BBC vesti na srpskom

Zoran Milanović ubedljivo do drugog predsedničkog mandata u Hrvatskoj

Aktuelni predsednik Hrvatske Zoran Milanović ubedljiv u svim gradovima i županijama. Najbolji rezultat ostvario u Puli gde ga je zaokružilo 90 odsto izašlih u drugom krugu. Izoslale čestike iz HDZ-a.

BBC News pre 13 dana
zoran milanović
REUTERS/Antonio Bronic
Zoran Milanović slavi drugu pobedu na predsedničkim izborima u Hrvatskoj

Glasači u Hrvatskoj ponovo su dali poverenje Zoranu Milanoviću da vodi državu, nakon što je osvojio skoro tri četvrtine glasova u drugom krugu predsedničkih izbora.

Bio je to sumorni rezultat za njegovog protivnika Dragana Primorca, koji je imao podršku vladajuće stranke desnog centra Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).

Primorac je osvojio 25 posto glasova, što je najlošiji rezultat za najmoćniju političku stranku u Hrvatskoj.

Premijer Andrej Plenković odbio je da čestita pobedniku i poručio da „Milanović ništa ne nudi".

U pobedničkom govoru, Milanović je ponovio da će „pružiti ruku" premijeru i vladi.

Milanović je postao treći predsednik sa uzastopnim mandatom - prethodno je to uspelo Franju Tuđmanu, prvom predsedniku i Stjepanu Mesiću.

Predsednici u Hrvatskoj imaju uglavnom ceremonijalnu ulogu - Ustav propisuje da ne smeju da budu partijsko-političke ličnosti, već da budu šefovi države svih građana.

Milanović je bio čest kritičar vladajuće stranke pre svega zbog korupcije, inflacije i zdravstvenu zaštitu.

Iako je osudio rusku invaziju na Ukrajinu, on je često kritikovao vojnu podršku Zapada Kijevu.

Pre nego što je postao predsednik, Milanović je bio premijer Hrvatske od 2011. do 2016. godine, a vodio je Socijaldemokratsku partiju levog centra (SDP) od 2007. do 2016.

REZULTATI: Milanović kao tajfun

U drugom krugu izbora 12. januara, Milanović je „počistio" Primorca, ubedljivo ga pobedivši u svim većim gradovima.

Milanović je osvojio 74.68 odsto glasova (ili 1.122.859), a Primorac 25.32 odsto glasova (380.752), podaci su Državne izborne komisije na osnovu 100 odsto obrađenih biračkih mesta.

Novi-stari predsednik Hrvatske pobedio je u svim županijama, a najbolji rezultat imao je u Puli gde ga je zaokružilo 90,1 posto birača, kao i u celoj Istarskoj županiji.

U glavnom gradu Zagrebu, Milanovića je dobio 79,4 odsto glasova birača koji su izašli na izbore, a Primorca malo više od jedne petine (20,6 odsto).

U drugom najvećem gradu Splitu, Milanović je dobio tri četvrtine glasova (75,3 odsto), dok je Primorcu pripalo 24,7 odsto.

Najveća razlika među četiri najveća grada zabeležena je u Rijeci, gde je Milanović osvojio 84,1 odsto, a Primorac 15,9 odsto.

U Osijeku je Milanovića zaokružilo 72,5 odsto izašlih, a Primorca 27,5 odsto glasača.

Više od 85 odsto dobio je još u Varaždinu i Čakovcu.

Na izbore je izašlo 1.561.223 birača, što je 44,18 odsto birača, a bilo je čak 3,67 odsto nevažećih listića (ili 57.209).

To je značajan porast u odnosu na prvi krug izbora, kad je nevažećih listića bilo 18.786, ili tek 1,16 odsto ukupnog broja glasova.

Atmosfera: 'Srce za Zokija'

milanović
BBC/Dejana Vukadinović
Višnja Skreblin veruje Zoranu MIlanoviću

Tek što su zatvorena birališta u Hrvatskoj, u štabu Zorana Milanovića, aktuelnog predsednika, počelo je slavlje.

„Zoki, Zoki", odzvanjalo je u prepunom izbornom štabu Milanovića u Tvornici u Zagrebu kada se novi-stari predsednik Hrvatske pojavio na bini.

„Ovo je za mene veliki dan, ovu pobedu doživljavam kao priznanje i odobravanje mog rada.

„Ovo je plebiscitarna poruka hrvatskog naroda svima onima koji bi trebalo da čuju i molim da je čuju", rekao je Milanović koji će i u narednih pet godina biti šef najmlađe članice Evropske unije.

Kao i posle prvog kruga izbora 29. decembra kada mu je malo nedostajalo za pobedu, Milanović je i sada poručio da pruža ruku vladi koju vodi HDZ, iako između njega i premijera Andreja Plenkovića postoje velika neslaganja.

Plenkovićeva čestika Milanoviću je izostala, baš kao i čestitka njegovog protivkandidata na izborima Dragana Primorca.

Optimizam posle prvog kruga kada je Milanoviću nedostajalo manje od dva procenta da osvoji drugi predsednički mandat dostigao je vrhunac nedugo posle objavljivanja izlaznih anketa agencije Ipsos za drugi krug koji su ukazivali da je ostvario ubedljiv trijumf.

„Dobro vam veče, pozdravite predsednika", izgovorila je voditeljka tokom tonske probe u izbornom štabu Milanovića u Tvornici u Zagrebu, a onda se na velikom ekranu pojavila brojka 77,6 odsto, što su svi okupljeni pozdravili aplauzom i uzvicima: „Zoki, Zoki".

Čim su objavljeni rezultati izlaznih anketa, Milanović se oglasio na Fejsbuk stranici, napisavši: „Hvala!".

Dok sam se tiskala u prepunom štabu Zorana Milanovića, primetila sam ženu sa velikim srcem oko vrata i na njemu ispisanim: 'Zoki, ti samo ti'.

„Zoran je Zoran. Inteligentan, pametan, jedinstven Sve ga to odvaja od ostalih", rekla mi je Višnja Skreblin.

Jadranka Kosor, bivša premijerka Hrvatske, izjavila je da je Milanović ostvario istorijski rezultat.

Ovakav legitimitet nema nitko od političara u Hrvatskoj kroz istoriju, pa ni danas; ni pojedinac ni vlada jer se vlada bira u Saboru voljom većine koja se sklepa zbrda-zdola, pa i tako da neki političari prevare njihove birače, i priklone se onom ko je dobio najviše", rekla je Kosor za N1.

'Moj program je da se držim Ustava'

zoran milanović
REUTERS/Antonio Bronic
Ubedljiva pobeda Milanovića na predsedničkim izborima

U pobedničkom govoru, Milanović je poručio da će se držati Ustava.

„To je moj program. Tražim ne ovlašćenja, jer se ovde ne radi o tome nego o dužnostima.

„Moja dužnost je da budem ravnopravan u pitanjima spoljne politike, jer tako nalaže ustav. To nalaže i sazivanje Saveta za nacionalnu sigurnost. Ja ću biti vrhovni zapovednik u pitanjima odbrane i bezbednosti, ne ravnopravan, nego prvi u rangu, jer tako kaže Ustav", rekao je.

Ovo su bili treći izbori u Hrvatskoj u manje od godinu dana, posle parlamentarnih i izbora za Evropski parlament.

Na parlamentarnim izborima aprila 2024. godine, HDZ je ostao najjača stranka - mada je morao da pravi koaliciju da bi formirao vladu - ali je sada teško potučen ili kako hrvatski mediji opisuju 'pometen' na predsedničkim izborima.

zoran milanović, hrvatska, izbori
ANTONIO BAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Jedan od predizbornih bilborda Zorana Milanovića

Milanović je ubedljivo je pobedio i u prvom krugu predsedničkih izbora 29. decembra, ali mu je malo nedostajalo da dobije potrebnu natpolovičnu većinu.

U drugom krugu je bio veliki favorit da i u narednih pet godina bude šef najmlađe članice Evropske unije, iako mu je Primorac pretio da će mu pokazati zube i pomrsiti račune.

