Зелено леви фронт: Рушење на Славији део политике која цео Београд претвара у полигон за зараду

Бета 21.08.2023

Странка Зелено леви фронт (Не давимо Београд) оценила је данас да је рушење зграда између трга Славија и парка Мањеж део политике инвеститорског урбанизма која цео Београд претвара "у полигон за зараду, без икакве бриге о грађанима који у њему треба да живе"."Ово се спроводи по већ опробаној шеми за заобилажење очувања културно-историјског наслеђа коју је напредњачки режим усавршио рушећи вредне историјске објекте на Врачару и Дорћолу", наводи се у саопштењу Зелено левог фронта.

Додали су да Завод за заштиту споменика Града Београда у децембру 2020. године није продужио заштиту том блоку зграда, који је до тада уживао заштоту у оквиру целине "Западни Врачар".

"Након тога, владајућа већина коју чине СНС и СПС у Скупштини Града Београда усвојила је у фебруару 2022. године план који је омогућио ову девастацију. Овим одлукама наш град остаје без неколико зграда старих скоро цео један век, док зграда старе Градске штедионице на углу улица Светозара Марковића и Краља Милана датира чак из 19. век", наводи се у саопштењу.

Зелено леви фронт наводи да се пројектом "Кинг’с Цирцле Ресиденцес" на том месту планира изградња комплекса са више од 200 станова уз пратећи комерцијално-пословни садржај.

"Инвеститору је загарантована зарада, а Београђани и Београђанке добијају још један затворени комплекс у којем не могу да приуште стан ни за два живота, који им уз то не пружа ниједну од јавних услуга које им недостају (вртићи, школе, амбуланте, библиотеке, месне заједнице)", додаје се у саопштењу.

Спровођењем политике инвеститорског урбанизма, према њиховим речима, долази се до "прекомерне непланске градње фокусиране само на зараду инвеститора", која неповратно уништава многе историјске делове Београда, других градова у Србији, али и природна подручја попут Златибора, Копаонка, Дивчибара, Таре, Сребрног језера и других.

Зелено леви фронт је саопштио да се, уместо тога, залаже за изградњу насеља коју ће пратити одговарајућа инфраструктура, довољно зеленила, са становима које грађани могу да приуште, односно стварање заједница које њиховим становницима "нису само места за преноћиште", већ им пружају све неопходне јавне услуге за квалитетан живот, као и места окупљања, упознавања и сарадње.

(Бета, 21.08.2023)

Бета »

Друштво, најновије вести »