Kina pooštrila propise za izvoz roba i tehnologija sa vojnom namenom

Beta 31.10.2024

Kina je donela novi, strožiji set propisa o kontroli izvoza robe dvostruke namene, odnosno one koja ima i civilnu i vojnu namenu, što se povezuje sa pokušajima Zapada da osujeti Rusiju u nabavci opreme koju koristi za rat u Ukrajini.Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, nova regulativa doneta je uoči posete predsednika Si Đinpinga Rusiji i usred pojačanih sankcija SAD-a usmerenih na kineske kompanije koje isporučuju robu dvojne namene poput dronova i mikroelektronike Moskvi i tako pomažu njene vojne napore u Ukrajini.

Novi propisi predviđaju uvođenje sistema dozvola za izvoz roba dvostruke namene, uključujuči listu roba sa posebnim restrikcijama, jačaju transparentnost i standardizaciju politika kontrole izvoza i jačaju mere kontrole u lancu proizvodnje.

SAD i EU su uvele čitav spektar sankcija čiji je cilj da zaustave snabdevanje ruske vojne industrije inostranim komponentama. Jedan od najvećih izazova u tom domenu je kontrola reeksporta tehnologija dvostruke namene.

Portal dodaje da se veruje da Moskva koristi mrežu kompanija u Evropi i Aziji za zaobilaženje međunarodnih sankcija kako bi vojnoj industriji obezbedila komponente neophodne za proizvodnju raketa, tenkova, borbenih aviona i druge vrste naoružanja i vojne opreme.

Mere koje je usvojila Kina stupaju na snagu 1. decembra a imaju za cilj "zaštitu nacionalne bezbednosti i interesa, promociju globalne saradnje u oblasti neširenja oružja, jačanje i standardizaciju kontrole izvoza dvonamenskih proizvoda".

S druge strane, portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning ponovila je protivljenje Kine američkim sankcijama, navodeći da Kina nikada nije isporučivala oružje ni Rusiji ni Ukrajini i da strogo kontroliše izvoz proizvoda dvojne namene, uključujući dronove.

Vašington je pre toga dodao dve kineske kompanije na svoju listu sankcija, tvrdeći da su bile uključene u proizvodnju dronova koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.

Materijali i tehnologije koje bi mogle biti korišćene u aeronautici mogle bi biti među prvima na listi kontrolisanih stavki.

(Beta, 31.10.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »