Izrael i Palestinci: Nikaragva optužuje Nemačku da pomaže „genocid u Gazi", Berlin odgovara da brine za „bezbednost" Izraela
Nakon što je Nikaragva optužila Nemačku da prodajom oružja Izraelu krši Konvenciju o genocidu, Nemačka tvrdi da je zabrinuta za „bezbednost" Izraela.
Nakon što je Nikaragva je zatražila od najvišeg suda Ujedinjenih nacija da zaustavi nemačku prodaju oružja Izraelu, optužujući je za kršenje Konvencije o genocidu, Berlin uzvraća da je zabrinut za „bezbednost" Izraela.
U odbrani pred Međunarodnim sudom pravde (MSP), Nemačka je izrazila zabrinutost za bezbednost Izraela i pozvao se na istoriju Drugog svetskog rata.
„Istorija naše zemlje je razlog što je bezbednost Izraela jedna od centralnih tema spoljne politike Nemačke", rekla je Tanja fon Uslav-Glejhen, zastupnica nemačke odbrane.
„Nemačka pomaže Izrael, između ostalog kroz izvoz oružja i druge vojne opreme, ali je Nikaragva izvrće razloge iz kojih to činimo", dodala je.
Nemačka je optužena da je slanjem vojne opreme Izraelu i prestankom finansiranja humanitarne agencije Ujedinjenih nacija prekršila Konvenciju UN o genocidu.
Izrael je u 2023. godini oko 30 odsto vojne opreme kupio od Nemačke, u vrednosti od 300 miliona evra.
- UN kažu da su Izrael i Hamas počinili ratne zločine - šta kaže pravo
- Pravna istražiteljka UN optužuje Izrael za genocid u Gazi
- Odakle Izrael dobija oružje
- Šta je Svetska centralna kuhinja čiji su radnici ubijeni u izraelskom napadu u Gazi
Južna Afrika je krajem decembra 2023. zatražila od Međunarodnog suda pravde da razmotri da li Izrael čini genocid nad Palestincima u Gazi.
MSP je u januaru doneo presudu kojom Izraelu naređuje da „odmah preduzme sve mere u cilju sprečavanja vojnih snaga da počine genocid u Pojasu Gaze", a Hamasu da oslobodi sve taoce odvedene iz Izraela tokom napada 7. oktobra.
Izrael odbacuje optužbe da čini genocid u Gazi i insistira na tome da ima pravo da se brani.
Više od 33.000 ljudi, uglavnom civila, ubijeno je u izraelskim napadima na Gazu, podaci su Ministarstva zdravlja kojim upravlja Hamas.
Gazi preti potpuna glad, upozoravaju UN.
Oksfam, britanska humanitarna organizacija izveštava da 300.000 ljudi, zarobljenih na severu od januara, u proseku svakodnevno unosi 245 kalorija.
Nikaragva tvrdi da Nemačka prodajom oružja Izraelu postaje njegov saučesnik u navodnim ratnim zločinima.
Prodaja oružja Izraelu u 2023, iznosila je 300 miliona evra - što je desetostruko povećanje u odnosu na 2022. godinu.
Najveći deo prodaje činile su komponente za sisteme protivvazdušne odbrane i komunikacionu opremu, navodi novinska agencija DPA.
Nemačka je i jedna od 15 zapadnih zemalja koja je obustavila finansiranje UN agencije za pomoć palestinskim izbeglicama (UNRVA) zbog navoda da su pojedini radnici agencije bili umešani u napade na Izrael 7. oktobra.
Prema dokumentima dostavljenim MSP-u, Nikaragva želi da najviši sud UN-a naredi Berlinu da zaustavi prodaju oružja i obnovi finansiranje humanitarne agencije, jedne od retkih međunarodnih tela koje još uvek rade u Gazi.
„Nemačka olakšava činjenje genocida i ne ispunjava obavezu da učini sve što je moguće da spreči izvršenje genocida", stav je ove latinoameričke države.
Alejn Pelet, pravni zastupnik Nikaragve, rekao je sudijama da „Nemačka treba hitno da obustavi nastavak prodaje".
„Nemačka je bila i dalje je svesna rizika prodaje oružja Izraela, a koje nastavlja da isporučuje", dodao je Pelet na početku suđenja.
Berlin je odbacio optužbe, ali nije otkrivao na koji način će se braniti.
„Obavešteni smo o tužbi Nikaragve, poričemo optužbe, neopravdane su", poručio je Volfgang Bušner, portparol nemačke vlade.
Olaf Olc, nemački kancelar, glasno je podržavao izraelsko pravo na samoodbranu, ali se suočava sa sve većim domaćim neslaganjem o nastavku prodaje oružja Izraelu.
- Izrael mora da učini sve da spreči genocid nad Palestincima u Gazi - Međunarodni sud pravde
- Zašto je Južnoafrička Republika optužila Izrael za genocid
- Namerno izazivanje gladi u Gazi bi mogao da bude ratni zločin Izraela, kažu iz UN-a za BBC
Grupa državnih zvaničnika je u nedelju 7. aprila pisala nemačkom kancelaru pozivajući vladu da „odmah obustavi isporuku oružja izraelskoj vladi".
„Izrael čini zločine u Gazi koji su u jasnoj suprotnosti sa međunarodnim pravom, a time i sa Ustavom, na koji smo se obavezali kao državni službenici", navodi se u njihovom saopštenju.
Oni su se pozvali na odluku suda iz januara 2024. da „neka dela i propusti na koje je Južna Afrika ukazivala da ih je Izrael počinio u Gazi, izgleda kao da potpadaju pod odredbe Konvencije".
Pojedini kritičari kažu da sama Nikaragva drži rekord u kršenju ljudskih prava, kao i da je njena vlada optužena za obračun sa opozicijom.
Britanska misija pri Ujedinjenim nacijama optužila je u martu 2024. vladu predsednika Danijela Ortege za „nemilosrdno" kršenje ljudskih prava i građanskih sloboda.
Pogledajte verifikovani snimak golih i vezanih ljudi tokom racije u bolnici Naser
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 04.09.2024)