A Primorčev šef, premijer Andrej Plenković je samo devet minuta po zatvaranju birališta, na društvenoj mreži Iks objavio komentar, ali ne o izborima, nego o američkim sankcijama ruskom naftnom sektoru.

izbori, hrvatska, zoran milanović
ANTONIO BAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Pristalice Zorana Milanovića u izbornom štabu mašu zastavicama sa njegovim predizbornim sloganom 'Predsednik za predsednika'

HDZ: 'Očekivali smo bolji rezultat'

primorac i plenković
REUTERS/Borut Zivulovic
Dragan Primorac i premijer Andrej Plenković u izbornom štabu HDZ-a

Dok se u izbornom štabu Milanovića slavilo, u HDZ-u smrknuta lica.

Jedan od retkih nasmejanih bio je kandidat na izborima - Dragan Primorac.

Poput Milanovića, i Primorac je na Fejsbuk stranici objavio poruku 'Hvala', a potom je indirektno priznao poraz u govoru u izbornom štabu, bez čestitke Milanoviću.

Zahvalio se svima koji su glasali za njega, HDZ-u, premijeru Plenkoviću, kao i Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

„Hvala Hrvatima izvan granica naše domovine, Hrvatima u BiH, hvala vam na ljubavi, mi smo jedan narod, ponosan narod i niko nas neće moći podeliti, bez obzira na njihove želje.

„Svojim programom sam hteo da pošaljem poruku da Hrvatska može i zaslužuje bolje. Neki građani su ignorisali izbore, nisu birali program i viziju, hvala i njima", rekao je kandidat HDZ-a.

Za razliku od Primorca, potpredsednik strane Branko Bačić kaže da su očekivali mnogo bolji rezultat.

„Očigledno je da kandidati koji su bili u prvom krugu, odnosno njihovi birači, nisu podržali Dragana Primorca, već u najvećoj meri Zorana Milanovića i to se odrazilo na rezultate", ocenio je.

Najavio je da će stranka napraviti analizu te rekao da se i danas pokazala „ona davno izrečena sintagma da građani ne žele sva jaja u istu košaru".

„To se i ovog puta potvrdilo", objasnivši da nikada nijedna politička stranka koja je vodila vladu u vreme predsedničkih izbora te izbore nije dobila.

„Rezultat nije dobar, ali mi idemo dalje i pripremamo se za lokalne izbore", dodao je.

Plenković je čestitao Primorcu na angažmanu i svemu što je učinio u kampanji, uprkos „zahtevnim okolnostima".

„Primao je napade s desna i s leva", rekao je Plenković.

Dodao je i da je HDZ „primio k znanju rezultat izbora", poručio je.

Milanovićev put od gubitnika do pobednika

zoran milanović
REUTERS/Antonio Bronic

Kada je Zoran Milanović 2015. i 2016. godine dvaput uzastopno izgubio na parlamentarnim izborima predvodeći Socijaldemokratsku partiju (SDP), moglo se pomisliti da je njegova politička karijera - zauvek okončana.

Nekadašnji premijer formalno je uveo zemlju u Evropsku uniju, a potom politički potonuo u moru spornih odluka, ali i političkih poruka kako na domaćem, tako i na regionalnom planu.

Međutim, vratio se na velika vrata na političku scenu 2019. godine, pobedivši na predsedničkim izborima tadašnju kandidatkinju HDZ-a Kolindu Grabar Kitarović.

O tome je BBC tada napisao tekst: Šta je vratilo Zorana Milanovića na vlast.

