Marko Đurić položio venac na spomenik deci stradaloj u NATO bombardovanju

Vence na spomenik položile su i delegacije vojske i policije, kao i ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko.
Bombardovanje SRJ trajalo je tri meseca, od marta do juna 1999. a prema procenama različitih izvora, poginulo oko 2.500 civila i oko 1.000 vojnika i policajaca.
Povodom 26. godišnjice početka bombardovanja predsednik skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević u 11 časovava položiće venac na spomen-obeležje Glasnik sa Straževice.
Predstavnici Stranke slobode i pravde najavili su da će u 12 časova u Tašmajdanskom parku položiti venac na spomenik "Bili smo samo deca".
Studenti u blokadi su zakazali za 15 časova Protesta za Generalštab u Beogradu, a planirano je da skup bude završen oko 21 sat.
Novosadski studenti u blokadi najavili su da će večeras odati počast žrtvama NATO bombardovanja Srbije, kupljanje će početi u 19.30 ispred zgrade Naftne industrije Srbije, a od 19.52 do 20.09 časova uslediće 17 minuta tišine.
U tom gradu biće organizovana i komemorativna biciklistička vožnja u znak sećanja na žrtve NATO bombardovanja.
U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture i vojni objekti.
Napadi na Jugoslaviju počeli su 24. marta 1999. na osnovu naređenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO Havijera Solane, a Vlada SRJ je iste noći proglasila ratno stanje.
Akcija NATO usledila je posle neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999. godine.
Bombardovanje Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.
Dan ranije, predstavnici Vojske Jugoslavije (VJ) i NATO potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum, kojim je precizirano povlačenje snaga VJ sa Kosova i ulazak u pokrajinu medjunarodnih vojnih trupa što se dogodilo 12. juna.
(Beta, 24.03.2025)