica Lis Duset.

BBC News pre 8 dana  |  Lis Duset - BBC glavna
Stanovnici Damaska su izašli na ulice posle pada Bašara al-Asada
EPA
Stanovnici Damaska su izašli na ulice posle pada Bašara al-Asada

„Doleteli su ovde zabrinuti zbog islamista" – ovako je jedan izvor opisao raspoloženje arapskih ministara spoljnih poslova kada su stigli u Dohu, na hitne razgovore sa ciljem da se u Damasku izbegnu haos i krvoproliće.

U roku od nekoliko sati, moćna islamistička grupa koja je bila glavni pokretač napretka pobunjenika javila je da je stigla u centar sirijske prestonice.

Lider Hajata Tahrira al Šama (HTS) Abu Muhamed al-Džolani, trijumfalno je objavio „zauzimanje Damaska".

On sada umesto nadimka koristi pravo ime, Ahmed al-Šara, kao pokazatelj njegovog iznenadnog uspona do mnogo veće, nacionalne uloge.

Zasigurno će, posle iznenadnog okončanja pola veka represivne vladavine porodice Asad, odigrati odlučujuću ulogu u definisanju novog sirijskog poretka.

Ali lider organizacije koju su Ujedinjene nacije (UN) i zapadne zemlje proglasile terorističkom, nije jedini ključni igrač na sirijskoj sceni koja se ubrzano menja.

„Ova priča još nije napisana", upozorava Mari Forestije, više savetnica za Siriju pri Evropskom institutu za mir.

Ona i drugi posmatrači, koji su slučajno prisustvovali godišnjem Forumu u Dohi, ističu da je druga pobunjenička grupa, nedavno nazvana Južni operativni centar, u saradnji sa ljudima što žive u gradu, bila prva koja je prodrla u prestonicu.

Među ovim snagama dominiraju borci iz bivše Slobodne sirijske armije (FSA), koja je 2011. godine, na samom početku ustanka, tesno sarađivala sa zapadnim silama.

„Igra počinje sada", rekla je Forestije, opisujući početak ovog sudbonosnog novog poglavlja obeleženog eksplozijama proslave na ulicama, ali i kritičnim pitanjima o tome šta će se dalje dešavati.

Dok je islamistički Hajat Tahrir-al Šam (HTS) prodirao zapanujućom brzinom, nailazeći na veoma slab otpor, to je pokrenulo pobunjeničke snage i u drugim delovima Sirije, baš kao i nalet lokalnih oružanih grupa, željnih da dobiju važnu ulogu u njihovim oblastima.

„Borba protiv Asadovog režima bila je lepak koji je održao ovu de fakto koaliciju na okupu", kaže Tomas Žuno, ekspert za Bliski istok iz Diplomske škole za javne i međunarodne odnose sa Univerziteta u Otavi, koji je takođe u Dohi.

„Sad kad je Asad pobegao, održavanje jedinstva među grupama koje su ga srušile sa vlasti predstavljaće izazov", kaže on.

U grupe spada savez paramilitarnih snaga, nazvan Sirijska nacionalna armiija, koji ima podršku Turske i koji je, poput HTS-a, dominirao ćoškom severozapadne Sirije.

Na severoistoku, napreduju uglavnom grupe iz Kurdskih sirijskih demokratskih snaga (SDF) i biće čvrsto rešene da zadrže ono što su osvojile.

Ali ambiciozni lider HTS-a je prigrabio najveću pažnju javnosti.

Njegova retorika i istorijat su se sada našli pod lupom Sirijaca, baš kao i susednih prestonica, ali i mnogo dalje od toga.

Komandant čija se milicija prvi put pojavila kao ogranak Al Kaide odvojila se 2016. od ove džihadističke grupe i od tada se trudila da ulepša svoj imidž.

On godinama šalje pomirljive poruke u inostranstvo, a sada umiruje mnoge sirijske manjinske zajednice da nemaju čega da se plaše.

Abu Mohammed al-Jawlani looks directly at the camera in this screenshot of a video. He's dressed in a green military shirt and has a dark beard.
Reuters
Lider HTS-a je od razlaza sa Al-Kaidom 2016. radio na sopstvenom imidžu

„Njegove poruke se prihvataju sa oprezom", kaže Forestije.

„Ali ne možemo da zaboravimo proteklih osam godina njegove autoritarne vladavine i istorijata."

Vladavina HTS-a, i političke i paravojne organizacije, u konzervativnoj pokrajini Idlib, bila je obeležena osnivanjem radne administracije nazvane Vlada spasa.

Ona je podrazumevala ograničenu slobodu veroispovesti, ali je bila obeležena i represivnim merama.

U drugom najvećem sirijskom gradu Alepu, prvoj urbanoj oblasti koju je zauzeo HTS u munjevitom prodoru, njegovi borci su se trudili da dokažu da su sposobni za vladavinu.

Grupa takođe šalje umirujuće poruke zemljama poput Iraka da se rat neće preliti preko granica.

Drugi susedi, među njima i Jordan, brinu da bi uspeh islamista iz komšiluka mogao da ohrabri nezadovoljne militantne grupe u okviru njegovih vlastitih granica.

Turska, koja će gotovo sigurno odigrati ključnu ulogu, ima sopstvenih briga.

One se tiču SDF-a kao terorističke grupe, povezane sa turskom zabranjenom kurdskom grupom PKK, i neće oklevati da interveniše vojno i politički, kao što je to činila godinama, ako njeni vlastiti interesi budu bili ugroženi.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je na Forumu u Dohi da je „nedopustivo" da grupa koju je nazvao teroristima, što je bila očigledna referenca na HTS, preuzme kontrolu u Siriji.

Te večeri mi je specijalni izaslanik UN za Siriju Geir Pederson rekao da je došlo do „novog razumevanja nove realnosti".

Regionalni ministri spoljnih poslova, među njima i bivši verni saveznici predsednika Asada Iran i Rusija, zatečeni u raskoraku ovim spektakularnim razvojem događaja, i dalje pozivaju na napore da se osmisli inkluzivan politički proces.

Sa tim se slaže i Pedersen.

„Ovo mračno poglavlje ostavilo je duboke ožiljke, ali danas se s opreznom nadom okrećemo otvaranju novog — poglavlju mira, pomirenja, dostojanstva i inkluzije svih Sirijaca", rekao je on posle njegovih sastanka ovde u Dohi.

Mnogi posmatrači deluju nevoljno da izvlače brze zaključke o tome kakva vrsta vlasti će iznići u zemlju poznatoj po različitim hrišćanskim i muslimanskim verskim grupama.

„Ne želim još da razmišljam u tom pravcu", rekao je jedan zapadni diplomata na pitanje za bilo kakvu zabrinutost zbog mogućeg strogog islamističkog poretka.

„Tek smo započeli sa HTS-om, koji su izveli državni udar bez krvoprolića."

Žuno se slaže s njim.

„Za sada, dobro je naprosto prihvatiti istorijski pad jednog od najbrutalnijih režima iz poslednjih decenija", kaže on.

A smiling woman in a blue and white dress looks up to the sky. Behind her two other women cover their smiles with their hands.
EPA
Radost na ulicama Damaska posle pada Asadovog režima

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.13.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »