Olimpijske igre u Tokiju: Kako nauka pomaže sprinterima da trče brže od 10 sekundi na 100 metara

Danas 01.08.2021  |  BBC News na srpskom

Bila je to seizmička promena u glavnom događaju u atletici, ali je posmatrači na londonskom Olimpijskom stadionu na Olimpijskim igrama 2012. godine vrlo verovatno nisu zapazili.

Što je razumljivo, budući da im je pažnju zaokupio prizor Juseina Bolta dok zuji preko linije cilja u trci sprintera na 100 metara. Jamajkanska superzvezda te večeri je osvojila još jednu zlatnu medalju i postavila olimpijski rekord od 9,63 sekunde. „Bila je to jedna od najboljih trka svih vremena“, objašnjava Stiv Hake, profesor sportskog inženjeringa sa britanskog Univerziteta Šefild Halam. Ali Hake ne govori hvalospeve u Boltovu čast. On govori o celokupnom