Пролиферација оружја за масовно уништење - погодно тло за руске дезинформације
Непролиферација представља напоре да се спречи ширење оружја за масовно уништење, укључујући хемијско, биолошко, радиолошко или нуклеарно оружје (ЦБРН) и конвенционално оружје, попут пројектила и малокалибарског наоружања. Ширење оружја за масовно уништење погодна је тема за пласирање дезинформација у геополитичкој борби за превласт, посебно након пандемије корона вируса и почетка рата у Европи. Русија годинама спроводи своју стратегију дезинформисања, која је појачана уочи и током агресије на Украјину. Руски наративи о нуклеарним амбицијама Украјине, биолошким лабораторијама у Украјини које финансирају Сједињене Државе, смртоносним агенсима у слепим мишевима, као и супер ратницима за борбу против Руса и Словена, не заобилазе ни Србију.
Непролиферација представља напоре да се спречи ширење оружја за масовно уништење, укључујући хемијско, биолошко, радиолошко или нуклеарно оружје (ЦБРН) и конвенционално оружје, попут пројектила и малокалибарског наоружања.
На светском нивоу су усвојени бројни документи и стратегије чији је циљ спречавање ширења оружја за масовно уништење.
Међутим, постоје најразличитији видови таквог оружја, попут термонуклеарних бомби, сарина, антракса и многих других хемијских и биолошких агенаса, који могу убити стотине хиљада људи у кратком временском интервалу.
Зато је, када говоримо о ширењу оружја за масовно уништење, фактор страха, неизвесности и “невидљивости”, веома значајан, а та тема погодна за ширење дезинформација у политичкој борби и борби за превласт на глобалном нивоу.
Руска кампања дезинформисања
Руска влада годинама спроводи своју стратегију дезинформисања на више различитих фронтова.
Један од њих је и дезинформисање светске јавности о оружју за масовно уништење, његовој производњи и ширењу.
Руске кампање дезинформисања када је реч о биолошком, хемијском или нуклеарном оружју, примећене су још током коришћења хемијског оружја у Сирији и Ираку, али и касније, поводом тровања породице Скрипаљ у Великој Британији или тровања Алексеја Навалног, када су руски медији јавили да је противник Путиновог режима хоспитализован јер се напио.
Али, руске кампање дезинформисања о оружју за масовно уништење распламсале су се уочи и током рата у Украјини.
Тако су руски званичници и руски медији преувеличали или потпуно измислили претње које су наводно долазиле из Украјине како би оправдали инвазију на ту земљу, укључујуц́и и наводно присуство оружја за масовно уништење, с циљем да прикрију чињенице и унесу забуну.
У телевизијском обрац́ању 24. фебруара 2022. године, руски председник Владимир Путин најавио је почетак руских војних операција у Украјини, наводећи, између осталог, да се Украјина спрема и чека прави тренутак да нападне Русију, као и да тежи да набави нуклеарно оружје.
Руска државна новинска агенција РИА Новости тада је пренела да је Украјина била опасно близу да развије прљаву бомбу, релативно рудиментарну врсту експлозива који распршује радиолошки материјал, али не изазива нуклеарну експлозију.
Затим је, током говора у Уједињеним нацијама 1. марта 2022. године, руски министар спољних послова Сергеј Лавров поновио је тврдње о наводним нуклеарним амбицијама Украјине, али и нагласио да Сједињене Државе контролишу лабораторије у Украјини које производе хемијско и биолошко оружје.
Руско Министарство одбране је неколико дана касније отишло корак даље, тврдец́и да је Русија у близини Кијева открила доказе да су Сједињене Државе и Украјина тајно развијале биолошко оружје.
Све ове изјаве и поруке послате су с једним циљем – да преплаве медијски информативни простор лажним или обмањујућим информацијама.
Русија је за ширење тог наратива користила више различитих “алата” – од порука које су преносили руски званичници, владине агенције и организације и званични портпароли, преко медијских организација повезаних са државом и руских прокси медија којих има свуда у свету, до мреже ботова и тролова на друштвеним медијима.
Њихов циљ није био само да убеде публику да верује у конкретну верзију догађаја коју је одобрио Кремљ, вец́ да се оспори способност посматрача да поверује у било који наратив, без обзира на доказе – или недостатак истих.
Користећи значајне ресурсе, а да би пребацила одговорност за инвазију на Украјину, избегличку и енергетску кризу у Европи, Русија је наставила да шири своје лажне наративе и дезинформације, међу којима су и оне које се односе на конвенционално оружје, али и нуклеарлно, биолошко, радиолошко и хемијско наоружање.
Тако је Русија од почетка рата у Украјини инсистирала на наративу да заправо жели да ослободи ту земљу нацистичке власти, да тражи мир, али да је Украјина агресивна, те да Запад ствара додатне тензије.
Међу најраспрострањенијим вестима које су стигле из кухиње у Кремљу су и она да Украјина користи птице као биолошко оружје против руских снага, као и да постоје програми који ће креирати супер ратнике за борбу против руских војника.
Нема ниједног доказа који би пружио кредибилитет оваквим тврдњама, али је у неким случајевима Русија постигла свој циљ – да умањи или заустави подршку Украјини, њеном народу и војсци.
Русија је свесна да су такве теме застрашујуће, да уносе немир и страх међу грађане свуда у свету, посебно након панедмије корона вируса.
Када је реч о биолошком оружју, главни наратив који је Русија гурала је да се на територији Украјине и Грузије налазе лабораторије за развијање биолошког оружја које финансира САД.
То је био и наводни разлог руске инвазије на Украјину.
Прича се наставља на то да су руски војници били мете таквог оружја, као и да се креира посебна врста оружја која ће таргетирати само Русе, односно Словене, мада за то није било никаквих доказа.
Такође, Русија и земље које су јој савезници, попут Кине и Ирана, ширили су наратив да је корона вирус креирала САД.
Било је и објава на друштвеним мрежама да је САД пребацила токсичне хемикалије у источну Украјину, како би биле искоришћене против руских војника.
Овакви наративи шире се на друштвеним мрежама, али не само ту.
Пласирају их и руски званичници, а покушавају да их провуку и кроз међународне институције, попут Уједињених нација, ОЕБС-а и других.
Руски наративи о оружју за масовно уништење не заобилазе ни Србију
Руски наративи и дезинформације које се тичу оружја за масовно уништење не заобилазе ни Србију.
Посебно зато што, иако је ЕУ забранила емитовање руских медија Спутник и РТ, Спутник има своје дописништво у Београду и емитује вести на српском језику, док је руска државна телевизија РТ средином новембра покренула портал у Србији, док би до 2024. године требало да почне са радом и телевизијски канал.
Поред тога, у Србији се пропутиновски и антизападни наратив пласира преко свих штампаних медија који су под контролом власти - провладиних таблоида, али и новина са дугом историјом и изграђеним реномеом, телевизија са националном фреквенцијом, као и јавног сервиса, који у својим извештајима софистицирано афирмише Москву и често преноси вести из Украјине из руских канала.
Зато је Србија плодно тло за ширење дезинформација које иду у корист Кремља, па и оних које се тичу оружја за масовно уништење.
Од почетка рата у Украјини, српски таблоиди су преносили вести да се спрема биолошки рат против Русије.
Слепи мишеви спремни за удар на Русе, такође је један од наслова.
Колико су опасни агенси за које Москва тврди да су их САД и Украјина производили за биотероризам.
Шок тврдње Рогозина – Пентагон у Украјини правио вирус против Словена – једна је од вести коју су преносили поједини портали.
Хемијско оружје? Украјинска војска гађа руске положаје непознатим отровним материјама, такође је један од наслова који је пренела српска редакција РТ.
Документа нађена у лабораторији у Херсонској области потврдила: САД у Украјини праве биолошко оружје, вест је коју доноси руски Спутник, а нашироко деле српски медији.
Аутор: Тамара Бајчић | Демостат | Београд
(Бета, 10.06.2023)