Njegov prvi predsednički mandat obeležile su stalne svađe i neslaganja sa premijerom Andrejem Plenkovićem iz HDZ-a, koji su često jedan drugog nazivali raznim imenima o čemu više možete da pročitate ovde.

izbori, hrvatska, zoran milanović
ANTONIO BAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Oduševljene pristalice Zorana Milanovića

Ko je Zoran Milanović

zoran milanović
REUTERS/Antonio Bronic
Milanović ubedljivo do drugog predsedničkog mandata

Rođen je 30. oktobra 1966. godine u Zagrebu;

Diplomirao je pravo i krajem devedesetih počeo da radi u Ministarstvu spoljnih poslova, da bi kasnije bio i savetnik ministra spoljnih poslova;

Predsednik SDP-a postaje 2007, posle smrti Ivice Račana, bivšeg hrvatskog premijera i osnivača partije;

Na izborima 2011, predvodio je Kukuriku koaliciju, u okviru koje su bile četiri partije levog centra, kada postaje premijer;

Posle poraza od HDZ-a na izborima 2016, najavio je povlačenje iz politike, kada je kratko radio i kao savetnik albanskog premijera Edija Rame;

Ipak, tri godine kasnije, kao kandidat SDP-a, na predsedničkim izborima pobeđuje Kolindu Grabar Kitarović i postaje predsednik Hrvatske.

Izborna procedura i predsednička funkcija

žena glasa na biračkom mestu u Hrvatskoj
ANTONIO BAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Pravo glasa imalo je 3.769.598 birača.

Više od 6.600 njih glasalo je u inostranstvu, u 38 država.

Teritorija Republike Hrvatske, među kojima su i biračka mesta van njenih granica su jedna izborna jedinica.

Na jednom biračkom mestu u Rijeci dogodio se tragičan slučaj kada je stariji muškarac glasao, a potom preminuo.

Najmanje biračko mesto bilo je je u Pleterničkim Mihaljevcima u Slavoniji gde je registrovano ukupno devet glasača.

U prvom krugu je glasalo dvoje, a danas do 12 sati nije izašao nijedan birač, preneo je portal Index.hr.

Od uvođenja višestranačja 1990, ovo su bili osmi predsednički izbori u Hrvatskoj.

Predsednički mandat traje pet godina.

Njegova ovlašćenja nisu velika, ali mu je funkcija simbolički važna.

On predstavlja zemlju u inostranstvu, vrhovni je komandant Oružanih snaga, raspisuje izbore za Hrvatski sabor i referendume i izvršnu vlast deli sa vladom.

Zoran Milanović i njegova supruga Sanja Musić Milanović na glasačkom mestu
Reuters
Zoran Milanović je glasao u pratnji supruge Sanje Musić Milanović
Dragan Primorac na glasačkom mestu
Reuters
Dragan Primorac, kandidat vladajućeg HDZ-a, na glasanju

Dosadašnji predsednici Hrvatske

U prvom krugu predsedničkih izbora 29. decembra izlaznost je bila 46,03 odsto prema podacima Državne izborne komisije (DIP).

Zoran Milanović, aktuelni predsednik Hrvatske, koga podržavaju Socijaldemokratska partija (SDP) i partneri, osvojio je tada 49,09 odsto glasova, a drugoplasirani Dragan Primorac 19,35 odsto glasova.

Milanović je pobedio u svim hrvatskim županijama i u 20 najvećih gradova, dok je kandidat HDZ-a pobedio samo u inostranstvu, pokazuju rezulati Državne izborne komisije (DIP).

Jedino njihovo sučeljavanje, održano 7. januara, obeležila je burna rasprava, praćena razmenom teških reči i uvreda.

Milanović je pozvao birače „da spreče ono što se mora sprečiti" i da se „neće predavati", a Primorac je „poručio da će ujediniti Hrvatsku".

Hrvatska, jedna od šest nekadašnjih jugoslovenskih republika, nezavisnost je stekla pre više od tri decenije.

Članica je NATO saveza od 2009, a četiri godine kasnije ušla je i u Evropsku uniju (EU).

Do sada je imala pet predsednika, među njima i jednu ženu:

  • FranjoTuđman (1992 - 1999)
  • Stjepan Mesić (2000 - 2010)
  • Ivo Josipović (2010 - 2015)
  • Kolinda Grabar-Kitarović (2015 - 2020)
  • Zoran Milanović (2020 - 2024) i od 2025.

O njihovom političkom nasleđu čitajte ovde.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 01.13.2025)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »