Селаковић и Мас о реформама у Србији, односима с ЕУ, пандемији, Балкану

Бета 04.03.2021

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је данас у Берлину да је од Немачке тражио да "буде конкретнија" када даје приговоре на реформе у области владавине права у Србији и да јасније укаже о којим недостацима се ради.

"То је у прошлости помогло", рекао је Селаковић на заједничкој конференцији за новинаре после састанка са шефом немачке дипломатије Хајком Масом, и додао да је Београд "привржен путу ка ЕУ".

Мас је поновио да Немачка подржава пут Србије у ЕУ, а нарочито реформе у области владавине права и слободе медија, преноси Дојче веле (ДВ).

Шеф немачке дипломатије је избегао да одговори на питање зашто ЕУ за време прошлогодишњег председавања Немачке није ни отворила ни затворила ниједно поглавље у преговорима са Србијом.

"Немачка је била заокупљана процесом отварања преговора са Северном Македонијом и Албанијом", казао је Мас заобилазно.

Тема разговора двојице министара била је и пандемија корона вируса.

Мас је похвалио Србију због стратегије вакцинације и навео да он, за разлику од неких у Немачкој, не критикује то што Србија од добија вакцине Кине и Русије.

"Мислим да би ми у ЕУ требало више да говоримо о томе како ћемо до краја маја да у преко 140 земаља испоручимо вакцине, само на Западни Балкан више од милион вакцина, а у Србију 300.000. Наш проблем је што о томе не говоримо довољно гласно", казао је Мас.

Додао је да је ЕУ вакцинисала двоструко више грађана него Русија и Кина, гледано по глави становника.

Селаковић је рекао да Србија ни од кога није добила вакцине, већ да их је купила од Русије, Кине и од произвођача са Запада.

Мас је најавио је да ће посетити Београд "чим се пружи прилика".

Селаковић је током дводневне посете Берлину одржао говоор у Одбору Бундестага за Европску унију и разговорао с члановима Одбора немачке привреде за Источну Европу.

У говору у Бундестагу, Селаковић је у среду рекао да је Београд привржен дијалогу с Приштином, али да су "многе потешкоће".

"Нас забрињавају и све бројније активности које синхронизовано и отворено спроводе власти у Приштини и Тирани на реализацији идеје о 'великој Албанији', што је претња не само за Србију, већ и за стабилност читавог региона", казао је Селаковић у Бундестагу.

Он је позвао Немачку у помоћ, наводећи да Србија "очекује снажно и недвосмислено деловање партнера на сузбијању таквих амбиција".

Члан Одбора Бундестага за ЕУ и председник парламентарне групе за Југоисточну Европу, Јосип Јуратовић, рекао је за Дојче веле да су посланици "озбиљно схватили" страхове Београда.

Јуратовић, члан владајуће Социјалдемократске партије Немачке, навео је да је Немачка "апсолутно против" сваке идеје "велике Албаније" и додао да је то противљење уписано и у коалициони уговор садашње демохришћанско-социјалдемократске владе.

Јучерашње састанке Селаковића с Одбором за ЕУ и парламентарном групом за Југоисточну Европу Јуратовић је оценио као позитивне и успешне: "Министар је квалитетно представио позитиван економски развој и раст страних инвестиција", рекао је он.

Селаковић се јуче пред Одбором за ЕУ суочио са неколико неугодних питања, наводи ДВ.

На питање шта власти у Београду чине да би у Србији био бољи имиџ ЕУ, најважнијег инвеститора, с обзиром на непопуларност Уније међу младима, Селаковић је рекао да ће Влади Србије пренети забринутост посланика Бундестага.

Друго питање које је ДВ оценио као неугодно, односило се на бојазан од превелике финансијске зависности Србије од Кине која би могла негативно да се одрази на њено приближавање Европској унији.

Селаковић је домаћине уверавао да су те бојазни неосноване и да влада Србије "држи под контролом" задуженост према Кини.

ДВ додаје да би посету Селаковића Берлину требало посматрати и у светлу спољнополитичке офанзиве коју је у уторак најавило немачко Министарство спољних послова: тада је саопштено да је "стратешка сувереност" Европе незамислива без земаља Западног Балкана, а Мас је данас то поновио.

Ради разгвора о томе Мас ће следећих недеља одвојено угостити министре спољних послова Босне и Херцеговине и Албаније, до је црногорски министар Ђорђе Радуловић Берлин посетио почетком године.

Званичници наводе да Немачка "мисли озбиљно" када је реч о европској перспективи Западног Балкана, због чега ће Берлин на лето бити домаћин новог самита у оквиру такозваног "Берлинског процеса".

(Бета, 04.03.2021)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »