BBC vesti na srpskom

Kako Trampove i Maskove čarke stvaraju nove diplomatske izazove

Političari širom sveta spremaju se mandat Donalda Trampa, koji se udružio sa tehnološkim magnatom Elonom Maskom.

BBC News pre 16 dana  |  Džejms Lendejl - dopisnik,
Elon Mask i Donald Tramp prilkom lansiranja šeste Spejs Iks rakete
Reuters

Tokom prvog predsedničkog mandata Donalda Trampa, vlade širom sveta su se svako jutro posebno pripremale za njegove nove objave na društvenim mrežama.

Koje političke mere će biti ukinute, koje uvrede će biti upućene?

Četiri godine kasnije, diplomate ponovo postaju nervozne čim izađe sunce na američkoj Istočnoj obali.

Onomad su oni naučili da Trampa shvataju – kao što kaže poslovica – „ozbiljno, ali ne doslovno."

Uprkos mnogim obećanjima iz njegove predizborne kampanje, on na kraju nije povukao SAD iz NATO niti strpao Hilari Klinton u zatvor.

Ali da li ministri mogu da ostanu toliko opušteni i ovaj drugi put?

Najnoviji Trampov jutarnji plotun kritikovao je odluku britanske vlade da poveća takse kompanijama za naftu i gas koje rade u Severnom moru, delom da bi pomogla u finansiranju obnovljive energije.

Na njegovoj platformi Trut soušl (Truth Social), Tramp je reagovao na izveštaj o američkoj naftnoj kompaniji koja napušta region, rekavši: „Ujedinjeno Kraljevstvo pravi jako veliku grešku. Otvorite Severno more. Rešite se vetrenjača!"

Da li je ovo bila samo Trampova dobro poznata odbrana američke firme i ponavljanje njegovih stavova u korist fosilnog goriva?

Ili je to dokaz veće spremnosti izabranog predsednika da se upliće u domaću politiku saveznika?

Glavna razlika – četiri godine kasnije – jeste da Tramp više nije sam za tastaturom; njegov sve moćniji saputnik Ilon Mask još je produktivniji od njega, koristeći vlastitu platformu Iks za napade na britansku vladu na svim poljima.

On je kritikovao način na koji je vlada rešavala nerede prošlog leta, njeno vođenje privrede, a sada posebno njen stav prema skandalima u vezi sa zlostavljanjem dece.

Mask je ispalio bujicu tvitova u kojima je napao lično ser Kira Starmera, optuživši premijera da nije radio dovoljno na krivičnom gonjenju bandi koje „grumuju" decu dok je bio direktor javnog tužilaštva („grumovanje" je izraz koji se koristi kad odrasla osoba gradi odnos sa detetom kako bi kasnije mogla da ga zlostavlja i manipuliše njim).

Britanski političari ne mogu da zauzdaju ove objave sa druge strane Atlantika.

Ali mogu da kontrolišu vlastitu reakciju.

Tokom Trampovog prvog mandata, vlade – i novinske redakcije – naučile su da zastanu i duboko udahnu pre nego što odgovore – ili izveste – o najnovijim elektronskim poslanicama iz Bele kuće.

Do sada su konzervativci odlučili da učestvuju u Maskovoj agendi i ponove je.

Liderka stranke Kemi Badenoh rekla je da je „odavno trebalo da bude pokrenuta" kompletna nacionalna istraga o organizovanim bandama za grumovanje.

Tommy Robinson at Folkestone Police Station in October 2024
PA Media
Mask je izrazio podršku zatvorenom ultradesničarskom aktivisti Stivenu Jaksliju-Lenonu, poznatom i kao Tomi Robinson

Konzervativci su zato ipak ustuknuli pred Maskovom podrškom zatvorenom ultradesničarskom aktivisti Stivenu Jaksliju-Lenonu, poznatom i kao Tomi Robinson.

Mask je podelio nekoliko objava na Iksu pozivajući na oslobađanje Jakslija-Lenona, koji je zatvoren u oktobru zbog nepoštovanja suda nakon ponavljanja lažnih tvrdnji o sirijskom izbeglici.

Ališa Kerns, konzervativna ministarka iz senke za socijalnu zaštitu, rekla je da je „iskreno opasno" od Maska što „diže u nebesa ljude kao što je Tomi Robinson".

Što se tiče laburista, oni deluju rešeni da izbegnu svađu sa jednim od najbogatijih ljudi na svetu koji bi jednog dana mogao da finansira rivalsku političku stranku.

Reformistička stranka Najdžela Faraža rekla je da je Mask „jedan od milijardera" zainteresovanih za ulaganje u njihove kampanje.

Ministar zdravlja Ves Striting rekao je da su Maskovi komentari o skandalima sa grumovanjem dece „pogrešno procenjeni, a svakako zasnovani na pogrešnim informacijama", ali je zatražio od milijardera da sarađuje sa britanskom vladom u borbi protiv zlostavljanja dece onlajn.

Britanski političari nisu usamljeni kao mete Maskovih sve ekscentričnijih intervencija.

On je opisao nemačkog kancelara Olafa Šolca kao „budalu", a šefa države predsednika Franka Valtera Stajnmejera kao „antidemokratskog tiranina".

Takođe je nazvao kanadskog premijera Džastina Trudoa „nepodnošljivim kretenom" koji „neće još dugo biti na vlasti".

Pažljivo praćenje

Dakle, izazov još jednom za političare u Velikoj Britaniji i širom sveta postaje prokljuviti koji od ovih ispada i intervencija na društvenim mrežama zavređuju odgovor, ako uopšte.

U Vajtholu se nadaju da će dolazak lorda Mandelsona na mesto novog britanskog ambasadora možda pomoći da se zaustavi nalet ličnih uvreda sa druge strane Atlantika.

Oni takođe polažu nadu u Trampovu ljubav prema Velikoj Britaniji i kraljevskoj porodici; održao je dobar sastanak sa princem od Velsa u Parizu u decembru nakon otvaranja Notr Dama.

Drugi zvaničnici čak uzimaju u obzir da bi odnos Trampa i Maska mogao da se pokaže kao suviše zapaljiv kad Tramp preuzme predsedničku funkciju.

Ali za sada zvaničnici pažljivo prate njihove tajmlajnove.

Američka diplomatija sa društvenih mreža je ponovo tu, a jedan njen deo je posebno usmeren na Veliku Britaniju.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 01.08.2025)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Najnovije vesti »